БСП поиска лустрация за действащи агенти на ДАНС в парламента
в. ДневникДен след като БСП реши да сезира Конституционния съд за лустрационни текстове от новия парламентарен правилник срещу сътрудници на бившата Държавна сигурност, социалистите поискаха агенти на сегашните спецслужби да не могат да са в комисията за контрол на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Янаки Стоилов предложи, преди да се сформира органът, да се провери дали номинираните за членове не са действащи агенти. Как нещатните сътрудници на ДАНС ще я контролират, подкрепи го съпартиецът му Петър Мутафчиев. Преди това в кулоарите на парламента той намекна, че мярката е насочена срещу учудващо добре информиран партиен лидер, автор на многобройни сигнали.
Димо Гяуров от "Синята коалиция", който беше шеф на разузнаването (1997 - 2002 г.), предложи съставът на комисията да бъде одобрен, а до месец членовете й да бъдат проверени. Ако има агенти, да бъдат отстранени чрез ново гласуване. Тук обаче се намеси бившият вътрешен министър Румен Петков (БСП) и предупреди, че така ще бъдат разконспирирани сътрудници на спецслужбата. Говоря като човек с опит по въпроса, каза Петков, съден и оневинен за осветяването на Алексей Петров от ДАНС. По закон разкриването на служител и агент на службите за сигурност, сред които и ДАНС, се наказва с до 5 години затвор
В крайна сметка предложенията бяха отхвърлени. Депутатите на ГЕРБ се въздържаха по идеята на Гяуров.
Иван Костов поема комисията за ДАНС, Яне Янев - за борба с корупцията
Иван Костов (ДСБ) ще е първият ротационен председател на комисията за ДАНС. Позицията се падаше на Яне Янев като лидер на най-малката група - РЗС, но той предпочете да оглави антикорупционното звено. Спецагенцията ще контролират шестима - по един от всяка парламентарна група. Избрани бяха Димитър Дъбов (БСП), Камен Костадинов (ДПС), Иван Костов от "Синята коалиция", Волен Сидеров от "Атака", Яне Янев (РЗС) и Иван Петров Иванов (ГЕРБ).
От БСП неколкократно възразиха срещу принципа на ротация от най-малката към най-голямата група, който лишавал социалистите от възможността да ръководят структурата поне година. Нормално е левицата да не започне да ръководи тази комисия, след като доскоро управлява, репликира зам.-председателят на парламента Лъчезар Иванов (ГЕРБ).
Антикорупционната комисия пък остана непопълнена, след като бившият зам.-министър на извънредните ситуации Делян Пеевски, свързан с корупционен скандал, отпадна от звеното. Срещу включването му след прегласуване се обявиха 156 депутати, 60 (от БСП и ДПС) бяха "за", а един се въздържа. Членовете на антикорупционната комисия бяха гласувани поотделно по искане на Димо Гяуров - депутатите в нея трябва да отговарят на по-високи морални изисквания и да няма никакви съмнения за евентуални техни зависимости. "Презумпирахте виновност на народен представител и иззехте функциите на българския съд и на компетентните органи, които единствени могат да кажат кой е виновен и кой не", възрази зам.-председателят на ДПС Лютви Местан. От партията на Ахмед Доган обявиха, че няма да предложат друг за комисията.
Джевдет Чакъров и Искра Михайлова си смениха местата
След като бившият екоминистър Джевдет Чакъров се отказа да оглави комисията за околната среда и водите, на негово място беше избрана Искра Михайлова (ДПС) (виж карето). Чакъров заедно с Меглена Плугчиева (БСП) и Десислава Танева (ГЕРБ) стана зам.-председател на комисията за контрол на еврофондовете. Председателят й Светлин Танчев (ГЕРБ) възнамерява да направи ревизия на всички европроекти. В звеното са бившият финансов министър Пламен Орешарски (БСП), чието ведомство координираше усвояването на средствата от еврофондовете, бившият зам.-министър на регионалното развитие Димчо Михалевски (БСП), който беше отстранен по разпореждане на Брюксел от изпълнителната агенция по програма ФАР към регионалното ведомство.
Първи намерения
Повечето председатели от ГЕРБ заявиха, че ще работят за ревизия на управлението на тройната коалиция, но отказаха конкретика преди разговори с ресорните министри. Яне Янев обяви, че ще иска разширени правомощия, но не ги уточни. Обеща да "няма чадър за никого - нито за бивши, нито за настоящи министри, депутати, магистрати, висши администратори, областни управители, общинари, олигарси, собственици на медии, главни редактори". Огнян Стоичков от "Атака", който поема образователната комисия, обеща промяна на правния статут на спортните бази.
В четвъртък трябва да бъдат избрани ръководството и състава на още две комисии, чиито имена бяха сменени в сряда в съответствие със структурата на Минстерския съвет. Предвижда се съпредседателят на "Синята коалиция" и лидер на СДС Мартин Димитров да оглави комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм, а депутатът на ГЕРБ от Бургас Иван Вълков - комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения.
