Фондация "Гласуване без граници
Фондация "Гласуване без граници" следи с подчертан интерес работата на временната парламентарна комисия за изработване на изборен кодекс във връзка с гласуването на българските граждани временно или постоянно пребиваващи в чужбина.
В интервю пред агенция „Фокус” на 20 юни, съпредседателят на ПГ на ГЕРБ и председател на временната комисия г-жа Искра Фидосова, представя следните виждания за гласуването в чужбина :
- потвърждава се възможността на българите в чужбина да гласуват на парламентарни и президентски избори, включително в избирателни секции извън дипломатическите и консулски представителства при стриктно регламентиране на процедурите, гарантиращи честността на изборния процес
- обявява се намерението за стартиране на пилотен проект за гласуване по Интернет от чужбина
- подкрепя се принципно включването на българските граждани в чужбина в политическия живот на страната, вкл. тези, които имат и друго гражданство, което би наложило промяна на член 65 ал.1 от Конституцията, въвеждащ ограничения на пасивното избирателно право
"Гласуване без Граници" отбелязва със задоволство, че комисията е взела предвид предложенията, които тя формулира в серия от статии, експертни доклади и становища, внасяни в Народното събрание от ноември 2009 до момента и приветства тези промени, насочени към зачитането на неотменими граждански права и въвеждане на европейски стандарти в българския изборен процес.
В интервюто обаче не бе засегнат още един важен проблем, който „Гласуване без граници” поставя от месеци. Става дума за обособяването на избирателен район чужбина, в който българите зад граница да могат да гласуват за кандидатски листи, включително с преференциален вот, така както това правят българските избиратели в страната. По сега действащия избирателен закон гласовете на българите в чужбина се преливат към гласовете подадени в страната. Това обезсмисля вота и обезкуражава българските граждани зад граница, от друга страна деформира вота на избирателите в страната. Оказва се, че над един милион българи в чужбина все още нямат свой представител в Народното събрание и България остава единствената балканска държава без институционална връзка със своята диаспора.
„Гласуване без Граници” предлага обособяването на избирателен район за българските граждани в чужбина да намери място в изборния кодекс. Това предложение среща подкрепата и на министъра за българите в чужбина Божидар Димитров (интервю дадено на 10 юни за българския информационен сайт eurochicago.com ).