http://www.dnevnik.bg
Българският държавен глава, за когото се отбелязва, че не е излъчен от управляващата коалиция, посочва, че поведението на Русия в конфликта показва промяна на нейните методи. "Свидетели сме на нова политика, по-националистическа и агресивна, в страните, които по съветско време се наричаха "близката чужбина на СССР", казва Плевнелиев. Според него най-напред в Крим, а сега и в Югоизточна Украйна Кремъл прилага преднамерена стратегия за дестабилизация. "Кой е наред? Молдова? Балканите?", пита се той.
"Знаете ли, че от началото на украинската криза не минава нощ, без български изтребители да излетят, за да прехващат руски самолети, изпълняващи враждебни полети над Черно море?", казва президентът. Той добавя, че за два месеца българските изтребители, които действат в рамките на програмата на НАТО за въздушна отбрана, са изпълнили толкова спешни полети, колкото за последните 20 години.
На въпрос за русофилството и за резервите на българската политическа класа към налагането на санкции срещу Москва Плевнелиев признава, че действително България остава русофилска страна. Той обаче подчертава, че най-вече и преди всичко тя е проевропейска държава. "Руският проект е антиевропейски по същността си, по ценностите си, по визията си за света и обществото", смятабългарският държавен глава, отбелязвайки, че Евразийският съюз се представя в Русия като голям проект, "простиращ се от Лисабон до Владивосток", което "изключва и отрича Европейския съюз като такъв".
Плевнелиев признава още, че е бил изненадан от реакциите на българските политици, според които София не бива да се противопоставя на Москва заради енергийната зависимост. "Газта трябва да е само стока, не бива да се използва като оръжие", допълва той.
Президентът смята, че в кризата с Украйна става дума за оцеляването на самия Европейски съюз като пример за хуманизъм и демократично развитие и в този контекст отбелязва, че Европа не проявява достатъчно твърдост пред Кремъл. "Ако отстъпим днес, нашият Съюз не само ще бъде дестабилизиран, но и делегитимиран като демократичен модел в очите на всички, които мечтаят някой ден да се присъединят към него – имам предвид преди всичко нашите съседи на Балканите", казва Плевнелиев.
Той предупреждава за подновената опасност от оформянето на периферна зона в Европа, което би било връщане в XIX век – "точно както иска Кремъл". "Да не забравяме, че всички войни в Европа са започвали заради сблъсък на интереси на великите сили точно в тази прословута периферия", посочва българският президент.
Той подчертава, че не великите сили, а самите украинци трябва да решават бъдещето на Украйна. "Това посредством свободни и честни избори и – защо не – и чрез организирането на референдум за териториалния интегритет на страната", завършва Плевнелиев.