Александър ЙордановПРОТЕСТИТЕ показват, че хората НЕ ИСКАТ НИТО СТАРИ, НИТО НОВИ РАЗБОЙНИЦИ. Те не приемат, както определени партии – символи на това разбойничество, така и отделни лица, които са сред най-известните разбойници.
В този смисъл протестите могат да бъде определен като
ПОЧТЕНИТЕ СРЕЩУ НЕПОЧТЕНИТЕ.
За първи път имаме не чисто политически, а МОРАЛНО-ПОЛИТИЧЕСКИ ПРОТЕСТ. Протест на търсените и желани, но загубени в прехода ценности.
И ако нещата в морален план са ясни. И могат да се определят с няколко думи – ВЪН ОТ ПОЛИТИКАТА НА ТЕЗИ, КОИТО СА ИЗПОЛЗВАЛИ ПОЛИТИКАТА ЗА ЛИЧНО ОБЛАГОДЕТЕЛСТВАНЕ,то нещата в ПОЛИТИЧЕСКИ ПЛАН, стоян по-различно.
Политиката не е Божи храм и там святи хора не влизат. Затова и много често тръгвайки от чисто морални подбуди хората избират по-малкото зло. Така е навсякъде по света, няма как да е различно у нас. Затова и си мисля, че ние участниците в протеста, от ден на ден съзряваме и разбираме, че НЯМА БЕЗПАРТИЙНА ДЕМОКРАЦИЯ.
У нас не е трудно да се направи избор. Защото от една страна имаме една политическа партия, която от началото на прехода системно работи против по-доброто настояще и бъдеще на България. Това е БСП. Фактите са толкова много, че не си струва да ги изреждам. От противопоставянето на членството в НАТО, през гладната Луканова зима и ограбването на народа по време на чистото управление на БСП – правителството на нейния лидер Жан Виденов, до далаверите на тройната коалиция и проекта АЕЦ Белене. Затова и сегашното назначение на Делеян Пеевски, нищожно на фона на всички предишни вреди, които БСП е нанесла на България, бе като капката, която преля чашата на народното недоволство.
Хората, които протестират, носят в съзнанието си всичкото зло, което БСП е сторила на България.
Разбира се, БСП не може – поради демографски и други причини, сама да управлява. И Слава Богу. Затова от началото на прехода нейната стратегия е да намира свои партии ПАТЕРИЦИ. Забележете, че тя е като двуликия Янус – с едното си лице е обърната към БКП и комунизма, а с другото иска да мине за модерна социалдемократическа партия. Това ПОЛИТИЧЕСКО ДВУЛИЧИЕ изключително много дразни хората, дори в самата БСП има противоречия по този въпрос. И още. БСП никога не се явава с името си на избори, а използва партизанското име Коалиция за България.
Като ценител на българската демократична традиция аз всеки път съм готов да възразя, когато видя, че някоя българска партия спекулира с името на България поставяйки го в партийното си име. България не е партийна значка. Твърде скъпо е това име, за да се харчи толкова партизански и евтино.
Споменах за ПАТЕРИЦИТЕ НА БСП. Винаги са били ползвани за една цел – да се разпиляват гласовете на останалата, некомунистическата част, на България. Защото хората, които не са свързани с тази партия, са много повече от тези, които са били и са членове на БСП. Тези хора са НАРОДА, а комунистите са ТОПУЗЪТ върху неговите крака, топузът, който спъва вървежа на България. Имаше такива патерици в началото на прехода, които решиха, че вместо истинска демокрация е по-важно да приемат сегашната и вече ясно недолюбвана от всички, Конституция. Имаше временни патерици – партията на Жорж Ганчев, Нов избор, НДСВ. И има една постоянна патерица – ДПС. Мераклиии за патерици на БСП впрочем има много и това дава увереност на тази партия, че тя ще продължи да бъде основен фактор в българската политика.
Затова и мнозина сметнаха, че когато се създава ГЕРБ, се създава просто поредната патерица на БСП. Постепенно обаче тази партия се превърна в първата от много време насам – след правителството и коалицията ОДС, която скочи срещу столетницата. И не само скочи, ами направо я попиля. И я изхвърли от властта. Затова и сега цялата ярост на БСП и патерицата ДПС е насочена срещу ГЕРБ. Не съм чул от БСП да скачат срещу Надежда Нейнски и т.нар. „Синьо единство“. Не скачаха и срещу т.нар. „Синя коалиция“ в миналия парламент. Напротив ,често заедно и в синхрон атакуваха ГЕРБ.
И сега две хипотези, защото политическия анализ не може без хипотези. Да си представим едни по-различни резултати на отминалите през май избори. Да си представим, че ДСБ, СДС, България на гражданите, бяха влезли в парламента. Щяха ли те да оставят да се направи сегашното правителство. Щяха ли да участват в него. Или щяха да се съюзят с ГЕРБ и да не допуснат БСП и ДПС да управляват. Техните лидери не са дали отговор на този въпрос. И втора хипотеза. Скорошни избори. Нов парламент. И в него отново БСП, ДПС, ГЕРБ и една „НОВА ДЕСНИЦА“. КАКВО ПРАВИТЕЛСТВО ЩЕ ИМА БЪЛГАРИЯ?
Чакам отговор, защото и най-загубеният социолог ще ви каже, че нито една от тези политически формации не може да има собствено парламентарно мнозинство. СЛЕДОВАТЕЛНО ТРЯБВА ДА СЕ КОАЛИРАТ. Как? Не питам БСП и ДПС. Те си знаят. ГЕРБ вече са отговорили – готови са с всеки друг, но не и с БСП, ДПС и Атака. Отговор от „новите десни“ няма. Мисля, че единствено СДС е заявил в своя декларация, че е важно БСП и ДПС да не управляват. Ние, хората от протеста, които не сме лидери на партии и организации, чакаме отговора на ДСБ, на България на гражданите, на Синьото единство и на всички, които се канят да влязат в един нов парламент. Това, което чухме от новия лидер на ДСБ Радан Кънев, е, че когато ДСБ влезе в парламент няма да се коалира с ГЕРБ. Но тогава това означава, че оставяме отново БСП и ДПС да си направят правителство. Аз такава позиция не разбирам. Не можеш да пренебрегнеш волята на 1 милион избиратели, които са гласували само преди месец за ГЕРБ водени от убеждението, че не трябва БСП и ДПС да управляват. Напротив, ако си умен политик трябва да използваш тази воля за постигането и на своята цел.
Затова и във Фейсбук се създаде групата Обединен демократичен алианс, която непрестанно настоява за този отговор. И иска нещо много логично:
- Партиите и организациите, които се самоопределят като опозиция на сегашното правителство да обсъдят заедно и приемат стратегия за сваляне на правителството и нови предсрочни избори.
- Да си сложат заедно подписа под декларация, че няма да допуснат в следващия парламент правителство на БСП и ДПС.
А след това, който с когото иска да се обединява или да се явява самостоятелно, негова работа. Но ОБЩЕСТВЕНИЯ ДОГОВОР за недопускане на БСП и ДПС до властта ще бъде публично сключен. И да оставим хората да решат на коя от тези опозиционни партии да дадат по-голямо доверие, да преценят чия програма, чии личности се ползват с по-голямо доверие от избирателите.
Но в предизборната борба да бият в една точка и да не се нападат взаимно.
Ще кажете: но има морална, ценностна несъвместимост между тези партии! Но аз пък ще задам въпроса: как тогава такава партия на ценностите, каквато е Европейската народна партия, прие българската партия ГЕРБ в своите редици. Европейците ли не разбират от ценности? Или ние, с балканския си манталитет, станахме най-големите разбирачи на европейските ценности. Ние, гдето все още сричаме чуждите езици и говорим само развалено руски. И по руски книги някои от нашите политически лидери са изучавали и политиката и икономиката. Затова по-спокойно с ценностите.И особено дразнещо е, когато за тях говорят разбойници. Впрочем, за разбойниците ставаше дума в началото на този текст.