Свободата днес и тук 20 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

НЯКОЛКО ВЪПРОСА КЪМ ПРОФ. МИХАИЛ КОНСТАНТИНОВ

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Михаил Иванов

Г-н Константинов,
Във връзка със Вашата статия  "Белене" ли? По-добре "Козлодуй 2", където във връзка с предстоящия референдум  за нова ядрена централа относно аргументите „ЗА“ или „ПРОТИВ“ казвате следното (цитирам):

„Но въпросът има и друга страна. Нефтът свършва и това ще има значителни последствия върху целия ни живот. И далеч не само защото няма да можем да караме автомобили на бензин и дизел. А защото нефтът и някои други въглеводородни суровини са в основата на цялата промишленост. Ще припомня, че още през ХIХ век великият руски химик Менделеев възкликва, че да се горят нефт и въглища е все едно да се горят банкноти. С голямо закъснение трябва да признаем колко прав е бил ученият! Така че, когато нефтът вече не се използва за гориво, ще трябва да подкараме масово електромобили.

И когато примерно всяка вечер 1 милион автомобилни батерии се включат в електрическата ни мрежа за зареждане, ще видим, че електроенергията не само не е в излишък, но даже силно недостига.

Има обаче едно друго, императивно обстоятелство. И то е сеизмичната безопасност на новата централа, която ще се строи независимо от резултатите от референдума.

Тъй като и дума не може да става за некомпетентно и безотговорно мнение горният цитат от Вашата статия, за голямо мое учудване показва, че независимо от многото аргументи, които правилно изтъквате, като причина за отказване от строежа на нова ядрена централа у нас сега, включително и немалкия проблем за сеизмичната безопасност,  сам сте готов да приемете това строителство за неизбежно!  Има обаче няколко неща свързани с аргументите в цитата, които повдигат у мен неизбежни въпроси:
Руският учен Менделеев безусловно е прав, тъй като всяко гориво струва пари и неговото изгаряне е съответно и еквивалентно равно на изгаряне на пари, но с това се върши съответната работа, а всяка работа струва пари, нали?  Нищо не е казал за дървата обаче, при което директно се унищожава живата природа!  Контекстът разбира се е друг. Това е загрижеността, че горивата на планетата не са в безкрайно  големи количества и все някога ще свършат. Освен това петртолът е и важна суровина, която не би трябвало да се „хаби“, като гориво. Но няма никакво закъснение в разбирането на правотата на учения. Въпросът тук е защо не казвате, кога всъщност се очаква да приключат земните запаси от петрол при днешната консумация? Разбира се промишленото производството в глобален мащаб непрекъснато и въпреки кризите расте, но се откриват и нови модерни технологии, които имат нужда от все по-малък разход на енергия. Енергийната ефективност на новите технологии е просто на невероятно ниво! С новите ЛЕД осветители например разходите на електроенергия в глобален мащаб се очква да намалеят с не по-малко от 25%. По някои по-оптимистични прогнози с 30-40%!  Тези ЛЕД позволяват и вече се изграждат системи за улични осветления, които изобщо не са включени като консуматори в електрическата мрежа или я ползват, като резервно и аварийно захранване, но ползват енергия от батерии зареждани от фотоволтаици или вятърни турбини. Единственият засега завод на територията на ЕС, който изцяло и комплексно произвеждащ и ЛЕД компоненти, и осветителни тела, при това с проектен живот на ЛЕД осветителите сто хиляди часа, най-висок показател в света до момента,  построен в сътрудничество със шведската фирма „Окта лайт“ се намира в град Годеч, на 55км. от София. В Кувейт, където се намирам от повече от 20 години в периода 2003- 2007 година се откриха нови две огромни, да не кажа гигантски находища на петрол, чиято експлоатация тепърва ще започне и всяко едно от които има запаси от поне 100 годишното световно потребление на петрол при сегашните норми!  Поотложете проблемите свързани с изчерпването на петрола с още около 300 години!  Астрономите са изчислили, че Слънцето ще загине след 4 милиарда години! Това дава ли ни основание сега да се втурнем да правим ядрени централи?
Ако свършването на петрола може да се отложи спокойно с още 300 години не мислите ли, че е твърде рано да си „посипваме главите с пепел“, както беше и с петролната криза през 1972г. и не е ли по-добре да оставим на пра-пра...(затруднявам се колко пра да сложа) внуците си да рершават проблема с ядрената енергетика тогава  и по тогавашните технологии, вместо да се чудят и блъскат главите как да се опазват от радиоактивните боклуци, които най-нехайно и безотговорно се приготвяме да им оставим? Проблем, който засега не влиза в ничии сметки и разчети. Можете ли да си представите какви ще са технологиите след 300 години, като при това сравните и темповете на развитието им през 18-ти, 19-ти век и сега в края на 20-ти и началото на 21-ви век? Това и Менделеев не би могъл да предположи! Смятате ли за удачен примера, който давате със зареждане на батерии за електромобили? Не можеше ли например да предположите, че всеки ще има поне 2 батерии и всяка сутрин ще включва едната на зареждане към фотоволтаика си, докато през деня ползва другата, заредена предния ден?
Благодаря!
С уважение, Михаил Иванов.


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional