Свободата днес и тук 09 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Най-важна е реформата в съдебната система, иначе няма просперитет

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Георги Ганев, http://www.dnevnik.bg

 

  •  

 

"Дневник" потърси мнението и на икономисти за очакванията и прогнозите им за 2015 г. Четете всички прогнози в специалната тема "Бъдещето"

Колко стабилно може да бъде управление, крепящо се на толкова разнородни политически сили? Как това ще се отрази върху бизнеса? 

- Може да бъде много стабилно. Причината е, че за голяма част от парламентарното мнозинство присъствие в евентуален следващ парламент е много, ама много, несигурно. Но със сигурност към края на 2015 около местните избори ще има трусове, неизбежно е.

Върху бизнеса ще се отрази не толкова самото наличие на стабилно, или по-малко стабилно, управление, а политиките, които то провежда.

Какви са надеждите и какви са опасностите за страната?

- Надеждите са да има реформи в ключови сфери. За мен на първо място сред тях, с обиколки по-важна от всички останали взети заедно, е реформата в цялата система на правото – от правосъздаването, до правоохраняването, до правораздаването, до правоналагането. Ако няма правова държава, няма просперитет, поне не и в тоя век.

Опасностите са реформите да не станат.

Каква година очаквате – на трусове и скандали или на увеличение на икономическия растеж и стабилност? 

- Да. (не мога да се сдържа – не виждам причини едното да изключва другото). Ще има трусове и скандали. Ще има и, много вероятно, малко по-висок растеж и по-голяма предвидимост.

Очаквате ли нови трусове в банковата система? 

- Засега не. Честно казано, след като най-после, с типичната за българите клизма, политическото решение по въпроса с КТБ се взе... (Възвратното наклонение тук е важно – не мисля, че някой го взе това решение, то се взе само, някак си се стече по релефа на наличния пейзаж, може би най-близо до истината е, че това решение го взеха авторите и гласувалите закона за банковата несъстоятелност, и момента на вземането му е преди няколко години.) След като се взе решение, чистата логистика очевидно работи по извънредно гладък начин за България.

Опасностите са до момента, в който фондът за гарантиране на влоговете започне да реализира някакви части от активите на КТБ – там ще има замесени интереси, а и финансовата страна е важна. Нови целенасочени атаки срещу другите банки с български капитал не очаквам, защото за мен тези атаки дойдоха отвън и вече подкладилите ги обстоятелства не съществуват. Но знам ли?


Кои са най-спешните реформи, с които трябва да се захване правителството през 2015 г.?

- Правото. Всичко останало е гарнитура – може да е много вкусна, ароматна, артистична, важна, но е гарнитура. Върховенството на правото е предусловие за всичко останало. Нито здравето, нито образованието, нито осигуряването, нито социалната политика могат да имат желания ефект при липса на върховенство на правото.

От решаването на кои въпроси ще "бягат" управляващите?

- За съжаление, с малки изключения (пристрастен съм – виждам тези изключения предимно сред хората от РБ), по стародавен обичай управляващите ще бягат от въпроси, по които има готова на конфликт опозиция – не в парламента, а в съответните ниши, които трябва да се реформират. А истинските реформи няма как да станат без конфликти.

Кое е по-вероятно да има по-силен ефект върху България – продължаващ спад в цените на петрола или нови икономически мерки срещу Русия и контрамерки от нейна страна?

- Русия не е в състояние в момента да предприема каквито и да било контрамерки срещу когото и да било. Икономическите санкции срещу определен набор от руснаци (срещу Русия няма мерки, всичките мерки досега са персонализирани, намирам това за изключително удачна иновация) засягат България пренебрежимо слабо. Докато спадът в цените на петрола засяга България както икономически (ето един пример за желателна и полезна дефлация), така и политически – никой не може да ме убеди, че между движението на цената на петрола и отказа от "Южен поток" няма връзка.

А, поне според моето дълбоко убеждение, България печели страшно много икономически и политически от този отказ. Просто не може да става сравнение – цената на петрола е драматично по-важната новина.

Кой сектор (бизнес) ще следите с повишено внимание през 2015 ? Защо?

- Банковия, разбира се. Причините са две. Все пак от този сектор поразбирвам малко, той е в обсега на професионалната ми сфера, парична теория и парична политика и изобщо икономика на финансовата система. Второ, за съжаление взе че стана интересен.


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional