Атанас ЧобановДнес юридическата служба на Европейския парламент трябва да се произнесе по въпроса дали Румяна Желева е нарушила правилата за финансова прозрачност на Европейския съюз. Според източници на AFP въпросът вече е практически решен и становището на службата ще е, че "декларацията за лични финансови интереси, която тя е направила, за да стане комисар отговаря на реалността".
Друг източник на AFP твърди следното: "Тя наистина е продала дяловете си във въпросната фирма преди да направи декларацията". Става въпрос за декларацията за влизане в екипа на Жозе Мануел Барозу, а въпросната фирма е "Глобал Консулт", която е продадена през април 2009 г.
В този блог демонстрирахме документално, че противно на твърденията на Желева тази фирма не е имала нулева активност, а е притежавала дялове в две други активни фирми, но това остава извън полето на компетентност на юридическата служба на ЕП. Според източниците на AFP твърденията, че Желева е нарушила българското законодателство като е била едновременно евродепутат и управител на "Глобал Консулт" "не са релевантни, за да се съди за съответствието на актуалната декларация."
Има, обаче, нещо релевантно според критериите на въпросната служба и то е, че Желева има участие и в други фирми, за които не е ставало въпрос по време на изслушването в ЕП. Това са "ЕТКО-ШНЕЙДЕРС" ООД, чиято история можете да намерите в предишния пост на този блог и "НИФ ТРУД".
На 30 юли 2009 Румяна Желева обявява в декларацията си
при встъпване в длъжност като външен министър, че 12 месеца преди назначаването си е била в управлението на фирмата "ЕТКО-ШНАЙДЕРС". За "НИФ ТРУД" тя не е обявила нищо.
На 17 декември 2009 г. Желева подава декларацията си
пред Европейската комисия като кандидат за еврокомисар, по която се произнася юридическата служба в Европарламента. В нея не са обявени никакви участия в търговски дружества.
Данните от неофициалния раздел на Държавен Вестник сочат, че до момента Румяна Желева не е излизала от дружеството "ЕТКО-ШНАЙДЕРС". Последното регистрирано вписване е от 2005 г, когато фирмата е напусната от съдружника на Желева.
Подобно е положението и в регистъра на фирмите ДЕЛФИ, където фирмите "ЕТКО-ШНАЙДЕРС" и "НИФ ТРУД" са посочени като действащи, а Румяна Желева е съответно действащ прокурист на "ЕТКО-ШНАЙДЕРС" и действащ член на управителния съвет на "НИФ ТРУД".
Въпросът, който поставяме със страшна сила е следният:
Дали Румяна Желева е била де юре в управлението на "ЕТКО-ШНАЙДЕРС" - ООД и/или на "НИФ ТРУД" на 17 декември 2009?
Засега няма очевидни факти, които да доказват противното, но това може да се провери със сигурност само във фирменото дело, което се пази във фирменото отделение на Софийски Градски Съд.
Само след тази проверка ще може да се твърди дали "декларацията за лични финансови интереси, която тя е направила за да стане комисар" отговаря или НЕ отговаря "на реалността".
Очевидно правната комисия не се притеснява, че Румяна Желева нарушава правилата в България. Да видим, обаче, как ще реагира ако се окаже, че тя формално е излъгала и европейските данъкоплатци, които издържат Комисията и Европарламента.
Атанас Чобанов, Асен Йорданов
Блогът на Атанас Чобанов - http://www.atanas.fr/