"Какъв си ти, бе. Много добре знаеш, че поисках от Иван Костов да те уволни. Той беше готов да се раздели с тебе, но ми каза: "Не мога. Жена му е много алчна". Месец по-късно в нейната сметка дойдоха 7 млн. долара".
Гневните думи сипеше вчера бившият главен прокурор Никола Филчев, размахвайки пръст на някогашния шеф на НСС Атанас Атанасов.
Точно в 12 ч двамата непримирими врагове, които са свидетели по делото "Октопод", бяха изправени един срещу друг за очна ставка в зала 6 на Съдебната палата. Шоуто се разигра пред очите на съда, прокурорите, Алексей Петров и останалите петима подсъдими и адвокати.
Очната ставка беше заради разминавания в думите им ходатайствал ли е Филчев при назначаването на Алексей Петров като офицер под прикритие в НСС. Със спокоен глас бившият главен прокурор обясни, че познава Атанасов само по име. "Идвали ли сте в моя дом в кв. Изток, попита го тогава бившият шеф на НСС.
"У Атанасов съм ходил. Помня, че тогава той беше взел 500 кв. апартамент от Министерския съвет на ниски цени, беше много горд и искаше да се похвали. А аз живеех в гарсониера. Беше се обзавел с безплатни столове, маси", отвърна Филчев. Приканен и той да зададе въпрос, експрокурор №1 отказа с думите: "Много ще ми дойде."
Преди очната ставка разпитът на Филчев продължи над 2 ч. Показанията, които трябваше да даде той, сеочакваха с огромен интерес заради много редките му появи и скандалните обвинения, които се появяват в медиите.
Това дело е един голям балон и ще завърши, както завършва всеки един балон. Първо надуваш балона, радост, оживление, големи очаквания. Пускаш го, той лети във въздуха. Наоколо ръкопляскания, аплодисменти.
На върха си. И идва момент, в който се спуква, и никога не можеш да го надуеш пак", каза извън залата Филчев. На тръгване, след повече от 10- минутно гонене от журналистите из коридорите на съда, той ги покани на стълбите на Съдебната палата в понеделник в 10 ч.
Началото на разпита започна в 10 часа с диалог между Филчев и прокурора по делото Светлозар Костов. "Кажете кога бяхте главен прокурор", попита Костов. "Не си спомням, а вие помните ли", отговори Филчев. "А били ли сте изобщо такъв", атакува го Костов. "Не си спомням", отвърна Филчев. Репликите принудиха съдия Румяна Ченалова да ги призове да "не разиграват сценки" в залата.
След това бившият главен прокурор обясни, че не знае за какво е делото, на което се явява, и поиска да му изброят и посочат подсъдимите. Прокурорът поименно му назова обвиняемите. Оказа се, че Филчев познавал само Алексей Петров и бившия шеф на отдел "Следствен" Цеко Йорданов, който също е подсъдим по делото.
Филчев бил виждал няколко пъти Алексей Петров, но не е поддържал контакти с него. Най-често го засичал в ресторант "Златният телец", където ходели много бивши и настоящи служители на МВР. Затова Филчев често водел там чужди делегации.
След това бившият главен прокурор каза, че къщата на улица "Арарат", която е съседна с домовете на Алексей Петров и бившия шеф на баретите Филко Славов, била купена от майка му.
"Дайте да не си правиммайтап с майка ми, тя е умряла", добави той.
На въпрос откъде са дошли парите от продажбата на 4 апартамента във Варна и в София и от сумите, които брат му, който живеел 35 г. в САЩ, изпращал на майка си.
Най-подробни бяха обясненията на Филчев за убития през 2001 г. прокурор Николай Колев. Двамата били състуденти, веднъж пътували заедно във влака. Отношенията им били "прекрасни".
Дори когато Колев вече не бил магистрат, пращал поздрави на "адаша". Домът на Колев бил единственото жилище на колега, където Филчев ходел семейно. Веднъж даже докато пренасял сина си, щял да падне в локва.
Филчев призна, че заради Николай Колев е извършил закононарушение - при претърсвания в апартаментите му Колев помолил Филчев да не ходят в жилището на сина му, защото снаха му била бременна.
Иначе Колев се опитвал да му влияе. Пращал му бележки, написани на пишеща машина, че еди кой си прокурор бил взел рушвет.
В хода на разпита Филчев не пропусна да отбележи, че половината от присъстващите в залата са негови студенти, другата половина ги предлагал за назначаване, имало само един, за когото отказал щат.
На разпит в съда се явиха още Едвин Сугарев и бившият министър на отбраната Димитър Луджев.
Не дойде Веселин Данов. Сугарев разказа пред съда за срещата си с Колев, който му казал: "Очаквам Алексей да ми скочи."
Късно вечерта в сряда бе разпитан защитеният свидетел Пламен Николов. (Виж долу). Той е бивш парламентарен секретар на МС по време на Жан Виденов и бивш изпълнителен директор на Българска петролна компания "Арес" АД, която бе част от “Мултигруп”.
Николов заяви в съда, че според него Георги Първанов е подкрепял Алексей Петров в опитите му да придобие общинската таксиметрова компания, по- известна днес като такси 91280.
Тук съм заради моя приятел Илия Божинов, който според мен беше убит, каза Николов. Божинов бил шеф на таксиметровата компания, когато Петров искал да сложи ръка върху нея.
Николов уточни, че не познава Алексей лично, а само задочно от разказите на покойния Божинов.
Лорд сред адвокатите на Алексей Петров
Британецът лорд Питър Хенри Голдсмит се включи от вчера в екипа от адвокати, които защитават Алексей Петров. С него защитниците на бившия съветник в ДАНС станаха седмина.
Една от целите на Голдсмит била да наблюдава дали обвинението е по европейските стандарти за правосъдие. "Имам огромен опит в Европейския съд за правата на човека и в други съдилища и се надявам да бъда полезен при защитата на Алексей Петров", обясни Голдсмит.
Той смятал делото за интересно. Когато гледал как е бил арестуван Алексей Петров, се запитал защо е било толкова публично и по такъв сензационен начин - с изявления на висши лица, които дават мнение за вината на обвиняемия, преди той да е влязъл в съда.
В хода на делото се оказа, че Голдсмит се познава с Никола Филчев, който обясни, че чужденецът е бивш правосъден министър и главен прокурор на Англия. Лордът се извини на Филчев, че се срещат при неприятни обстоятелства. "Защо да са неприятни? Помагам на съда, а това е чест", отвърна му Филчев.
Защитен свидетел: Тормозеха ме, за да ме дискредитират и да се откажа
Полицаи ме тормозеха и ми оказваха натиск да се откажа от показанията си по делото "Октопод", оплака се пред "24 часа" защитеният свидетел Пламен Николов.
От 14 месеца той е с постоянна охрана, пазят го два екипа, които се сменят на 12 часа.
"С охраната всичко вървеше нормално от 12 ноември 2010 г. докъм края на февруари 2011 г. По това време Красимир Кръстев (отстраненият и.д. шеф на 2-о РПУ заради случая в Мировяне - бер. ред.) бе временно и.д. зам.-шеф на 4-о РПУ. Той започна да погазва инструкциите, които сам е дал на охранителите и ми бе разяснил при първата среща. Примерно, че екипите в никакъв случай не се разделят, а после се оказва, че се разделят. Че нямам право да се движа самостоятелно и трябва да се ползва техен служебен транспорт, а после, като искам да изляза, няма коли", обясни Николов. Той твърди, че от март полицаи съзнателно почнали да му забавят транспорта с мотива, че няма кола. Така Николов пропускал важни ангажименти. На няколко пъти вземал такси против правилата. Заради проблемите с охраната Кръстев го викнал в 4-о РПУ.
"Поводът бе, че обикновено в събота излизам на Витоша с приятели. Полицаите оспорваха тези мои излети и казваха, че трябва да се откажа. А за мен бяха важни, защото имам заболявания", обясни Николов. На срещата полицаят се опитал да говори с него за свидетелските му показания, но Николов отказал да ги обсъжда. Тогава Кръстев попитал: "Кажи ми, след като свидетелстваш срещу Георги Първанов, ти кой си?...Не си ли даваш сметка, че си едно нищо и какво ще ти се случи, след като ти сменим охраната. А ние много скоро ще ти я свалим."
Според Николов полицаите искали да ги спонсорира - да осигури гориво или кола, с която да го возят, но той отказал. Почнали да му пращат в екипите служители да го тормозят. На 23 септември полицай му казал: "Знаеш ли кое е най-хубавото? Най-хубавото е, че на тебе ти остава много малко. Ти си вече свършен човек, приключваш."
МВР служителят размахал ръце сякаш да го удари. Репликата била предшествана от скандал, че закъсняват с 10-ина минути за смяната на охраната. "Искаха да се прибирам за тяхната смяна, не да се съобразят с моя график", жалва се Николов. Според него охранителите често действали така, че да го предизвикат да реагира и да се дискредитира като свидетел.
През лятото полицай на име Иван направо му казал, че ако не се откаже от показанията си, проблемите му ще продължат. На 21 октомври негов колега на име Митко така лашнал вратата на асансьора, че щял по думите на Николов да разбие лицето на жена му. "Бях с покупки в ръцете, а не с торбичка. Опитах се да задържа вратата. Полицаят ме блъсна и събори покупките", твърди Николов.
За 14-те месеца около 60 души се извъртели да пазят свидетеля. От тях само "5-6 издевателствали над него". Николов е готов да ги разпознае при очни ставки. Твърди, че те имали указания да не се представят с истинските си имена. Например един се представил за Георги Димитров, а колегите му го наричали Златан.
Свидетелят се оплаквал многократно на тел.166. Искал среща с главния секретар на МВР Калин Георгиев. Приели молбата и толкова. "Съобщих на прокурора Костов и той се опитваше да предприеме някакви действия. Има кореспонденция между него и районното, пълна с милиционерски доноси по мой адрес. Осуетиха и опита на прокурора да се намеси по мой адрес", твърди свидетелят.
"След оплакванията на свидетеля разпоредих проверка. Полицаите също се оплакваха, че ги ругаел и им говорел със "заповеднически тон". В крайна сметка част от тях са били сменени", коментира прокурорът Светлозар Костов.
Красимир Кръстев: Искаше да го возим на пазар
Това прескача всички нормални граници, няма такива неща. Познавам г-н Николов. Идвал е при мене във връзка с неразбории с охраната в дома му. Единственото нещо, което съм говорил с него, е, че нарушава изискванията, които имаме като служба, поела охраната му.
Не се обажда, излиза, създаваше проблеми. Те тръгнаха оттам, че той иска да го возим със служебната кола, за да отиде да налее вода на майка си и баща си или да го закараме до Женския пазар да пазарува. Невинаги имаме възможност да отпуснем кола. Когато му се паднеше служител, който не кара служебна кола, Николов създаваше проблеми. И то не лично на мен, а звънеше в дежурната. Вдигаше скандали. Многократно ме заплашваше, че ще ме уволнява, че ще ме праща някъде си. Има докладни записки от служителите. Изпълнили сме указанията на прокуратурата и съда да го охраняваме. След случая в Мировяне се достига до такива нива някой да яхва вълната. Излишно е да ви убеждавам, че не е имало насилие. От служебна и етична гледна точка нямам право да разкривам цялата истина за сигнала.