Свободата днес и тук 19 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Септември през май

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Борислав Скочев

Оптимистичните резултати на анкетата в “Свободата”, в която 72% дават живот на това правителство само до идната пролет, ми напомниха едни размисли на Стефан Бочев от неговата книга “Белене. Сказание за концлагерна България”:

 “Всички в България днеска, няколко десетилетия след червения потоп, са отдавна забравили какво са мислили, вярвали и твърдели през годините след 1944-1945, та докъм 1949-1950. Опитайте се, моля, да си припомните. Тогава, през зимата 1945-1946, през пролетта, лятото на 1946 г., - готов съм под клетва да заявя – като ме запиташе някой какво ще става в България “по-нататък”, и аз му речех, че руснаците ще си отидат не по-рано от след най-малко още две години, а пък положението ни ще почне да се подобрява не преди пет, не се намери нито един човек – ама цифром и словом нито един! – който да не ми кажеше, че съм “луд” и ”че до три месеца” всичко щяло да се оправи, че “Междусъюзническата комисия” щяла “утре” да тури край на… “това”! Американците щели “да пратят пет дивизии и да “ги” прогонят”… Нито един не каза друго: всички, които срещнех, бяха единодушни – “До три месеца” беше тогава всеобщата “преценка”.”

 И това във време, когато съветските окупатори още са в България, масовите гробове не са се слегнали, концлагерите се препълват, а опозицията е арестувана, бита и забранявана. Стефан Бочев пък размишлява над wishful thinking през лятото на 1949 г. в лагера Белене, когато неговите сълагеристи, опитни политически лидери, го уверяват, че до десет дни ООН ще осъди концентрационните лагери в България и те ще излязат на свобода.

 Ако самозаблудата вирее след Деветосептемврийския преврат, то какво да очакваме след един ненасилствен, невъоръжен и както ще се окаже (най-вероятно с 6 на 6 гласа), конституционносъобразен преврат като Единадесетомайския.

 Защото честното определение на политическите събития след референдума за АЕЦ “Белене” е “преврат”. Смяна на властта не чрез избори и в политическо състезание, а чрез подмяна на предизборната кампания с мероприятия на кадесарското подземие, чрез подмяната на деня за размисъл с ден на лъжа и истерия и чрез подмяната на вота на избирателя, който избра отново ГЕРБ, а получи нова тройна коалиция (избра ДПС, а овласти Сидеров, избра Атака, а върна ДПС на власт).

 Дали е пресилено сравнението между 1944 и 2013 г. може да каже само историята. Най-вероятно предизборните манипулации ще избелеят върху страниците й като пореден, съвременен вариант на “Угасете свещите!”. Формулата “ОФ срещу диктатурата на ГЕРБ” ще послужи само за размиване на отговорността за управлението и за предсрочно овладяване на софийското кметство и президентството и няма да доведе до коренни промени на политическата система. Политическата репресия срещу Цветан Цветанов ще си остане само едно “разложително мероприятие” срещу ГЕРБ и с все по-абсурдните си обвинения няма да постави началото на показни процеси и всеобща параноя.

 Но лекотата, с която всичко това се случи и се забрави, и която в голяма степен се дължи на онези, които би трябвало да бият камбаната – политици, журналисти, интелектуалци, показва колко лесно можем да се върнем не само към тройната коалиция, руските енергийни проекти, тютюнопушенето в заведенията и ченгетата в дипломацията, а към Варшавския договор и петъчната руска телевизия. При подходяща геополитическа обстановка, каквато може да имаме много по-скоро, отколкото предполагаме. Този път без навлизане на чужда войска, без нощно завземане на военното министерство, без арести и разстрели в кариерите на Долни Богров. И не изведнъж.

 “Решителната и фатална промяна у нас стана през времето на моето студентство. Когато моят випуск постъпи в Политехниката през 1947 година, ние бяхме жители на един свят. Когато завършихме образованието си през 1952 година, ние вече бяхме жители на друг свят.” (Георги Марков, “Задочни репортажи за България”)

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional