Едвин Сугарев
До този момент прокуратурата не е заявила нищо и не е обвинила никого. Излишно е да се питаме откъде в TV-7 се появява информация за осъществената току-що акция. Става дума за телевизия, която вече е интимно близка с “Позитано” 20, където се намира източникът на доносите, извинете – на сигналите до прокуратурата; вероятно изворът на информация за Бареков е същата авторка на сигнали до г-н Цацаров – Мая Манолова, популярна и като “сестра Галева”.
Няма как да бъде отмината TV-7 при една толкова отговорна пропагандна акция. Става дума за бъдещата телевизия-официоз, която съвсем очевидно ще обслужва новата тройна коалиция. Дори самият факт, че още преди тази медийна бомба Бареков нарушава закона за изборите, като в началото на деня за размисъл повтаря излъченото вече интервю със Сергей Станишев, говори много ясно за неговата внезапно избуяла преданост към левицата. Същият надлежно е забравил, че “Бойко е политически и научен феномен от световна величина” и че “...има един-единствен политик в България за 20 години. И това е Бойко Борисов.” За сметка на това стартираното чрез ТV-7 говорене за аферата “Костинброд” изобилства от обвинения, свързани с очевидните според него намерения за фалшификация на изборния вот, които спокойно могат да се нарекат опорни точки за последвалото политическо говорене относно тази афера.
Първата поява на Бареков се състои в извънредна новинарска емисия в 15.18 ч. по ТV-7, на която той е изпълнителен директор. Още преди неговата поява се съобщава, че е “предотвратена грандиозна фалшификация на предстоящите избори” и че тази фалшификация, “според нашите достоверни източници, е подготвена от партия ГЕРБ и е нещо, което се случва за пръв път в историята”. След това бомбастично въведение Бареков прави следния още по-бомбастичен репортаж от мястото на събитието, който бива въртян и коментиран многократно в течение на деня за размисъл, когато всякакво публично говорене, свързано с изборите, е забранено:
“Според мои източници, вчера следобед и тази нощ българската прокуратура и ДАНС, отбелязвам, без участието на МВР, са извършили операция на територията на тази печатница. По време на тази операция са иззети 350 хиляди незаконни и фалшиви бюлетини.
Защо те са незаконни и защо са фалшиви? Печатница “Мултипринт” печели поръчката и отпечатва бюлетините за утрешния вот за парламент на Република България. По закон до 8 май тези бюлетини, които са били напечатани, е трябвало да бъдат извозени от печатницата, тя, разбира се, да бъде затворена и бюлетините да бъдат извозени до всички избирателни секции в Република България.
Операцията обаче е извършена на 10 май, два дена след като истинските бюлетини от тази печатница са извадени, печатницата продължава да работи и отпечатва 350 000 бюлетини. Те са натоварени на 10 палета, всеки с по 35 000 бюлетини. Тези бюлетини са фалшиви и незаконни, макар че са досущ като истинските, отпечатани в същата печатница, защото са след крайния срок отпечатани, разбира се, и защото са подготвени за нещо друго. А именно – за фалшификация на вота.
Коя партия би фалшифицирала вота по този начин? 350 000 бюлетини – това са 10% от гласовете на българските граждани. Отговорът е много прост: печатницата е собственост на Йордан Бончев. Същото лице е общински съветник на партия ГЕРБ в Костинброд, личен приятел и нещо като дясна ръка в региона на бившия вътрешен министър Цветав Цветанов. Операцията е извършена без участието на МВР, защото очевидно МВР покрива и работи за престъпните намерения на Цветанов, на ГЕРБ и на общинския съветник, който първо печели поръчката, след което бълва фалшивите бюлетини в неговата печатница.
Нямам информация колко лица са задържани, мога само да предполагам, че Йордан Бончев е задържан, най-вероятно е задържан и Росен Желязков, който е възложител на тази поръчка. Росен Желязков е дясна ръка на Бойко Борисов в община София, както и главен секретар на Министерски съвет по времето на ГЕРБ и при управлението на Бойко Борисов.
