Христо Христов, http://desebg.com/
В социалните мрежи вчера (6 април 2013 г.) се появи анонимно публикувана бланка, според която лидерът на БСП и бивш премиерСергей Станишев е регистриран като сътрудник на Второ главно управление на ДС през декември 1987 г. под псевдонима „МОСКОВЕЦА”.
Пет години след като заяви, че само болни хора се интересуват от досиета и делата на ДС Сергей Станишев прихвана същата болест при разграничаването си от анонимно публикуван документ, твърдящ, че от 1987 г. той е агент на Държавна сигурност под псевдонима МОСКОВЕЦА | Снимка: Интернет.
Разграничаването на Станишев от връзки с ДС
Някои медии дадоха гласност на случая, а в специално изявление на интернет страницата на БСП Станишев опроверга информацията. В позицията на лидера на БСП се казва:
„По повод появилата се информация във вид на факсимиле в някой медии, че съм сътрудничил на бившата ДС, заявявам:
Ще поискам Прокуратурата да разследва кой е изготвил този фалшификат и го e пуснал в публичното пространство.
Държа да припомня, че вече съм проверяван от Комисията по досиетата в качеството ми на кандидат – депутат за 41 НС, а освен това съм проверяван и като премиер за принадлежност към структурите на бившата Държавна сигурност. Очаквам Комисията по досиетата за пореден път да се изкаже по въпроса, дали съм имал принадлежност към бившата ДС.
Този фалшификат е конкретен пример за черен PR насочен срещу политическия опонент и опит за манипулация на българските избиратели.
Припомням, че в коментар за Досието „Буда” бившият премиер Бойко Борисов се обърна към журналистите: „Ако искам, това, което са направили, аз мога да ви го спретна на всичките”. Очевидно Борисов е имал предвид не журналистите в България”, а мен.”
По този начин Станишев индиректно обвини лидера на ГЕРБ за появата на документа, но от партията на Бойко Борисов не последва реакция.
В началото на февруари 2013 г. сайтът „Бивол” публикува документ на Централната служба за борба с организираната престъпност (създадена след промените нова структура в МВР), според който през 1996 г. Бойко Борисов е регистриран като информатор на службата. По настояване на Борисов МВР разпространиспециално съобщение по случая. В него се посочва, че "при извършения преглед по делото е установено, че документите съдържат предложение за кандидат за вербовка като информатор и предложение за изключване на информатор поради „липса на среда“ (вторият документ не е публикуван от сайта, б. а.). Сред тях няма документи, които да сочат съгласие за вербовка от страна на лицето, не фигурират и подписи. Липсват и документи, показващи, че съответното лице е извършвало подобна дейност и е предоставяло информация." В последваща публикация на „Бивол”, без да е подкрепено с доказателства, се лансира твърдението, че вероятно още през 80-те години Борисов е бил сътрудник на ДС. Румяна Бъчварова, началник на политическия кабинет на премиера, коментира тогава пред БНТ, че публикациите целели да се внуши принадлежност на министър-председателя към Държавна сигурност. След публикациите от БСП и ДПС енергично настояха за създаването на парламентарна комисия по случая "БУДА".
Ако действително Станишев сезира прокуратурата тя трябва да образува проверка, при която следва да се извърши експертиза на анонимно публикувания документ, свърващ името на лидера на БСП с Държавна сигурност. Комисията по досиетата би следвало също да извърши паралелни справки по публикувания документ, с които може да се установи дали той е фалшификат или не (виж по-долу адекватната реакция на комисията).
Забраната за черна търговия с досиета в закона
Според закона за досиетата никой освен комисията по досиетата няма право да обявява сътрудници на бившите тайни комунистически служби. Подобни действия се наказват с глоба в размер на 50 000 лв. и 3 години лишаване от свобода. Строгите санкции бяха приети през 2006 г. заедно със закона за досиетата с цел да спрат черната търговия с досиетата, характера в годините на прехода.
Комисията по досиетата действително е извършила проверки за принадлежност към ДС на Министерския съвет, сключително и на правителството на Станишев, както и го е проверявала в качеството му на депутат, но информация, свързваща го с комунистическите тайни служби, не е огласявана. Друга статистика показва, че от всички политически кабинети, тези по времето на правителството на Сергей Станишев държат първенството по принадлежност към ДС. В неговия мандат има и най-много назначени агенти в дипломацията.
Отделно от това в закона за досиетата съществува разпоредба, която задължава институции и физически лица да предадат на комисията в кратък срок на комисията по досиетата архивни документи на бившите тайни комунистически служби, ако разполагат с такива.
Не са един или два случаите, когато документи на ДС са използвани чрез различни медии за удари срещу определени опоненти (виж как използваха досиетата от в. „Факс” до „БУДА” тук). Последният такъв скандален случай беше незаконно изваждане на досиетата на група журналисти от министъра на вътрешните работи Румен Петков (БСП) през 2006 г., с цел да уязви критикуващия го Георги Коритаров – агент „АЛБЕРТ”, което предизвика обществено недоволство и стана повод за приемането на действащия в момента закон за досиетата.
Станишев преди 5 години: „Само болни хора се интересуват от досиета и ДС”
С вчерашната си позиция Станишев изпадна в неловката ситуация сам и за първи път да се разграничава от ДС, както и да говори за бившия репресивен апарат на БКП. През 2008 г. в качеството си на премиер той заяви в интервю, че „само болни хора могат да се интересуват от досиетата и делата на бившата ДС”. Пет години по-късно изглежда, че и лидерът на БСП прихвана тази болест.
Отделно от това Станишев усети на собствен гръб последиците от анонимни публикации. Само преди седмица самият той даде гласност на изпратен лично до него анонимен сигнал, в който се твърди, че бившият министър на вътрешните работи Цветан Цветанов е създал нерегламентирана схема на подслушване. Цветанов опроверга твърдението и нарече подходът на Станишев черен PR. Вчера Станишев заяви, че самият той е станал жертва на черен PR.
Офицерът в анонимната бланка – реален служител на ДС и добър вербовчик
„Медиапул” посочи, че според тиражирания анонимно във „Фейсбук” документ вербуването на Станишев е протоколирано на 11 декември 1987 г. от ст. лейтенант Станимир Цветанов Сърбиновски. Според регистрационната бланка лидерът на социалистите е бил прикрепен към отдел "Чуждестранни журналисти" (ЧЖ) към Второ главно управление (ВГУ) на ДС.
В тази информация прави впечатление, че името на офицера Сърбиновски е действително и такъв кадрови служител от ВГУ съществува реално. Неговата принадлежност към ДС беше официално разкрита от комисията по досиетата през декември 2010 г. с решението за сътрудниците сред дипломатите. Тогава той беше оповестен в качеството му на временно управляващ посолството в Претория, ЮАР (от август 2010 г.).
Интересното е, че личното кадрово дело на Сърбиновски е едно от малкото, което е прочистено и не съдържа онзи набор от документи, характерни за личните кадрови дела на офицерите в системата на ДС (сайтът desebg.com публикува досието му или поне онази част от него, която е останала в архива).
Все пак и от малкото налични документи става ясно, че Сърбиновски е постъпил във Второ главно управление на ДС през 1982 г. Във ВГУ Станимир Сърбиновски действително е работил в отдел „Чуждестранни журналисти”. По тази линия той е вербувал четирима агенти, които по-късно след промените се издигат като дипломати и имената им също са в списъка на посланиците с досиетата.
Това са Георги Димитров, посланик в Белград (2005-2010), а преди това в периода 2002-2005 г. секретар по външната политика на президента Георги Първанов ; Атанас Будев, временно управляващ българското посолство в Зимбабве, а преди това посланик Буенос Айрес (2000-2006) и съветник на президента Петър Стоянов; Емил Самарджиев, временно управляващ посолството в Минск (2003-2004); Стоян Тончев, временно управляващ генералното консулство в Ню Йорк (2000-2002).
Някои други подробности
В официалната страницата на БСП в интернет биография на Сергей Станишев (1966) започва от 1989 г., когато той завършва с отличие Историческия факултет на Московския държавен университет (спестена е информацията, че дипломната му работа е на тема „Ролята на униформата за бойния дух на военнослужещите в Червената армия“). Според други източници между 1985–1987 г. той работи като журналист на свободна практика.
В документа, опроверган от Сергей Станишев, се твърди, че той е привлечен за сътрудник именно през 1987 г. към отдела „Чуждестранни журналисти” във ВГУ. Тогава Сергей Станишев е 21-годишен. По това време роденият в Херсон, Украйна син на секретаря на ЦК на БКП Димитър Станишев има съветско гражданство, което запазва до 1996 г. Псевдонимът „МОСКОВЕЦА” очевидно прави алюзия с този факт от биографията на Сергей Станишев и с факта, че по това време учи в Москва.
През 2011 г. комисията по досиетата разкри официално, че проф. Аксиния Джурова (1942), дъщерята на члена на Политбюро на БКП и министър на отбраната армейски ген. Добри Джуров, е била сътрудник на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА под псевдоним „АННА” от 1973 г. Нейното ръководство е наблюдавано лично от началника на военното разузнаване ген. Васил Зикулов. До момента тя е единственият наследник на член на висшето ръководство на БКП, който официално е оповестен като сътрудник на комунистическите тайни служби.
Реакцията на комисията по досиетата
„Информацията за досие на лидера на БСП Сергей Станишев с псевдоним „МОСКОВЕЦА” е манипулация, заяви днес (7 април 2013 г.) по БНР председателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов.
Костадинов обясни, че е направена проверка още веднъж след публикуването на документа. „Този регистрационен номер не дава този псевдоним, който трябва да даде в регистрацията. Псевдонимът също не отговаря на регистрацията. В картотеката на комисията има само един такъв псевдоним, който нито съвпада по години, нито съвпада по име, абсолютно е проверен, така че става дума за манипулация”, обясни председателят на независимия държавен орган.
Той не пожела да съобщи на кого е оповестеният псевдоним „МОСКОВЕЦА”, аргумента, че притежателят му не е публична личност и комисията няма права да оповести името му.
„В закона за досиетата има точно регламентирани правила по какъв начин се придобива и анализира информацията и кой има право да я поднесе в обществото. В случая тези правила са нарушени като цяло”, заключи Евтим Костадинов. По думите му това е въпрос на прокуратурата и той се надява тя да вземе отношение и то не само по този случай.
Коментарът на Борисов
По-късно в неделя по време на конференцията в зала „Армеец” в столицата, на която ГЕРБ представи водачите си на листи Бойко Борисов коментира случая с думите:
„Ще спомена само веднъж името на Сергей Станишев, и то не защото искам нещо да го коментирам. Днес във вестниците пише, че ние от ГЕРБ сме му пуснали досието. ГЕРБ няма нищо общо с пуснатото му досие. Изобщо не ни интересува дали го има или го няма. За да не го коментирам повече, забранявам думата, свързана с неговото досие, да се говори по дебати, заседания, където и да е. Все едно го няма.”