Свободата днес и тук 19 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Избори по английски....

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Стефан Кънев

Лятото на 2013 е пълно с политически емоции , но доста непълно откъм идеи.
Масата мечтае за революционни промени, но революционери няма достатъчно.
Еволюционистите от БСП и компания мечтаят за безропотните времена от (не)далечното минало.
И...все така липсват идеи.

Тъй като и калпавата идея може да провокира появата на една добра идея - позволявам си да споделя "моята".

Парламентът трябва да се избира през година , но изборите да обхващат една трета от избирателните окръзи.Така - ако през 2014 изберем напълно нов парламент2016г. - 1/3 от депутатите трябва да бъдат избрани/преизбрани наново, през 2018г - следващата, през 2020 - третата група. Първата група ще гласува отново през 2022.Това води до мандат от 6 години- за да се намали - частичните избори  трябва да са през по кратък срок - например 18 месеца.

В ситуация на разпускане на народното събрание (поради невъзможност за съставяне на правителство) се провеждат предсрочни избори и часовникът на частичните избори се пуска отначало.  Ако новият парламент не може да състави правителство - графикът на предсрочните избори се измества  ,така че до 3 месеца първата група да гласува отново.

Проблемът с невъзможността да се състави правителство вероятно ще изисква промени в пълномощията на президентската институция, вероятно статутът на служебното правителство също ще трябва да бъде променен.

В частичните избори ще могат да участват само гласоподаватели , регистрирани в съответния избирателен окръг поне година по-рано. Избирателите от даден окръг могат да предизвикат извънъредни избори за депутат(и) в своя окръг по определена процедура.

Такава схема  води до усложняването на избирателната машина  и  вероятно - до нейното оскъпяване.
Плюсовете са намаляване на олигархичния натиск, ясна схема за отзоваване на депутати, разширяване на мажоритарния елемент, намаляване на стреса за системата - неизменно съпътстващ
общите парламентарни избори. Такава схема изисква по-голяма приемственост и стабилност в държавните структури, но може би тя и ги подпомага.
И в САЩ , и в Англия се използват частични избори, предполагам там са намерили достатъчно причини за това.


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional