Свободата днес и тук 11 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Трябва ли да забраним политическите партии?

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Константин Павлов, http://komitata.blogspot.com/

Аргумент: Политическите партии са групи от корумпирани лица, които се събират заедно, за да влязат във властта и след това да грабят и да раздават на приятели и познати. Партиите са заключили ръководните си постове за външни лица. Затова не ни трябват партии. Държавата трябва да се управлява от гражданите директно, без посредници, с мажоритарни избори,  референдуми и Фейсбук. (Седем хиляди пловдивчани искат референдум за забрана на партиите)

 
За мажоритарните избори вече говорих, така че няма да се повтарям, ще се спра само върху въпроса с партиите. 

 
Експеримент: Какво ще стане, ако забраним съществуването на политически партии и съответно въведем някой от вариантите на мажоритарни избори. (Просто няма как да има пропорционална система без партии, няма на какъв принцип да групираме кандидатите)

 
Исторически опит: В България вече е съществувал режим, в който политическите партии са били забранени и депутатите са избирани мажоритарно. След 19-майския преврат през 1934 година, част от военните взимат властта и забраняват партиите. Малко по-късно Н.В. цар Борис III прави безшумен контрапреврат, като си връща властта, но оставя забраната върху действието на политически партии. До смъртта на царя през 1943 година, България се управлява по начин, който много напомня сегашните служебни правителства - монархът посочва лица от различни партии, които стават министри. Сега това се нарича „Личен режим на Борис Трети“, а преди 1989г., от идейните братовчеди на сегашните протестиращи този режим се наричаше популярно и научно некоректно „монархофашизъм“. Въпреки различните критики и квалификации на режима, абсолютно всички изследователи са единодушни, че управлението не е демократично, а по-скоро авторитарно.

 
Какво би се случило, ако това се направи днес:

 
  • Първо, трябва да понесем всички негативи на мажоритарните избори, за които вече стана дума;
  • Няма да можем да избегнем групирането по интереси на политиците и депутатите. Тоест партии реално ще съществуват, но няма да бъдат наричани така, а с някакво „гражданско“ име, което ще обезмисли цялото упражнение;
  • Няма да има политически субект обаче, който да носи политическа отговорност за това, което става, тъй като официално е забранено съществуването на такива субекти.
  • В крайна сметка, очаквам постоянни протести, водещи до политически криза и непрестанни избори, национални и частични, както и служебни правителства, назначавани от Президента, водейки до режим много близък на тоя между 1934 и 1943г.
  • Олигарсите и други външни интереси ще могат много по-лесно да купуват отделните депутати, зад които няма да има партия да ги защити, нито пък силни медии, които да разкриват проблемните сделки.(Колко силни са медиите по места)
  • Тъй като негативните настроения, подозренията и лошата оценка за работата на държавата няма да отпаднат а вероятно ще се засилят, те ще се насочат вече към самите представителни институции на държавата – Народното събрание, Президентството, Общинските съвети, искайки промяната или отмяната им, критикувайки въобще смисъла от съществуването им. Защото наистина няма голям смисъл от Народно събрание без групиране на депутатите в партии, които заедно да изработват становища и мнения по отделните законопроекти. На практика е невъзможно един депутат да обхване целия спектър от законодателство и проблеми, които се решават там и да вземе съвсем сам решение, преценявайки абсолютно всички последици от него. 
  • Само си помислете как ще трябва да се взима решение кой депутат в коя комисия да заседава.
  • За да се компенсира дефицита в представителната демокрация, ще компенсираме с пряка. Непрекъснато ще има референдуми, в които някои лидери ще се специализират в участие в няколко конкурентни инициативни комитети, защитаващи различни каузи, които ще имат свои имена. Вместо ПП „ГЕРБ“ ще имаме ИК „Бойко Борисов“ или ГК (граждански комитет ) „ГЕРБ“

 
Ще стигнем до режим с добре развита изпълнителна власт, а другите власти никакви няма да ги има, включително и медиите няма да имат гаранция за свободно действие. Как му се викаше на това?

 
Снимката е от тук

Мой коментар: Голямата вина на българската политическа класа се намира в това, че от 2001г насам, партиите са демонизирани от всеки нов играч на политическата сцена, който основава „широко народно движение“, „политически борд“, както и има навика да води политическото летоброене от себе си. Това е разбираемо в краткосрочен план, но катастрофално в дългосрочен. Подобна криза близо до катастрофа на политическото наблюдаваме днес.

 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional