Свободата днес и тук 20 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Кой кой е в екипа на Росен Плевнелиев

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Биляна Рилска, в. Дневник

На 22 януари президентът Росен Плевнелиев ще влезе на "Дондуков" 2 с осемчленен екип. Повечето от хората в него са работили заедно с Плевнелиев в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, докато беше министър. Екипът му ще се попълва в движение.



Цветлин Йовчев - началник на кабинета

Бившият председател на Държавната агенция "Национална сигурност" /ДАНС/ Цветлин Йовчев е единственият в екипа на президента, с когото той не е работил по-рано като министър, но ще заеме един от най-важните постове - началник на кабинета на държавния глава.

Йовчев (роден през 1964 г.) започва кариерата си в контраразузнаването - работи в Националната служба "Сигурност" от януари 1993 г. Не е свързан с репресивния апарат на бившата Държавна сигурност.  В края на 90-те години става началник на създадения по това време ключов сектор "Русия" в НСС. От началото на 2007 г. е зам.-началник на службата. Той е един от офицерите, подготвили доклада на НСС през 2000 г., в резултат на който Иван Костов извърши рокади в правителството си и освободи няколко министри.

В създадената през януари 2008 г. ДАНС оглавява един от най-важните сектори - генерална дирекция "Контраразузнаване". Напуска по свое желание през октомври 2008 г. след скандала с уволнението на зам.-директора и бивш директор на НСС Иван Драшков - заради разбработката "Галерия", по която са подслушвани политици и журналисти.

Година по-късно - през август 2009 г., Йовчев пое от Петко Сертов ръководството на ДАНС. При първия сериозен трус в спецслужбата той подаде оставка на 16 февруари 2011 г. - в разгара на скандала "Ало, Ваньо" и теча на СРС от ДАНС.

Сред мотивите за оставката си пред премиера Бойко Борисов тогава Йовчев изтъкна "неколкократно изразеното недоверие към мен като председател на ДАНС и неоправдаване на очакванията на премиера по отношение на това кои трябва да са приоритетите и какво трябва да върши агенцията съгласно действащия в момента Закон за ДАНС".

Борисов прие оставката му, като обяви, че цени качествата му като експерт, като полицай, като агент на ДАНС, но за да "бъдеш и началник, ти трябват още няколко качества, тоест да контролираш подчинените си".

През лятото на миналата година стана известно, че малко след това Йовчев е бил назначен за съветник по националната сигурност на Бойко Борисов.

 



Екатерина Захариева - главен секретар

Юристката Екатерина Захариева ще бъде главен секретар на президента. Тя работи с Плевнелиев от началото на министерския му мандат, когато той я кани за главен секретар или за началник на кабинета. През 2003 г. Захариева започва работа в Министерството на околната среда и водите като експерт, а шест години по-късно го напуска като директор на правната дирекция, след поканата на Плевнелиев да се присъедини към екипа му.

Много бързо обаче плановете се сменят и тя е назначена за заместник-министър, пост, който все още не е освободила. Захариева отговаряше за концесиите на подземните богатства, на плажовете, за държавната собственост, за жилищната политика, за устройството на държавната територия. На нейно подчинение е дирекцията "Национален строителен контрол" (ДНСК), която през миналата година започна няколко акции за премахване на незаконни постройки, сред които и в т.нар. Весело село край язовир "Ивайловград", но заради законови вратички не във всички успя. На подчинение на Захариева беше и Главна дирекция "Административно обслужване", обвинявана за проблемите в избирателните списъци на последните избори.

Захариева, която е на 36 години, е завършила право в Пловдивския университет, а преди това е учила в езиковата гимназия в Пазарджик, която е завършила и вицепрезидентът Маргарита Попова. Има специализации по "Човешки права и околна среда" във Венецианската комисия в Триест и по "Стратегическо планиране и оценка на въздействието на законодателство и политики" в Института по публична администрация в Дъблин и в Националното училище по администрация в Париж. 

 



Евгени Ангелов - съветник по икономическите въпроси

Бившият зам-министър на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов ще бъде съветник по икономическите въпроси и инвестициите и ще оглави ресорния съвет към президента. "Тясната му специалност" в икономическото ведомство беше именно конкурентоспособност, инвестиции и приватизация.

