Свободата днес и тук 20 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Дефицитът може да стигне 3.2 млрд. лв.

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Стефан Антонов

Новите прогнози на правителството са тази година да приключи с 3.2 млрд. лв. бюджетен дефицит, което е малко под 5% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това става ясно от проект на кабинета за актуализация на бюджета, подготвен в петък, с който "Дневник" разполага. Във вторник този разчет ще бъде обсъден в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Документът дори предвижда републиканският бюджет (парите на правителството) да отчете дефицит от 3.671 млрд лв., а заради излишък в бюджета на здравната каса над 400 млн. лв. на консолидирано ниво да се стигне до дефицит 3.2 млрд. лв.

Проектът за актуализация залага дефицитът да се финансира почти изцяло от фискалния резерв. Намерението на кабинета е да изтегли от резерва 3.3 млрд. лв. и от 7.67 млрд. лв. в края на миналата година акумулираните в него средства да спаднат до 4.5 млрд. лв. Други 201 млн. лв. трябва да постъпят в хазната от приватизация, а външното финансиране (чрез дълг) се оценява на 98 млн. лв.

Според представители на ГЕРБ обаче дълговото финансиране може да нарасне значително – между 400 и 700 млн. лв., защото изтеглянето на средства от фискалния резерв в предвидения размер може да засегне Сребърния фонд. В момента парите от резерва, които оперативно са на разположение на правителството, са едва 1.4 млрд. лв. и наложи ли се да бъдат използвани други спестявания на държавата, най-лесната опция са парите на фонда. Тяхното предназначение е да капитализират пенсионната система от 2019 и 2020 г., но с промяна на специалния закон може да се използват сега, а в идните години да се възстановят. Данните в проекта за актуализация бяха потвърдени от синдикатите. Председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова, която беше част от българската делегация във Ватикана, заяви вчера след завръщането си пред "Дневник", че последните данни, които са заложени, са за дефицит от 3.2 млрд. лв. Тя допусна, че в последните дни може да са набелязани допълнителни съкращения или източници за приходи.

В неделя по "Нова тв" финансовият министър Симеон Дянков заяви, че дупката в бюджета ще е под 2 млрд. лв., но вчера не беше открит за коментар откъде идва разликата.

Актуализацията се наложи заради свитото крайно потребление и последвалия спад в приходите от акцизи и ДДС (според официалните коментари на кабинета). Новите прогнози обаче са по-песимистични от предишните, след като в края на април правителството изпрати до Европейската комисия прогноза за дефицит на консолидирано ниво от 1.7 млрд. лв., което е под 3% от БВП. Ако актуализацията бъде одобрена във вида, в който е изпратена до синдикатите и работодателските организации, това ще означава, че правителството очаква свръхдефицит и през тази година. Именно свърхдефицитът за миналата година обаче отложи заявката на България за приемане в чакалнята на еврозоната – ERM2, още през тази година.

Източници от правителството коментираха, че бюджетният дефицит е цената да се запази ниското равнище на данъчното облагане, но и признаха, че вече има изоставане при обещаните реформи в здравния сектор и образованието. Въпреки принципната си позиция, че е против повишаване на ДДС, в неделя Симеон Дянков потвърди това като ангажимент само за тази година с думите: "До края на тази година съм казал - няма да се вдига ДДС."

"Няма макрорамка, няма прогноза за консолидирания бюджет, а само за републиканския, а всичко е в насипно състояние. В никакъв случай не може да се приеме бюджет без макрорамка. Най-неприятното е, че приходите са едни числа, без да е представен никакъв анализ как се стига до тях. Заложен е ръст на приходите от данък върху доходите на физически лица, но не знам как са го изчислили, след като има висока безработица и бизнесът не работи", коментира икономистът от "Подкрепа" Мика Зайкова.

"Принципно по-добре е да се намалят разходите на държавата, вместо да се увеличат данъците. За първи път държавата поема негативите на кризата, вместо да ги прехвърля на бизнеса и частния сектор", заяви председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Според него обаче правилното действие е да не се посяга и на фискалния резерв, а средства да се набавят с мерките за увеличаване на приходите, които правителството обяви, и с емитирането на облигации на вътрешния пазар. Данев обаче протестира срещу запазването на "свещени крави" в бюджета, като посочи запазеното финансиране за Министерството на вътрешните работи и военното министерство.
 

От: http://dnevnik.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional