Красен НиколовПрез последните три години няма никакви реални резултати от борбата с корупцията в България, а гражданите определят съдебната власт и политическите партии като най-податливи на нерегламентирани отношения. Това става ясно от изследването "Световен корупционен барометър" на международната неправителствена организация "Трансперанси интернешънъл". Резултатите бяха представени от българския клон - "Прозрачност без граници".
Въпреки общото усещане, че цялата публична среда е силно корумпирана, българите не желаят да си признаят за раздаваните подкупи. Само 5% от участниците в изследването са признали участието си в корупционни процеси. Според анализа на "Прозрачност без граници" по-показателен е големият процент от хора в България – 18%, които не са дали отговор на въпроса: "Давали ли сте подкуп?".
"Това не е престижен въпрос и хората явно не желаят да си признаят, че са давали подкупи. Именно поради тази причина ние броим тези 18% като силно съмнителни за участие в корупционни практики. С тези проценти считаме, че 23% или около 1.35 млн. българи са потърпевши или участници в дребните корупционни процеси", коментираха резултатите от неправителствената организация.
Българите признават за най-корумпирана съдебната система като й дават корупционен рейтинг от 4.5 по петобалната система (5-силно корумпирана, 1 – некорумпирана). С резултат от 4.3 на второ място се нареждат партиите, следва парламентът – 4.2, публичната администрация – 4.1 и медиите с 3. Общо 68% от участниците в изследването заявяват, че правителствените мерки за редуциране на корупцията са неефективни.
"Антикорупционната риторика на властта не се превърна в антикорупционни действия. Съдебната власт се води за най-корумпирана заради постоянните скандали във Висшия съдебен съвет, кадруването на административни ръководите", заяви анализаторът от "Прозрачност без граници" Димитър Кюмюрджиев.
От призналите, че са дали пари под масата, най-много хора разказват как са подкупили полицаи – 19 процента. Веднага след това идват магистратите с 10%, земеделските служби – 7%, лекарите – 5% и чиновниците в регистрационните служби – 4 процента.
Характерно за България е, че е сред малкото държави по света, където съдебната власт се определя като най-корумпирана. В тази графа компания й правят държави като Камбоджа, Монголия, Перу, Македония, Косово, Армения и др. В развитите страни като най-разпространена се счита корупцията в частния сектор. Това са заявили гражданите на Канада, Дания, Исландия, Норвегия, Швейцария, Хонг Конг и др..
Като цяло в ЕС за най-корумпирани се считат политическите партии.
От: http://mediapool.bg/