Свободата днес и тук 10 Февруари 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Полша е в шок от гибелта на президента Качински

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
в. "Дневник"

Смъртта в самолетна катастрофа в Русия на държавния глава Лех Качински, на централния банкер, цялото висше командване на армията и десетки висши политици и служители шокира Полша и подейства като земетресение на политическата сцена.

Самолетна катастрофа е отнела живота на полски лидер - премиерът ген. Владислав Сикорски - в далечната 1943г. в Гибралтар.

Поляци от цяла Европа споделиха на новинарския сайт на Би Би Си първите моменти след новината.

Според 24-годишната Камила Каспршак от Варшава тя чула за трагедията, докато била в кафене. "Веднага настана суматоха, всеки започна да разпраща SMS-и, бяхме в шок. Сега нещата се поуспокоиха, но шокът продължава. Чакаме премиерът да говори. Никога не съм поддържала Качински – той беше много непопулярен и някои си позволиха на улицата злобни забележки по негов адрес. Но той все пак беше нашият президент, никой не е искал да му се случи това."

Мнозина поляци са подозрителни защо толкова много хора от елита на страната, партиите и армията са се оказали на борда на разбилия се самолет. Започват да се трупат съмнения и какви точно инструкции са давали от руския контрол на движението, след като най-добрите пилоти в Полша не са успели на няколко пъти да се приземят.

26-годишната Моника Шидор от Лондон споделя, че още трепери от шока, а майка й плачела по телефона от Полша. "Не става дума само за Качински. На самолета са били толкова познати лица – за нас всичко това е толкова лично. Президентът бе от Гданск, моят роден град, и това вече е някаква връзка с него, макар че аз съм от левицата." Моника е притеснена какво ще се случи с полско-руските отношения.

Студентът Мачей Зярек от град Торун в Северна Полша разказва, че съквартирантите му още не могат да повярват, че това наистина се е случило. Всеки ще запомни този ден до края на дните си, допълва 23-годишният младеж.

Ивона Роман от Стокхолм също е шокирана, макар от години да живее далеч от родината. "Патриотизмът идва в изненадващи моменти и веднага щом чух за гибелта на Качински се почувствах толкова близо до страната си, колкото не съм била от години, а може би дори никога. Чувството е странно и необичайно топло – усещам се част от Полша, от моята страна. Предполагам че тази човешка трагедия ще се помни завинаги, както поляците не забравят клането в Катин".

Сериозни въпроси се трупат над политическата стабилност в страната.

Очакваше се президентът да се състезава за нов 5-годишен мандат на изборите тази есен. Заради трагедията вотът ще бъде изтеглен напред – някъде до края на юни. Това прави изхода от него труден за прогнозиране. Социологическите агенции показваха досега, че Качински ще изгуби от кандидата на управляващата партия на премиера Доналд Туск. Трагедията край Смоленск може да промени ситуацията. "Политическите последици ще са дългосрочни и вероятно ще променят целия бъдещ политически пейзаж в страната. Това ще има огромно въздействие върху изборите - трудно е вече да се правят прогнози, но може крайният резултат да е изненадващ.

Разбира се "Закон и справедливост" (партията на президента – бел.ред.) понесе най-тежкия удар в събота, но това не прави задачата по-лесна за "Гражданска платформа" (партията на премиера Доналд Туск – бел. ред.). Трудно е да играеш опозиция срещу някой, понесъл толкова тежък удар", коментира пред "Ройтерс" Яцек Василевски от варшавското Висше училище по социална психология.

Ярослав Качински - братът-близнак на президента, оглавява опозиционната дясна партия "Закон и справедливост" (PiS) и все още има добри позиции в полската политика. Край Смоленск обаче загинаха много хора от висшето ръководство на партията, включително председателят на парламентарната група Гражина Гешицка.

Друг президентски кандидат – Йежи Шмайджински от малката лява социалистическа партия SLD също е сред загиналите.

Временно изпълняващ длъжността държавен глава стана председателят на Сейма – долната камара на парламента във Варшава – Бронислав Коморовски. Той е претендентът за президент от партията на премиера и едва преди 2 седмици спечели убедително вътрешнопартиен вот срещу бившия военен министър Сикорски.

57-годишният Коморовски е бивш антикомунистически дисидент от аристократично семейство. Той защитаваше откровено проамериканска външна политика, следвайки консенсуса сред политическия елит за прозападната ориентация на страната след 1989г. Коморовски подкрепяше плановете на президента Джордж Буш за разполагане на елементи от американската противоракетна отбрана на територията на Полша.

Засега е трудно да се правят прогнози какво ще се случва в полската политика, но едва ли ще последва някакъв радикализъм, смята Андрей Кортунов, президент на фонда "Нова Евразия". "В Полша има отработени конституционни механизми и днес видяхме как действат те – назначен е и.д. президент, а до 2 месеца ще има избори за държавен глава", каза той цитиран от агенция РИА "Новости".

По думите му не е изключено изостряне на политическата борба в Полша. Понеже премиерът Доналд Туск няма амбиции към президентския пост, очевидно ще видим борба на нови политици. Неизбежно е да започне значително обновяване на кадровия състав на полското ръководство. Трудно е да се каже дали това ще повлияе и на политическия курс и външната политика", допълва Кортунов.

Той изтъква добрите страни на това, че за последните 20 години са изградени силни инстутиции на властта и през тях са се сменили няколко управляващи групировки.

Финансовите пазари най-вероятно ще се интересуват много повече от гибелта на централния банкер Славомир Скржипек.

"Много е важно Централната банка бързо да получи нов управител, който с опита си и познаването на ситуацията да потвърди, че злотата и валутните ни резерви са в добри ръце", коментира Анджей Арендарски, шеф на Националната търговска камара на Полша.

Скржипек бе назначен за гуверньор на 10 януари 2007г. от загиналия президент Качински. През март тази година той заяви, че централната банка би трябвало да обмисли покачване на лихвите предвид прогнозите за инфлацията в следващите

От: http://dnevnik.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional