Свободата днес и тук 05 Февруари 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Трайков за бъдещето на "Белене": "А ако падне Луната?"

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Владислава Пеева

Извънредното парламентарно изслушване в петък за най-големия и скъп икономически проект в България за последните десетилетия – проектът за АЕЦ "Белене" – премина като политическа седянка с общи приказки и познати лозунги, без никакви конкретни разчети, планове и графици, които се очакваше да представи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Въпросите, с които преди няколко месеца Трайков и икономическият екип на правителството поставяха под съмнение смислеността на проекта – дали е рентабилен, има ли сериозен западен инвеститор, не получиха отговор в пленарна зала.

След това министърът заяви пред Mediapool, че нов икономически анализ на проекта ще бъде направен от бъдещия консултант за провеждане на процедурата за привличане на чужд инвеститор. Конкурсът за избора му бе обявен миналата седмица и се очаква до средата на годината да стане ясно кой ще е той. Според министъра обаче от моделите, изготвени от предишните консултанти, ставало ясно, че има нелоши шансове да се реализира проектът, но държавата няма 5 млрд. евро, а и не е нужно тя да ги инвестира.

Трайков заяви от парламентарната трибуна, че не може да даде никакви гаранции как ще се развие ядреният проект, който правителството е твърдо решено да продължи. Запитан от журналисти какво ще се случи, ако не се появи търсеният стратегически инвеститор, или руснаците откажат да отстъпят после своя дял, той отговори: "А ако падне Луната?"

Този отговор може да бъде сравнен с реакцията на предшественика му Петър Димитров (БСП), който преди година отказа да огласи договорите с "Газпром", защото "ще падне булото и ще открием, че булката е с мустаци ли?"

По думите на министъра обаче и руснаците предпочитали да има и други акционери в проекта и това си били поставили за цел и двете страни. Според него, ако "Белене" беше напълно нов проект, то би могло да се гарантира 90 на сто, че заявилите принципен интерес към него компании, ще участват в процедура за избор на инвеститор, но сега е трудно да се оцени доколко са реални намеренията им.

Ако не продължим, се губят 1.5-2 млрд. евро от вложения и неустойки

Министър Трайков на практика информира депутатите за това, че точно преди седмица българското правителство се съгласи да ползва 2 млрд. евро заем от Русия за продължаване на строителството на "Белене", чийто изпълнител е руската компания "Атомстройекспорт". Русия ще даде тези пари чрез проектна компания, която сама ще финансира и в която с апортна вноска ще участва българската държава.

След това част от заема ще трябва да връща хипотетичен стратегически инвеститор, който България се задължи да търси. Срещу другата част от заема Русия ще получи дял в бъдещата централа.

Руският в. "Комерсант" писа по повод на последните договорености, че Русия за пръв път ще получи своя атомна централа в друга държава.

Проектът трябва да продължи, тъй като в противен случай това би означавало прахосването на 1.5-2 млрд. евро по досегашната реализация и за неустойките, които НЕК ще бъде принудена да плаща по договора с "Атомстройекспорт” (АСЕ), каза Трайков пред депутатите.

Ако строителството сега спре, оценката за въздействие върху околната среда на проекта става невалидна и така строежът на АЕЦ "Белене" ще се върне в начална точка, каза след това пред журналисти Трайков.

Министърът повтори, че се обсъжда схемата за осигуряване на междинното финансиране от руснаците, която била за пари срещу дял, който след това да се продаде на чуждия инвеститор.

Руската оферта е за дял от 80%

Според раздаден на журналистите от съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров документ с предложението на руската страна, то е за отпускане на 2 млрд. евро до края на 2011 г. и организация на финансирането пропорционално на дела на участие в капитала на проектната компания за "Белене” от 80 на сто. Това потвърждава публикации в руски медии по-рано през седмицата, че Русия е на път да се сдобие в първата собствена централа зад граница и то в страна от ЕС.

В руската оферта се посочва още, че в периода 2012 г.-2016 г. българската страна трябва да осигури финансирането, като в случай на необходимост Русия е готова да разгледа възможността за държавно гарантиран заем за финансирането на българското участие в проекта.

В този период трябва да се намерят външни инвеститори за до 45 на сто от акциите в проектната компания, които да се изкупят по пазарни цени.