От средата на 2009 г. оперативната програма "Конкурентоспособност" отлепи от дъното, но парите все още не са стигнали до бизнеса. Ангелов предложи промени в ОПК, целящи да облекчат бюрокрацията при кандидатстването за субсидии за бизнеса и да ускорят оценката на европроектите им. Той бе инициатор и на коренната промяна в духа на програмата, която да замени директното финансиране с възможности за получаване на гаранции за нисколихвени заеми и дялово финансиране. Идеите и предложенията му за насърчаване на иновациите (включително проектозакон) обаче не се случиха.

Ангелов е завършил е МВА в Harvard Business School и бакалавърска степен в London Guildhall Univesity. Работил е в Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/ в Лондон, където е заемал различни постове, включително и на главен банкер, а после в компанията за недвижими имоти Trigranit Development Corporation, основател на фонда за дялови инвестиции Attria Capital Partners и на New Energy Partners – компания, развиваща дейност в областта на възобновяемите енергийни източници.  

Той се оказа и един от най-богатите влезли във властта като част от кабинета "Борисов". В декларацията му пред Сметната палата за 2009 г. е вписано, че притежава два апартамента в Лондон. Единият е 80 кв. м и е купен през 1996 г. за над 180 хил. лв. от заеми и заплати, а другият - 57 кв. м, е купен през 2000 г. за 508 хил. лв. Ангелов има и парцел от над 1 дка в Панчарево, купен през 2007 г. за 40 хил. лв. Зам.-министърът има налични 178 хил. лв., а на влог близо 216 хил. лв. Декларирал е заеми за над 911 хил. лв. и акции във Фонда за недвижими имоти "България ДСИЦ", в "Енергоремонт холдинг", Първа инвестиционна банка, "Зърнени храни", "Агрополихим", "Балканфарма-Дупница" и "Оловно-цинков комплекс".

Елица Николова - икономически секретар

Бившият началник на кабинета на министър Плевнелиев - Елица Николова е завършила международни икономически отношения в УНСС, има и втора специалност "Счетоводство, финанси и контрол". Тя се познава от най-дълго време с новия президент.

Според медийни публикации шест години е работила като контрол на проекта "Бизнес Парк София". Следват три години работа в областта на корпоративния финансов мениджмънт.

Петя Тянкова - юридически секретар

Тянкова е бивш адвокат, била е юридически съветник на Плевнелиев и в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Там е работила и по проекти на Световната банка.

Росен Кожухаров - юридически секретар


Юрист, работил е в Министерството на правосъдието. Един от експертите, общували с Европейската комисия по механизма за наблюдение на правосъдието и вътрешния ред.

Павел Анастасов - ръководител на специализирано звено за анализи и прогнози

Бившият парламентарен секретар на министерството на регионалното развитие Павел Анастасов ще оглави звено за анализи и прогнози в президентската администрация. Той е завършил Първа английска гимназия в София, след това политология в Софийския университет и магистратура по международни отношения в Лондон.

Когато завършва през 2008 г., започва работа в Министерство на отбраната. Според медийни публикации Радослав Точев, сегашен консул на България в Ню Йорк, го кани да стане член на комисията, която пише външнополитическата програма на ГЕРБ.

Два месеца преди парламентарните избори през 2009 г. бил изправен пред избора - да работи във външнополитическия екип на Николай Младенов или в икономическия на Плевнелиев. Предпочел икономиката.

Мария Иванова - прессекретар

Журналистката Мария Иванова започва във вестник "Пари". От 1998 г. до 2008 г. е икономически репортер в БНТ, водеше икономическата рубрика в новините в 22 часа. През 2008 г., когато Меглена Плугчиева стана вицепремиер по еврофондовете, я кани в екипа си за работа с медиите. Оценката на бившия вицепремиер за Иванова е "много добър професионалист, лоялен към държавата и към хората, с които работи".

Пред "Дневник" Плугчиева каза, че Плевнелиев е бил единственият, номиниран за министър от ГЕРБ, който през лятото на 2009 г. я търси, за да разбере на какво ниво е оперативната програма "Регионално развитие". Тогава тя му препоръчва Мария Иванова.
 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional