mediapool.bgЦентралната избирателна комисия (ЦИК) регистрира Синята коалиция за участие в парламентарните избори на 5 юли в нейния пълен състав, включващ СДС, ДСБ, "Обединени земеделци", "Българска социалдемократическа партия" и "Радикалдемократическа партия в България".
Това стана, след като няколко часа по-рано в събота Върховният административен съд (ВАС) отмени отказа на ЦИК да регистрира Синята коалиция и върна делото на комисията със задължителното указания да извърши регистрация на коалицията.
Според съда са налице всички изисквания на закона Синята коалиция да участва във вота за национален парламент, а решението на ЦИК за отказа "е неправилно, постановено в противоречие с изложените към него мотиви и необосновано, в нарушение на материалния закон и при съществени нарушения на процесуалните норми". (Виж пълния текст на решението на ВАС в "Още по темата")
Делото бе образувано по жалба на Мартин Димитров и Иван Костов, представляващи предизборната коалиция.
В четвъртък ЦИК отказа да регистрира Синята коалиция за участие в изборите за Народно събрание, след като искането за регистрация не събра необходимите две трети от гласовете на присъстващите на заседанието членове на комисията. За регистрацията глусаваха седем от тях, а 12 бяха "против" - представителите на БСП, ДПС и "Атака".
До тази ситуация се стигна заради бездействието на Софийския градски съд (СГС), който в продължение на няколко месеца забави регистрацията на новото ръководство на СДС и накрая отказа да го впише с мотиви, отхвърлени впоследствие от Върховния касационен съд (ВКС). Въпреки решението на ВКС обаче СГС замрази делото по вписването за неопределено време и принуди Синята коалиция да се регистрира за участие в евроизборите без името на СДС.
Миналата седмица ВАС постанови, че въз основа на партийния устав бившият лидер Пламен Юруков не представлява СДС от 4 ноември 2008 г., когато бяха насрочени изборите за нов лидер.
Председателят на ВАС Константин Пенчев, който председателстваше и взелия решението съдебен състав, заяви, че съдът си е поставил няколко въпроса: възможно ли е в правова държава като България да има партия, която да се управлява шест месеца от лидер, който сам се отказа от управление; възможно ли е в правова държава като България да има една партия, която да не се представлява от никого и понеже няма регистрация, тази партия да бъде изключена от политическия живот на страната и то в момент на избори.
"ВАС казва, че това не е възможно и че съдебният контрол върху решенията на ЦИК не означава съдът да брои документите и да сравнява печатите. Той осъществява контрол върху това дали се спазват конституционните права на политическите субекти да участват равноправно в политическия живот на страната", каза Константин Пенчев.
Той напомни, че по този казус вече има две решения на ВАС, които са влезли в сила и добави, че членовете на някои организации, вместо да правят обидни коментари за решенията на съда в медиите, трябва да ги спазват.
Върховният административен съд и лично неговият председател Константин Пенчев защитиха днес по най-категоричния начин демокрацията в България, правовия ред и достойнството на съдебната система. Това каза лидерът на СДС Мартин Димитров на извънредна пресконференция след обявяване на съдебното решение за регистрацията на Синята коалиция.
По думите му ВАС е възстановил справедливостта и се е превърнал в гарант срещу политическия натиск, манипулациите и опитите да бъде отменено правото на избор на българските граждани. Димитров посочи, че в основата на този натиск са БСП и ДПС чрез доминираните от тях институции.
Престъпниците в България днес бяха бити по съдебен път и това е новина, заяви Петър Москов от ДСБ.
В отговор на обвиненията, че БСП и ДПС оказват политически натиск върху ЦИК във връзка с регистрацията на Синята коалиция, Ангел Найденов заяви в парламента, че БСП и партиите от "Коалиция за България" не са сред партиите, които биха си служили с недемократични средства и прийоми, за да затрудняват или притискат политическите си опоненти.
Ние не се нуждаем от служебно предимство по време на изборите, каза Найденов и обвини СДС и ДСБ, че използват ситуацията като инструмент за политическа и предизборна реторика и средство за политически внушения срещу БСП и ДПС в "търсене на алиби за слаби резултати".
В специално съобщение до медиите пък по повод решенията на ЦИК и ВАС, без да споменава изрично перипетиите около регистрацията на Синята коалиция и СДС, чрез своя прессекретарият президентът заяви, че принципната му позиция е "на уважение и ненамеса както в работата на независимата съдебна власт, така и на ЦИК.
"Като един от гарантите за демократичността на изборния процес и за провеждането на демократични и честни избори в страната, държавният глава смята за недопустимо да заема страна в предизборната кампания", се казва в съобщението.
Освен това президентът призовава участниците в кампанията "да поемат своята отговорност за стриктно спазване на закона, прозрачност и равнопоставеност на всички политически субекти".
От: http://mediapool.bg/