http://clubz.bg
Малцинственият бил обречен да загуби, да се капсулира и изолира, смята Харалан Александров
Михаил Неделчев. Снимка Youtube
Клуб Z
"Ще кажа нещо радикално - България трябва да се случи една еволюция на манталитетите. Това са два манталитета, които основават две различни култури. Единият манталитет е, че в тази страна всичко се урежда, всичко се оправя, смачква, опрасква и така нататък. Върху този манталитет се гради цяла култура. Другият е малцинствен, това е манталитета на хора, които казват: в България нещата ще се оправят в момента, в който всичко се движи по процедура, според регламент, според законови норми, и така нататък."
С тази политическа теза проф. Михаил Неделчев обясни позицията на Реформаторския блок, отчасти във властта, отчасти в опозиция в общата картинка. Теорията бе представена в ефира на бТВ Тази сутрин.
Антропологът Харалан Александров също се включи в разговора, като определи "метафората" като "прекрасна", и продължи в нейния дух:
"Налага се да съжителстват. За да се случи промяната, ако влезе малцинствения манталитет в директен сблъсък с другия, по законите на избирателната демокрация той е обречен да загуби, да се капсулира, изолира, и да бъден избутан към периферията. И тук е големият конфликт, висшият пилотаж, хем да останеш във връзка с това, което не харесваш, не одобряваш, хем да не бъдеш погълнат и асимилиран от него."
Според него, решението е една "здравословна дистанция". Двамата коментираха конфликтите в дясното, свързани с въпроса дали разцепването на РБ предстои.
"Това е проблем, който възникна преди 25-26 години. Когато представители на десния сектор влязат във властта, има съмнения как се ползва тази власт, и в самата партия, в самата коалиция се появяват противоречия, при които едни представители остават във властта, а други заемат една, така се представя, и в случая наистина е, морална позиция", подчерта Неделчев Още в началото, в създаването на РБ, беше изразена една позиция, че следващия мандат на следвощото НС ще бъде къс по неизбежност. Че много бързо трябва да се мине към един следващ политически цикъл - евентуално това да бъде свикване на ВНС, което да отмени съответните разпоредби в Конст, така блокиращи всъщност демократичните процеси и така нататък. Но хората са забравили всичко това. Тоест това не е акт, който би трябвало да изненадва чак толкова много внимателните наблюдатели, защото това предварително бе заявено от Реформаторския блок."
"Самата задача на това управление е да събере в себе си много различни тенденции, нещо, с което то се справи изключително добре до този момент,вероятно благодарение на таланта на премиера, - отбеляза пък Александров. - Очевидно е, че РБ води, грубо казано, битка на много фронтове. Ползвам тази метафора, защото е лесно разбираема, а не защото става дума за война, а дълъг и сложен процес на преговори и компромиси, които обаче не се харесват на електората. Електоратът иска да види победител и победен. Ако приемем, че на единия фронт, съдебната реформа, битката беше загубена, от това не произтича, че на другия фронт трябва да се предадем."