Във вторник състав на Софийския апелативен съд сложи точката на трагикомедията "Моите убийци". Съдиите Мария Митева, Валя Рушанова и Алексей Трифанов окончателно потвърдиха прокурорското постановление, с което беше прекратено разследването за т.нар. опит за убийство на депутата от ДПС Делян Пеевски. Причината – няма данни за извършено престъпление.
В средата на юни, когато раздорът Пеевски - Василев бе започнал вече да става видим и седмица преди КТБ да бъде поставена под специален надзор, прокуратурата обвини и задържа за 72 часа трима души, които според разследващите бяха направили опит да убият депутата
. В близките до Пеевски медии веднага беше намекнато, че поръчител е банкерът Цветан Василев.
В крайна сметка Георги Христов, Красимир Методиев и Венцислав Върбанов бяха пуснати на свобода от Софийския градски съд, който трябваше да гледа искането за задържането им в реанимацията на болницата на МВР, защото единият от тях беше в прединфарктно състояние. Близките до Пеевски медии започнаха атака срещу магистратите, а синът на Ирена Кръстева, на път за разпит в столичното следствие говореше за "моите убийци" и изрази надежда, че "всички лица да ги издирят по случая".
Театър на абсурда
След като главният прокурор Сотир Цацаров обяви случая с убийството за грешка, подчинените нему прокурори отказаха да протестират решението на градските съдии, а малко по-късно наблюдаващият прокурор Илиян Рангелов се завъртя на 180 градуса и стигна до извода, че всъщност опит за убийство няма.
В края на юли Софийският градски съд отмени постановлението му, като основният мотив на съдия Райкова беше, че мотивите на прокуратурата са толкова неясни, че не може да се разбере какво искат да кажат. От малкото информация ставаше ясно, че става дума за театър на абсурда, чийто драматург е именно държавното обвинение - атентатът бил договорен на протестите срещу правителството, а основното доказателство са показанията на анонимен свидетел, който говорел за "Краси от Перник и един пълничък мъж".
Апелативните съдии обаче приемат тезата, че прокуратурата единствена може да преценява срещу кого какви обвинения могат да бъдат повдигнати. От определението им става ясно, че тримата обвиняеми са били обект на "активно провеждана операция по проследяване", която е продължила 20 дни, но въпреки това не е събрана информация освен тази, че търсената цел е Пеевски да "бъде компрометиран", да се повлияе на рейтинга му, като бъде проследяван по време на предизборната му кампания и да се събира информация за неговото местонахождение и провежданите от него срещи. Това обаче не е нито опит, нито приготовление за убийство.
Следва - дело срещу прокуратурата
"Естествено" е автоматичният отговор на адвоката на един от обвиняемите Николай Хаджигенов на въпроса дали ще заведат дело срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата за вреди причинени на граждани. И е съвсем естествено, че след няколко месеца тримата незаконно задържани, обвинени и следени и подслушвани в граждани ще осъдят държавата. Пак естествено обезщетението и разноските ще бъдат платени от данъкоплатците, а не от виновниците за незаконните действия – полицаи, следователи и прокурор (който в крайна сметка е господар на досъдебното производство). Няма да бъдат и платени от техните началници, с чието съгласие този правен абсурд е бил допуснат.
Междувременно наблюдаващият делото прокурор беше оставен да правораздава в ключовата Софийска градска прокуратура (където беше командирован), а малко след това изкара отлична оценка и си осигури постоянно място там.
Но не това са големите проблеми в казуса. Бедата е, че незаконните действия на прокуратурата не са плод на професионална некадърност или грешка, а са изпълнение на поръчка. "Рухна митът за моето небивало влияние в съдебната система и прокуратурата", каза във вторник пред ПИК самият Пеевски - очевидно с разбирането, че влиянието включва освен поръчката за повдигане на измислено обвинение за най-тежкото престъпление, но и последващо осъждане на три инстанции.