Тези 350 000 бюлетини са били подготвени за подмяна в изборните секции. Това е най-грандиозния и, разбира се, най-грубия начин да бъдат фалшифицирани гласовете на българските граждани.
На какво развитие се намира самото производство? Прокуратурата в този момент, според моите източници, води досъдебно производство, което се намира на територията на столичното следствие. Разбира се, предметът на това досъдебно производство е фалшификацията на предстоящите избори с 350 000, няма да се уморя да повтарям днес, цял ден и цяла вечер тази цифра, с 350 000 фалшиви бюлетини.
Очевидна е била целта на това престъпление, на тази престъпна операция – тези бюлетини са отпечатани след крайния срок, който е 8-ми май, били са складирани тук, в тази печатница “Мултипринт”, където са били отпечатани, и са били подготвени за изнасяне от функционерите на ГЕРБ и разпространени по избирателните комисии, където след края на изборния ден да бъдат, разбира се, подменени вашите бюлетини, бюлетините на българските граждани, гласували за различните партии, с бюлетините на една политическа сила и, разбира се, това да е политическата сила ГЕРБ.”
Не може да не ни направят впечатление две неща в този пасквил, излъчван и преповтарян многократно по TV-7 – високата степен на информираност на Бареков и манипулативния характер на интерпретацията, която прави върху отразяваното събитие. На първо място бихме могли да се запитаме откъде изобщо телевизията на Пеевски, ръководена от Бареков, знае за проверката на ДАНС и прокуратурата часове след като същата е проведена – и как така водещ от мястото на събитието се оказва самият изпълнителен директор, а не някой негов журналист. Едва ли трябва да се чудим дълго обаче: “моите източници”, за които споменава нееднократно, са същите, които информират прокуратурата, и са базирани на “Позитано” 20.
Има обаче и информация, която едва ли е била известна на червената централа. Бройката на бюлетините например – всъщност Бареков е първият, който споменава, че са намерени 350 000 годни за използване бюлетини – прокуратурата само преповтаря тази цифра в своето прессъобщение, направено два часа по-късно. Съвсем отделен въпрос е кой и как е сварил да преброи бюлетините и да установи тяхната годност – самото позоваване на такъв брой годни бюлетини е сред най-големите измами в тази компроматна афера.
Не е ясно също откъде Бареков знае името на собственика на печатницата, съдържанието на неговия договор с МС, датата, на която е трябвало да бъдат запратени отпечатаните бюлетини по секционните комисии и прочее конкретни подробности. В крайна сметка той не е присъствал на операцията, проведена от прокуратурата и ДАНС – съвсем очевидно е, че не е допуснат до помещенията в печатницата – иначе би предавал направо оттам, а на кадрите го виждаме да стърчи пред бариерата. Отговорът може да бъде само един: имал е вътрешна информация, дадена му от разследващите прокурори – или пък от агентите на ДАНС, провели обискирането на помещенията. Тъй като именно ДАНС по-късно бива обвинена в теч на информация към незнайните и до ден днешен “достойни прокурори”, които дни по-късно разпространяват документи, свързани с проведената акция, и я демаскират като обществена манипулация, то е логично да предположим, че източниците на Бареков са облечени в прокурорски тоги – като най-вероятния негов информатор е Роман Василев, човекът на Цветан Василев в прокуратурата.
От последното обаче следва, че става дума за съвместно активно мероприятие, планирано предварително и проведено с обединените усилия на БСП, прокуратурата и медиите, контролирани от Цветан Василев и Делян Пеевски. В противен случай няма и не би могло да има обяснение откъде Бареков знае и за акцията, и за деликатни подробности от нейното провеждане, и за някои изводи, до които е достигнало обвинението – за да ги направи публичен факт часове след неговия фамозен “репортаж”.