БTAРазногласията между Русия и Запада по повод ситуацията в Сирия прераснаха в безпрецедентен дипломатически скандал, пише руският в. “Комерсант”.
Външният министър на Русия Сергей Лавров нарече истерични изявленията на западни лидери във връзка с ветото на Москва и Пекин върху резолюцията за Сирия, подложена на гласуване в ООН. Западът пък настоява, че Москва е защитила един “кървав диктатор”, пояснява изданието.
“Комерсант” отбелязва негативната реакция на САЩ, Великобритания, Германия и добавя, че най-суровата критика е прозвучала от Париж.
“Позорно е държави да се отказват да предприемат отговорни действия. Честно казано, някои политически култури заслужават ритник отзад”, цитира всекидневникът думи на френския министър на отбраната Жерар Лонге пред радио “Европа 1”. “От контекста бе трудно да се разбере кого точно има той предвид - Русия и Китай или все пак Сирия”, уточнява “Комерсант”.
“Защо Париж и Лондон, Вашингтон и Брюксел играят по свирката на Доха и Рияд, които с подкрепа от Анкара “прочистват” Сирия в навечерието на война с Иран - това е отделен въпрос”, пише руският политолог Евгений Сатановски в друг материал по темата от същото издание.
“Гласуването (в Съвета за сигурност на ООН) сложи черта под ерата на еднополюсния свят, но той бездруго береше душа”, изтъква аналитикът, цитиран от Би Би Си. “Нито едно от обещанията, дадени на Москва през последните 20 години, а да не говорим за широко рекламираното “рестартиране”, не бе изпълнено”, заявява той.
“Не си струва да жалим и за съдбата на ООН, ако функциите й, освен да гарантира синекури на една армада от бюрократи, бъдат сведени до подпечатване на решенията за сваляне на правителства, подкрепа на бунтове и намеса в граждански войни”, добавя наблюдателят.
Той коментира и очакваното днес посещение на Сергей Лавров и директора на руското външно разузнаване Михаил Фрадков в Дамаск за среща със сирийския президент Башар ал Асад. Визитата показва според него, че Асад е готов да разговаря с Русия, макар да не желае преговори със Запада, Турция и Арабската лига.
“Днес нито Русия, нито Китай няма да воюват със Запада заради Сирия, а впрочем няма да участват и в евентуално сваляне на Асад”, прогнозира Сатановски. След възможното сваляне на президента в Сирия със сигурност ще дойдат на власт радикални ислямисти, страната ще се разпадне и ще започнат “кланета на шиити и християни”, добавя той.
“Вашингтонските политици лицемерно обвиняват Русия, че преследва собствени икономически интереси, бранейки Сирия”, пише “Росийская газета”. “Логиката на критиците очевидно предполага, че действията на САЩ винаги са обусловени от гол алтруизъм и високи идеали. Как изглеждат тези принципи на практика, бе демонстрирано твърде нагледно от военните кампании с американско участие в Ирак и Либия”, отбелязва руският официоз.
Опитът от “арабската пролет” показва според вестника, че “всички призиви за мирно изпускане на парата водят до точно обратния резултат”.
“В най-добрия случай те приключват с безкръвни революции, отварящи път към властта за ислямски фундаменталисти. В най-лошия - с продължителна гражданска война, която всеки момент може да прерасне в религиозен или междуплеменен конфликт. Подобна конфронтация може да трае с години, вземайки все нови и нови жертви”, предупреждава “Росийская газета”.