Допълнително ще се определи каква част от руския и каква от българския дял да се даде на новите акционери, предлагат руснаците.

Трайков потвърди, че това е последното предложение на Москва. Уточни, че след 2012 г. ставало дума за финансиране извън капитала на дружеството. “Вие сами чухте, че Кириенко ( шефът на “Росатом“ - собственик на АСЕ-бел. ред.) каза, че ще дадат толкова пари, колкото са необходими“.

Ако до април не направим нищо, трябва да се съдим

Трайков заяви, че до края на март България ще предложи на руснаците конкретна схема за влизането им в проекта, след което ще започнат техническите и юридическите преговори по създаването на проектната компания.

Каква ще е тя още не е ясно, като министърът отново посочи, че можело да включва размиване на капитала чрез увеличаването му, без обаче да конкретизира какво има предвид.

Той определи като изключително форсмажорен срока за подготовка на българския отговор на руската оферта и каза, че “не се прави така“. В същото време допълни, че срокът е такъв, защото тогава изтича споразумението с АСЕ за изграждането на “Белене“ и допълни, че “ако дотогава никой не прави нищо, ще трябва да започнем да се съдим“.

Също до края на март трябва да се реши как ще се индексират цените в основния договор с АСЕ, който е за 3.997 млрд. евро. По думите на министъра ескалацията на контракта ще е определяща за интереса на търсения бъдещ стратегически инвеститор.

България можело да си гарантира 51%

Според Трайков със сега изхарчените от страна на НЕК 1 млрд. евро за проекта, и "като се извадят още 1 млрд. евро”, България можело да си гарантира 51 процента в компанията. Той не уточни какво има предвид с "изваждането” на тези 1 млрд. евро, но в пленарна зала преди това обясни, че досега не са вземани предвид вложенията по намирането на площадката за бъдещите реактори, които заедно с историческата стойност възлизали на няколкостотин милиона.

Трайков заяви, че ако не се яви стратегически инвеститор в ядрения проект, тогава руснаците ще останат с 49 на сто. Само преди дни обаче финансовият министър Симеон Дянков заяви, че без европейски инвеститор проектът няма да се реализира.

Самият Дянков, който също трябваше да отговаря пред депутатите за финансирането на АЕЦ “Белене“, отново повтори тезата си, че няма да даде и стотинка от държавния бюджет за проекта. Той обаче не благоволи да отговори на въпроса дали одобрява сегашното предложение на руснаците и продължаването на проекта с тяхно финансиране.

Трайков определи като "силно оценъчни" коментарите, че с "Белене" Москва ще изпълни целта си да построи и управлява централа в ЕС. "Всеки постига някаква цел, но ако се сложат вероятностите, изглежда слабо вероятно да не се намери инвеститор в проекта“, отбеляза той.

Русия поемала риска по изплащането на заема, който й дължим

След като преди два дни обясни, че можем да връщаме руския кредит с пари от продажбата на електроенергия, което бе разтълкувано от депутатите като договор за изкупуване на тока, сега министърът каза, че "заемът няма да се изплати с ток, а с печалбата на дружеството, ако я има, и това е риск, който руснаците си поемат”.

По думите му не се разглежда идеята за дългосрочен договор за изкупуване на тока от НЕК, тъй като това също е вид държавна гаранция, срещу която Трайков отново се възпротиви, подкрепяйки финансовия министър Симеон Дянков.

Трайков отказа да коментира изявлението на американския посланик Джеймс Уорлик от четвъртък, че България не трябва да се поддава на енергиен натиск от страна на Русия, но заяви, че през последните шест месеца страната се опитва да отстоява интересите си пред Москва.

По думите му за пръв път от 25 години има някой, който е готов да даде свои пари, а не тези на държавата, но за съжаление това е руски инвеститор.

Той също така заяви, че каквото и да казва предишното правителство, руснаците никога не са проявявали желание да участват като инвеститори в проекта. “Напротив, молили са ги да участват, но те са предлагали само заем срещу държавна гаранция. В момента нашите технически условия са изпълнени – дават ни пари без гаранции и ни се дава възможност с нелошите възможности, които има тоя проект, да го реализираме", заяви Трайков.

От: http://mediapool.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional