Петя Владимирова, в. ДневникНародното събрание отваря днес врати за новия политически сезон - есенната сесия, и можем да предположим как ще изглеждат първите въпроси, с които журналистите ще пресрещнат и преследват депутатите от всички партийни разцветки:
"Пеевски става безнесмен и медиен магнат, това ще направи ли ДПС приемлива за сътрудничество и ще предизвика ли политически промени?"
Може да се предположи и как ще изглеждат новините с отговорите: депутати ще нижат напоително приказки пред камерите, ще усукват (ГЕРБ), ще пръскат сърдити нравоучителни, но безадресни укори (Реформаторски блок), а Лютви Местан ще удави въпроса с метафори как било сатанизирано ДПС...
Този оскърбителен театър, който ни представят за политика, има една цел: Да прикрие, че
отговорът на въпроса на "новия сезон" е във финала на "стария сезон"
Да припомним, че лятната сесия на парламента завърши с няколко скоростни гласувания на закони, които в заглавията на медиите намериха един и същи акцент: "С гласовете на ГЕРБ и ДПС парламентът прие..." Останалите фракцийки, участващи във властта, бяха с поддържаща роля.
Поне три от законите дават отговора за новия сезон:
- Закрепващият най-флагрантно привилегиите на властта Закон за Националната служба за охрана, който на практика узаконява произвола на издигнатата с него НСО в ранг на полицейска войска на властта. Тя може всичко спрямо вас, без да носи отговорност за щетите, които може да ви нанесе. (РБ опита безуспешно да ревизира непукизма и цинизма на властта, олицетворен от този закон, а президентът не си направи труда да го върне на парламента.)
- Изборът на подуправителите на БНБ: Същите хора да станат лица и на новия екип на БНБ напомня, че не БНБ е решавала и сътворила скандала КТБ, а политическата многоъгълна конспирация с център ДПС и прокуратурата, Иван Искров и мълчанието на обкръжението му са само изпълнителите.
- Отхвърлянето на референдума. (РБ участва в колективното неглижиране на волята на гражданите по важни въпроси и този детайл от биографията на блока хвърля сянка върху твърденията им за политическа последователност и принципност.)
- Отхвърлянето на първо четене на антикорупционния закон. Под предлог че щял да доведе до лов на вещици...
Спирам се на тези няколко законодателни акта не само защото са взети с обща воля на ГЕРБ и ДПС. Те - и приетите, и отхвърлените, са многозначителни по друга причина - разкриват за какви точно решения ГЕРБ и ДПС намират допирни точки:
обща воля за законодателни решения са със силен обществен ущърб
Като прибавим и отстъпките пред ДПС за конституционните промени (да се запази тайното гласуване във Висшия съдебен съвет), откриваме важен синдром: ГЕРБ не се притеснява да гласува заедно с ДПС дори закони, които имат репресивен и игнориращ прозрачността на управлението и волята на гражданите характер.
Ето защо излишно е да се питаме какво ще донесе промяната на статута на Делян Пеевски за парламентарната политика (доколкото договорките зад завесата са политика). Промяна в статута на Пеевски няма - той си беше медиен магнат и реален собственик на активи, включително и от "Булгартабак".
Промяна щеше да има, ако обществото научи (докато гледа тихия грабеж на държавни активи на КТБ чрез продажбата им на безценица) дали длъжниците на банката са си върнали дълговете - включително и свързаните с Пеевски фирми и посредници. И когато най-сетне властта съобщи на обществото кой е реалният собственик на огромната фирма - или поне на кого я продаде правителството на ГЕРБ в първия си мандат... И още - когато най-сетне прокуратурата и НАП се поинтересуват истински от произхода на парите...
И тъй като това няма да се случи - излишни са въпросите какво ще се промени "след Пеевски". Отговорът е даден вече - просто няма "след Пеевски".
P.S. Докато довършвах този коментар, медиите вече съобщаваха какво самият Пеевски е отговорил на въпросите ще напуска ли политиката - "Ето тука съм".