Дина Кириакиду от агенция Ройтерс
В продължение на пет мъчителни дни търсенето на премиер в Гърция се люшкаше от комедия в трагедия, задкулисни сделки се сключваха, а след това се разваляха, лансираха се имена, а след това се отричаха, по коридорите се чуваха викове и всичко това ставаше, докато страната се носеше към икономическа катастрофа.
"Ако аз бях чужденец, гледащ това, бих казал да вървят по дяволите", бе чут да казва депутат-социалист на свой колега в кафенето на парламента. "Това е театър на абсурда", каза той.
Бившият управител на централната банка Лукас Пападимос излезе от този хаос в сряда през нощта като премиер, който ще бъде потвърден сутринта, за голямо облекчение на милиони. Натоварен със спасяването на мястото на Гърция в
еврозоната и с решаване на проблема с дълга, малцина биха му завидели.
Името на Пападимос бе споменато в началото на търсенето на ръководител на коалиционното правителство. Премиерът Георгиос Папандреу проведе разговор по телефона с Пападимос, който бе в Бостън. В понеделник през нощта той отлетя за Атина, заяви източник, запознат с хода на събитията.
"Във вторник сутринта той мислеше, че има споразумение", заяви източникът. "Но във вторник следобед изглеждаше, че тя се е провалила и той не знаеше защо. Комуникацията с канцеларията на премиера спря".
В щаба на опозиционната Нова демокрация страстите се разгорещиха от новината, че техният лидер Андонис Самарас се е съгласил под натиска на ЕС да сключи пакт със социалистите на Папандреу. Те поискаха гаранции, че той няма да подкрепи
условията, поставяни от Пападимос.
Репортерите, които звъняха на представители на Нова демокрация в модерната им централа на Сингру авеню, можеха да чуят крясъците - ядосани консерватори отхвърляха каквото и да било споразумение.
Емоциите може би са по-дълбоки поради факта, че много основни играчи се познават от твърде дълго време. Папандреу и Самарас, например, са били съквартиранти в колежа.
"Пападимос искаше да контролира нещата, да не е фигурант", заяви източникът.
Той каза, че Пападимос иска Самарас да се ангажира изрично като подпише серия политики, договорени с ЕС, срещу спасителния пакет.
Самарас бе смъртно блед и заяви: "Това е въпрос на национално достойнство. Не позволявам на никого да се съмнява в моите изявления".
Светът гледаше и чакаше.
С отказа на Самарас да постави своя подпис върху каквото и да било освен това, на което той се съгласи в първоначалното споразумение - краткосрочно, служебно правителство, което да приеме конкретни закони и да поведе страната към избори възможно най-скоро, Папандреу се отказа от Пападимос и се опита да намери алтернативна кандидатура.
Започна търсенето на кандидати. Имена изплуваха в медиите - от съдии до бивши политици и дори европейския омбудсман, който заяви пред Ройтерс, че е получил проучвателно обаждане в неделя и нищо повече оттогава.
Финансовите пазари отбелязаха рязък спад от хаотичните политически маневри в Гърция. Италия навлезе в своя криза.
В официалния информационен вакуум, депутатите изглеждаха разтревожени и изнервени, купувайки питиета на журналисти в кафенето на парламента за някоя новина.
Залите на парламента са относително празни дори в дни на големи гласувания. Тази седмица те кипяха от активност, пълни с депутати, крачещи бързо по коридорите, вместо да се крият в своите кабинети.
Когато изтекоха нови имена като това на бившия председател на парламента Апостолос Какламанис и на сегашния - Филипос Пецалникос, една депутатка-социалистка се прекръсти шокирано.
"Човек наистина се нуждае от здрави нерви, за да разбере кой в крайна сметка ще бъде премиер", възкликна депутатът от Нова демокрация Герасимос Якуматос.
Някои депутати социалисти избухнаха, когато чуха, че Пецалникос, близък съратник на Папандреу без нужната квалификация да се справи с криза, е най-вероятният избор. Те бяха подкрепили Папандреу във вота на доверие, но в замяна на
оттеглянето му от поста, а не срещу това да слага на него свой човек.
После дойде нощта срещу четвъртък.
Нацията очакваше да чуе окончателна декларация кой ще я ръководи. Папандреу се появи на телевизионния екран, за да обяви, че има споразумение с опозицията и той подава оставка. Една важна подробност - името на новия премиер, не бе споменато
от него. Опозицията видя намек, че това ще е Пецалникос - име, приемливо за тях.
След края на прякото предаване Папандреу пресече улицата и влезе в президентския дворец за среща с държавния глава и политическите лидери и за да връчи оставката си.
И нещата отново започнаха да се разпадат. Лидерът на крайнодясната партия ЛАОС Георгиос Карадзаферис изхвърча от сградата, бесен, че е бил оставен да чака в антрето и ядосан от новината, че Пападимос е отпаднал.
Новините, които се появиха в следващите часове объркаха почти всички. Пецалникос отпадна, а Пападимос отново стана фаворит на Папандреу.
Запитани какво се случило след прощалното обръщение на Папандреу към нацията в краткото време, за което е пресякъл улицата до президентския дворец, източниците заявиха, че е все още неясно.
Един правителствен служител намекна, че когато се е спрял на председателя на парламента, той може би не е осъзнавал надигащия се бунт в неговата собствена партия ПАСОК.
Докато обсъждаше министерските постове със Самарас, около 50 депутати социалисти заплашиха да не подкрепят коалицията, да свалят правителството и да предизвикат незабавни избори, ако за премиер не бъде избрана "силна личност".
В написано на ръка писмо, което се въртеше между депутатите, те предупреждаваха: "Ако това не се случи до сутринта на 10 ноември, ще Ви връчим оставките си". "Става дума за лично и политическо достойнство", се казва в текста,
публикуван в гръцките медии.
10 ноември дойде и Пападимос най-после бе номиниран. Но политическите щети отдавна вече са нанесени.
(БТА)