Eдвин СугаревКакво може да направи комунизма с каквато и да била ценностна и нравствена система – това личи много ясно от грозната гледка, която представлява източното православие.
Не самата религия, разбира се. Говоря за институцията – за църквата, която съвсем не може да се иднетифицира със самата вяра – а още по-малко с искрено вярващите. Говоря за тъй наречените “духовни водачи”, за пастирите на стадото Божие. По драматично и по-драстично отрицание на християнството, което самите те проповядват, аз не съм виждал – никога и никъде.
Нямам предвид само нашите клети попове и митрополити, които нададоха вик до Бога за това как църквата била независима от държавата – и как разкритията на комисията по досиетата за това, че единадесет от петнадесетте члена на църковния ни синод са имали двойни имена и биографии, било посегателство върху тази й независимост. Очевидно фактът, че като духовни пастири са се поставили в услуга на една власт, която твърдеше, че религията е опиум за народа, не е такова посегателство. Нито пък сътрудничеството на ДС е накърнявало тази църковна независимост от държавата.
Не тях имам предвид, не. Имам предвид Светейшия Московски и на цяла Русия патриарх Кирил. Който убедително доказа, че бесовството на нашите свети мъже може да бъде надминато. На среща на представителите на всички религии в Русия, състояла се в Московския манстир “Свети Данаил”, той сравни 12-годишния период на управление на Владимир Путин с "божие чудо"и разкритикува опонентите на старапа, кандидатирал се за трети президентски мандат.
Ето част от голямата баданарка, с която Негово Светейшество миропомаза Путин: “Помните ли какво беше в Русия в началото на това хилядолетие? Ужасна, системна криза. Посредством Божие чудо и с помощта на силното лидерство ние успяхме да се измъкнем от нея. Казвам това открито, като патриарх, който трябва да говори истината, без да обръщам внимание на политическата ситуация и пропаганда: Вие изиграхте огромна роля за връщането в правилния път на нашата затънала страна.”
Това мизерно преклонение пред силния на деня обаче се оказа недостатъчно – поради което Светейшеството намери за нужно и да анатемоса противниците на бъдния президент: “Какви са тези (протестиращите по митингите - б.ред.)? Някакви кречетала с обеци и пиърсинги! Те представляват само малка част от руския народ. Те са проводници на западната култура и са заплаха за Русия. Мнозинството руснаци, уверявам ви, са на същото мнение.”
Обида и позор за всеки народ – дори за руския – е да има такъв духовен водач. Няма за какво да се питаме чий продукт е този коленопреклонник пред Мамона – руският патриарх е известен с връзките си с КГБ, както и с факта, че личното му имущество се изчислява на над един милиард долара.
Малко утешение е и това, че на срещата в “Свети Данаил” е имало представители на всички религии, представени в Русия: били са духовните водачи на евреите, на мюсюлманите и дори на будистите. И са били единодушни относно… Путин.
Особено мерзко е едно от тези изказвания – това на главния мюфтия Равил Гайнутин: “Мюсюлманите ви познават, мюсюлманите ви вярват, мюсюлманите ви желаят успех!” Казано на човек, който в близките няколко години е избил към 200 000 мюсюлмани – една четвърт от населението на Чечня! Пфу…
Затова стискам палци на всички протестиращи в Москва и навсякъде в Русия – и дано Бог даде да изметат Путин от Кремъл, както бяха изметени почти всичките му приятелчета в Близкия Изток. Да го изметат – заедно с цялата тази богунегодна пасмина!