Председатели на парламентарните комисии
Менда Стоянова (ГЕРБ), бюджет и финанси
Тя беше назначена от правителството на Симеон Сакскобургготски за началник на данъчната дирекция в Пловдив, но беше сменена от предишния кабинет. Стоянова беше избрана мажоритарно от Пловдив-град.
Искра Фидосова (ГЕРБ), правни въпроси
Избрана като мажоритарен депутат от Монтана. Оглави временната комисия по изработване на правилника на Народното събрание. Съпредседател на парламентарната група на ГЕРБ.
Анастас Анастасов (ГЕРБ), вътрешна сигурност
Завършил е "Защита на националната сигурност на България" и "Право" в Академията на МВР. Бивш председател на районния съд в Ямбол. В съдебната система влиза през 1991 г., първоначално като прокурор, а от 1996 е съдия.
Любен Татарски (ГЕРБ), регионална политика и местно самоуправление
Два мандата беше кмет на Разлог, избиран с подкрепата на СДС. На 5 юли беше избран за мажоритарен депутат на ГЕРБ от Благоевград. Беше сочен за зам.-министър на регионалното развитие в кабинета "Борисов", но е отказал предложението.
Светлин Танчев (ГЕРБ), европейските въпроси и контрол на еврофондовете
В последните 4 години финансистът е бил служител на дирекция "Управление на средствата от ЕС" към Министерството на финансите. Израснал е в САЩ, където е завършил специалност "Финанси". Областен координатор на ГЕРБ в София-област.
Десислава Танева (ГЕРБ), земеделието и храните
Тя беше посочена от Бойко Борисов за министър на земеделието, но ден по-късно оттегли кандидатурата си. Танева е бизнес дама на 1998 г. Участва в ръководството на повече от две дузини свързани компании от земеделския бранш. Изпълнителен директор на бившия приватизационен фонд "Мел инвест холдинг", който има дялови участия в около 45 компании. Вече обяви, че ще излезе от ръководствата на всички фирми.
Лъчезар Иванов (ГЕРБ), здравеопазване
Лекарят е единственият депутат от ГЕРБ с парламентарен опит. Той беше избран и за заместник-председател на 41-ото Народно събрание.
Даниела Петрова (ГЕРБ), култура, гражданско общество и медии
Юристът е преподавател в катедра "Социални и правни науки" на Техническия университет във Варна. Петрова е областен ръководител на женската организация на ГЕРБ в морския град, откъдето е избрана и за депутат.
Искра Михайлова (ДПС), околна среда
Михайлова беше зам.-министър на регионалното развитие в кабинета на "Станишев" от квотата на ДПС. Ръководеше и управляващия орган на оперативна програма "Регионално развитие". Михайлова е завършила Ленинградския държавен университет по култура. Има няколко специализации в САЩ, Великобритания и Германия по въпросите на сътрудничеството с ЕС. В края на миналата година съпругът й Станислав Копаров беше осъден на 5 години затвор заради злоупотреби с Държавния резерв, който е оглавявал през 2003 г.
Йордан Бакалов ("Синята коалиция"), права на човека, вероизповедания, жалби и петиции
Депутатът четвърти мандат ръководеше комисията по жалбите и петициите в миналия парламент.
Огнян Стоичков ("Атака"), образование, науката, младежта и спорта
Завършил е "Право" в Софийския университет "Свети Климент Охридски", 16-годишен юридически стаж на свободна практика по граждански и търговски дела. От 2007 г. до избирането му за депутат е юридически съветник на тримата представители на "Атака" в Европарламента.
Димитър Чукарски (РЗС), външна политика и отбрана
Той беше член на земеделския съюз на Анастасия Мозер, но след разцепването на организацията Чукарски премина във фракцията, оглавена от Стефан Личев. По-късно се присъедини към РЗС и беше избран за депутат на партията на Яне Янев от Кюстендил.
Иван Костов ("Синята коалиция"), ротационен първи председател на комисията за контрол на ДАНС
Костов е лидер на ДСБ, бивш премиер (1997 - 2001 г.)
Яне Янев (РЗС), ротационен първи председател на комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси
Лидер на РЗС. След като напусна земеделците на Анастасия Мозер създаде своя земеделска партия, чието име смени два пъти. Влезе в предишния парламент като депутат от ОДС, но беше изключен от парламентарната група и сформира собствена. В месеците преди изборите Янев внесе неизброимо много сигнали в ДАНС и в прокуратурата, като темите им варираха от "Топ 10 на най-корумпираните кметове" до разпространяване на радикален ислям.
|
|
|
Бюлетин
Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.
Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.
Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev
![](/images/others/image/glava1(1).png)
![Story of Stuff](/images/others/image/Banners/StoryOfStuff_200x57_banner.jpg)
Подкрепете този сайт
![](/images/others/image/mediapool.gif)
Red House Sofia
|