Наскоро гледах телевизионен документален филм за Апокалипса на Първата световна война. Това което ме впечатли най-силно бяха ненаучените уроци и повторените грешки. Историческите книги са пълни с детайли за битки, генерали, политици, ужаси, цифри - загинали, ранени, пропаднали без вест, които отразяват талвега на историческата правда на времето. Но е доста трудно в този поток на среднопретегленост и целесъобразност да се извлекат нечутите призиви на европейски и американски интелектуалци, политици, учени, обществени дейци, които предупреждават, че следвоенните еуфории, които оставят след себе си потърпевши, унизени и отчаяни, неизбежно водят до нови войни. Джон Мейнърд Кейнс и мнозина други лидери на обществено мнение - американци и европейци - алармират за това, но масовата миопия, популизма и еуфорията надделяват и --- следва Втората световна война след малко повече от 20 години. В перспективата на човешката история Втората световна война започва непосредствено след Първата.
Днес Европа изглежда най-накрая си е научила урока, като стартира проекта на Европейския съюз. Въпреки своите недостатъци успя да уддържи националното его на всички страни в рамките на матрицата на сътрудничеството, без да остави след себе си унижение и накърнена национална гордост. Вместо да остави Германия в руини, САЩ предложиха Плана Маршал и помогнаха да се изправи на крака, като се превърне в един от стълбовете на европейската сигурност и благоденствие. Няма много европейци, които да оспорват днес правото на Германия да води континента по силата на своята достойна за пример работоспособност и дисциплина.
Европейските лидери най накрая разбраха, че ако не престанат да се прехласват пред историческите карти на отминало величие, национални победи и имперски върхове - следващата война скоро ще чука на вратата. Европейците успяха да преминат най-трудния тест - да овладеят и контролират националното си его. Факт е, че няма европейска нация, която да се чувства ограничена в своите национални граници, защото европейските граждани и компании не само могат да "завладяват" европейския пазар благодарение на ефективното ползване на четирите свободи - на свободно движение на стоки, услуги, капитал и хора, но и да използват Европа като трамплин за глобалните си стратегии.
Президентът Владимир Путин се опитва да върне назад колелото на историята и да възроди руския национален егоцентризъм като рестартира рускто-съветския глобален проект. А това е отглас от време, което Европа иска да остане зад себе си.
Исторически флиртове с чуството за унижение от загубата на Съветския съюз и месианския уклон са сред малкото неща, които руския президент може да предложи на руснаците за да легимира оставането си на власт, в отсъствието на ясна идея как да постигне модернизацията, диверсификацията и конкурентността на Русия. Мяра на краха на управлението на Путин е, че днес всички руски компании листвани на руската борса струват два пъти по-малко от най-скъпата американска компания. Гордостта на Путин - Газпром днес струва по-малко, отколкото струваше в своя пик Юкос на Ходорковски преди 12 години. В този смисъл Русия е отново в изходни позиции от началото на управлението на Путин.
Превключването на Кремъл към по-виртуален и идеалистически тип проповеди - страданието днес оправдава гордостта и изобилието утре - говори за загубата на посока и липсата на реалистичен дневен ред. Този тип егоцентрична национална политика, която Путин преследва, съпроводена от силово геполитическо говорене, неизбежно генерират напрежение, конфликти и войни. Анексирането на Крим, хибридната война в Украйна и пълзящата анексия на Южна Осетия и Абхазия са логически брънки от една верига, която маркира решимостта му да остави в миналото усилията на Елцин и Горбачов да търси разбирателство със Запада.
Путин съзнателно играе на "ръба", с висящата заплаха от военна ескалация, навлизайки в съседите си в отчаян опит да получи признание за последната му останала валидна карта в колодата - военната сила. Енергийното му оръжие - природния газ и Газпром - фалираха. Дрънкането със силова реторика познато от времето на Студената война, усилено да максимум от Кремъл, цели да подложи на стрес тест ЕС и НАТО, да окуражи вътрешните разногласия и обезсили решимостта на членовете им да поддържат на равнище военните си разходи и капацитета за колективен отговор и споделяне на ресурсите.
Съпровождащия пакет от пропаганда и дезинформация - гръмките етикети "бандеровци", "фашисти", "възстановяване на историческата справедливост" и т.н. - не са нищо друго освен словесни фойерверки призвани да отклонят вниманието и осигурят подкрепа от обикновените руснаци. Достатъчно е да вникнем в историческата "логика" зад аналогията използвана от Путин, който сравни значението на Крим за Русия със свещения храм в Йерусалим. Руският президент надгражда над класическата руска традиция на цезаропапизъм и мантрата за Третия Рим с текущата целесъобразност в политическия пейзаж.
Еволюиращата аргументационна база, която достига месиански висоти не е просто временно отклонение от нормалността. Владимир Путин разбира, че страната му не разполага с ресурсите да дефинира и поддържа рускоцентрична глобална алтернатива на НАТО и ЕС, да не говорим да бъде в състояние да се конкурира равностойност с всеки един от водещите глобални центрове - САЩ, ЕС и Китай. Той просто търси изгодната сделка за себе си при отсъствието на реални козове в ръцете.
Кремъл може и да успя да "продаде" на руснаците идеята за предопределеността и изключителността на руската цивилизация, но определено надцени себе си като премина червената линия, като застраши екзистенциалната основа на ЕС и НАТО. Той пропусна да отчете този факт, като даде зелена светлина на анексирането на Крим, разчитайки, че ще може да мобилизира достатъчно ресурс на Запада в своя подкрепа. Така, както успя да осуети цветната революция у дома, да попречи на разпространението на шистовата революция в Европа, да спре достъпа на алтернативни газови доставки към Централна и Източна Европа чрез проекта Набуко и да конфронтира САЩ в Сирия, Грузия и Иран, президентът Путин повярва, че още веднъж ще може да успее да разшири границите на позволенотот и възможното в класическата схема на "свършените факти".
Тези на Запад които подкрепят руския президент - националисти, леви интелектуалци и бизнес - признават тези ходове на Путин за легитимна защита на национални интереси. Но те пропускат да отчетат, че новия национален проект на Русия разрушава основите на европейския ред и сигурност след Втората световна война. Джинът на войната излиза от бутилката, запалвайки огъня на считани за опитомени до този момент национални страсти. Ако Путин спечели Крим и в Украйна това ще означава края на Европейския съюз такъв какъвто го знаем. Промяната на граници и военните конфликти на европейска почва не могат да бъдат ограничени до отделна страна - по линията на свързаността неизбежно ще провокират нови войни, жертви и разрушения. Повече от 4,300 загубиха живота си - това което цинично наричаме "ограничен" конфликт и "странични" жертви.
Владимир Путин не е сам в желанието си да наднича отвъд границата в двора на съседите си- военните акции се посрещат с ентусиазъм от редица европейски националисти и авторитарни лидери. Не случайно най-честите паралели се правят с турския президент Ердоган. Но дори и в рамките на Европейския съюз - има редица ръководни политици които симпатизират на политиките на руския президент - общият знаменател винаги е популизма и острата нужда от задържане на властта в центъра на икономическа криза, дефицит на реформи и провали в управлението.
България утре|Свободата|Позиция|Свят|АЕЦ "Белене" и българската независимост|На късо|Хроника на нашите дни: дайджест|Блогария|Памет|Очи в очи|Писма от другаде|