"Дневник" направи отново анкета сред политолози, социолози, икономисти и наблюдатели за тенденциите, скандалите, изненадите, уроците на 2013 г. Всички мнения може да намирате и в специалната тема "Годината". Прогнозите им за 2014 четете след Нова година. Днес публикуваме оценката на Владимир Левчев.
Какво спечели и какво загуби страната през годината?
- Страната загуби стабилност в своя евроатлантически път. Спечели появата на силно гражданско общество, което се изрази в неочакваните от властта масови протести против корупцията и ниския морал в политиката.
Какво не ви изненада през 2013 г.?
- Какво ли не ме изненада!... Шегата настрана, но това, което не ме изненада, беше всъщност много неприятно. И то е продължаващата и задълбочаваща се липса на морал в политиката.
Коя е оставката/оттеглянето на годината?
- Оставката на Бойко Борисов. Февруарските протести и бързата оставка на Борисов промениха рязко политическата и обстановка в страната и състоянието на обществото. За съжаление, не към по-добро.
Кой според вас е скандалът на 2013 г.?
- Скандалите бяха много – инсценировката с бюлетините в Констинброд в деня преди изборите, полицейското насилие над студенти и барикадирането на половината от центъра на София, за да се охранява парламентът от мирно протестиращи, изцепките на "Атака", коалицията на БСП и ДПС с "Атака".
Но, разбира се, най-значимият стандал беше изборът на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Защото именно този скандал предизвика вълната от масови протести. Това беше капката, след която чашата преля.
Има ли институция, която заслужава доверие?
- За съжаление, както сочат проучванията на общественото мнение, никоя българска институция не е заслужила пълното доверие на българския народ. И, за съжаление, най-малко доверие има към тези институции, които би трябвало да се ползват с най-голямо доверие: съдът, прокуратурата, правителството, Народното събрание.
Мисля че най-голямо доверие заслужава президентът, но пък от друга страна от него почти нищо не зависи. Тъжно е да гледаме как намалява доверието и в такива институциии като Българската православна църква, която би трябвало да отговаря за духовното здраве на мнозинството от българския народ. Не можем да разчитаме на болния да ни даде здраве.
Коя е голямата промяна в политиката?
- Бутафорната фасада падна и лъсна грозната същност на българската политика, чиято структура е в симбиоза с олигархията.
Промени ли се обществото?
- Обществото ясно си даде сметка за това, че бутафорната фасада е паднала. Все по-малко хора могат да бъдат нагло лъгани и водени за носа.
Как оценявате първата година на новия патриарх?
- Не съм компетентен да давам оценка за патриарха. Не мисля, че са настъпили някакви особени промени. Църквата е консервативна институция, в която промяната би трябвало да се изразява в покаяние и пречистване.