Николай РайковВръщането на мярката с марка „швейцарско правило” за пенсиите е любимото „прахче в очите” за приспиване на генерично тревожния български пенсионер. Тази мантра естествено е наложително да бъде порядъчно попълнена с набухватели чрез мощното й преекспониране в медиите, собственост на олигархията, за да придобие очаквания терапевтичен ефект върху наистина измъчените възрастни хора в страната.
Но не за това ми е думата, ние няма никога да се почувстваме като шфейцарци когато опрем до заслужена пенсия, ако преди това не се погрижим да изтръскаме държавата си от сатаниснката зараза на олигархичните паразити и по този начин повишим дохгодите в страната до нормалните за европа нива.
Самото правило за индексиране, което представлява „швейцарското правило” наистина е много разумна и логически и икономически издържана система. Тя обаче е технология на изчисление, а няма способността да увеличи доходите в страната. Това е връзката между доходите и пенсиите, това е сглобката между локомотива на икономиката и вагона с пенсиите. Само че от локомотива продължават да крадат части, гориво, вързали са към него изнемощелия да тегли техните вагоните с олигархични кръгове, които никога не си плащат за возенето.
Ето какво пропускат да ни кажат обаче управляващите и умишлено манипулират съзнанието ни с позитивно звучащото прилагателно „швейцарско”. Когато ни пробутват „швейцарско правило” за индексиране, питам:
- Къде ни е швейцарското правило за провеждане на референдуми???
- Къде ни е швейцарското правило за избиране на местна, национална власт???
- Къде ни е швейцарското правило за конструиране, избиране и функциониране на съдебната система???
И така защо изваждат само една гола формула от швейцарската система, което ни го пробутват все едно е рецепта да станем и ние швейцарци?
А иначе в Швейцария, гласоподавателите могат да ИЗИСКВАТ ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН РЕФЕРЕНДУМ на федерално, кантонални и общинско ниво. Те са основен елемент на политическия живот. Инициативата за референдум НЕ Е на правителството за това дали, кога и как се провежда, това е законова процедура, регулирана от Швейцарската конституция. Въпросите се задават като законодателни решения и решението на народа е като решение на Парламента или на общинския или кантонален законодателен орган. Провеждат се винаги в неделя, като обикновено в един избор се събират няколко референдума, използват се и изборните дни, в които има и референдуми.
Освен предизвиканите референдуми, има и задължителни, които се провеждат за всяко изменение на конституцията и за всяко присъединяване на многонационална общност или организация за колективна сигурност. В много общини, за разходи, които надвишават определена сума пари, също са обект на задължителен референдум.
Всеки закон, резолюции на международни договори, или всяка промяна в законодателството, както и федералния бюджет или местен могат да бъдат предмет на референдум, ако петиция от най-малко 50 000 души (населението е малко по-голямо от България 7.9 милиона). В рамките на кантоните и общините, необходимия брой хора е по-малък в зависимост от района, и може да има допълнителни причини за референдум факултативно, например, разходи, които надвишават определена сума пари.
Референдумът се извършва най-често от политически партии или групи по интереси. Това е най-висшата форма на демокрация.
В Шфейцария референдумите са от 1848 година и според учените показват, че този и други инструменти за участие на гражданите - пряката демокрация, допринася основно не само за стабилността, но и за ЩАСТИЕТО на хората.
И в България Референдумите са споменати в конституцията, но разликите са:
- В България !!!! 500 000 души трябва да се ПОМОЛЯТ на Народното събрание да проведе референдум;
- В България няма правила към въпросите в допитването, така че то да води към директна законодателна инициатива, а всеки може да формулира витиевато допитване, което освен това може да се промени от Народното събрание със също толкова и повече безсмислен текст;
- В България вота на гражданите не е над Народното събрание и няма силата на задължително законодателно решение, което да се впише в Държавен вестник;
- В България още по-малко сме чували за задължителен референдум, така че управляващите да не мога да вземат решение да кажем за взимане на заем от 1 МИЛИАРД без да проведат референдум;
ТОЛКОВА ЛИ Е ТРУДНО ТЕЗИ РАЗЛИКИ ДА СЕ ПОПРАВЯТ, МНОГО Е ЛЕСНО, НО НЕ ИМ СЕ РАЗДЕЛЯ С ОЛИГАРХИЯТА!?!