Свободата днес и тук 20 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Reuters: Виктор Орбан и войната му срещу комунистическото минало на Унгария

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
в. Дневник, http://www.dnevnik.bg/

Недалеч от парламента в унгарската столица Будапеща в малко ателие на тиха улица търговецът на изкуство Петер Пинтер предлага картини, скулптури и плакати от ерата на комунизма. Те са далеч от туристическия кич и някои от тях струват хиляди долари. "Това е ретро, модерно е", разказва Пинтер пред агенция Reuters. "Хората искат да се отърват от тази част от своето минало. Други пък изпитват носталгия по това време. Виждате, че хората са заинтригувани от тези предмети и произведения на изкуството", допълва той.

Унгарците преразглеждат комунистическото си минало

с интензивност, невиждана от прехода към демокрация в началото на 90-те години на миналия век, и обект на този процес става не само изкуството, коментира Reuters в свой анализ. Един от основните играчи в това преосмисляне е премиерът и лидер на дясноцентристката партия "Фидес" Виктор Орбан, чието антикомунистическо минало е било основната мотивация за политическата му кариера.

Орбан, който като младеж през 1989 г. призовава съветските танкове да напуснат страната, твърди, че политиките му, станали обект на сериозна критика, всъщност са насочени към затварянето на страницата на комунистическата ера. "Множеството конфликти не са просто случайни престрелки, но резултат от ясна правителствена работа за приключване на посткомунистическата ера", каза Орбан в края на миналата година.

Критиците на управлението на "Фидес" твърдят, че

правителството просто опитва да замаже провалите си

Досега по време на мандата на Орбан кредитният рейтинг на страната беше понижен, икономическият растеж отслабна, както и форинтът, а имиджът на държавата пострада заради редица дипломатически конфронтации. Премиерът настоява, че гледа в дългосрочен план, но твърди, че преходът през 90-те години е бил непълен и сега той трябва да вземе трудни и за съжаление болезнени решения.

 



Орбан получи голям шанс през 2010 г., когато на изборите партията му спечели две трети от парламента, което беше достатъчно да прокарва каквито закони иска. Кампанията му беше под наслова "Голяма победа – голяма промяна" и бързо стана ясно, че политиката му ще разтърси Унгария изоснови.

Една от първите му задачи беше да предоговори заема от Международния валутен фонт и ЕС, като премахна строгото контролиране на политиките, тъй като "Брюксел и Вашингтон не са Москва". Въпреки че в края на 2011 г. страната пак опря до международните си кредитори, законите и институциите вече бяха драматично променени. Сред промените беше и нова формулировка в конституцията, която определя комунистическото управление като нелегитимно. "Суверенитетът на нашата нация, загубен на 19 март 1944 г. (когато германските войски нахлуват в страната през Втората световна война), беше възстановен на 2 май 1990 г. с първия свободно избран парламент", пише в основния закон на страната.

Друга поправка обвинява членове на лявата партия, включително и настоящи, за злоупотреби в миналото: "Унгарската социалистическа работническа партия и нейните предци са криминални организации, чиито лидери носят отговорността за поддържане и ръководене на репресивен режим". "Унгарската социалистическа партия като наследник на нелегално натрупалата богатство и заради личната приемственост, която свързва старата и новата партия, споделя отговорността на комунистическата партия", пише още в конституцията.

"Унгарската социалистическа работническа партия и нейните предци са криминални организации, чиито лидери носят отговорността за поддържане и ръководене на репресивен режим", гласи поправка в унгарската конституция
Социалистите отвърнаха на нападенията, като заявиха, че промените целят да отклонят вниманието от грешките на "Фидес".

"Фидес" продължава да обявява война срещу някого

Това е тяхната последна война и това личи по времето, тъй като сега техните икономически политики се провалиха", твърди Атила Мещерхази, председател на социалистическата партия. Според източници на Reuters, близки до "Фидес", манията на партията за заличаване на всички следи от комунизма помага на управляващите да обяснят всяка своя противоречива политика.

Бившият съветник на Орбан Мария Шмит твърди, че според премиера Унгария е допуснала грешка, следвайки западен модел, който не може да си позволи – капитализъм, комбиниран с правителствени разходи за социалната система. За премиера това било вид скрит социализъм. "През последните 20 години в региона надделя двойственост – съвместното съществуване на пазарна икономика и социализъм", каза Шмит, която е историк и сега директор на "Дома на терора" - музей на тоталитарните престъпления от 20-и век. "Орбан смята, че тази двойственост не е устойчива и трябва да преминем към нова система", допълва тя.

След като икономическата криза извади на повърхността грешките в капиталистическата социална държава, Орбан заклейми принципите на капитализма, както и социалистическите ценности. Той ренационализира частните пенсионни фондове, наложи данъци на банките и големите компании и същевременно ограничи социалните грижи, които предоставяше държавата.

Историкът Андраш Геро твърди, че

антикомунизмът на Орбан не е сляпо идеологически, а е провокиран от политически сметки

тъй като премиерът продължи да подкрепя държавната собственост в предприятия в ключови сектори като петролната MOL и производителя на части за камиони Raba.

За мнозина въпросът не е защо Орбан е толкова антикомунистически настроен, а защо е отнело толкова време, преди тези проблеми да бъдат засегнати. Според Геро това до голяма степен се дължи на факта, че режимът в Унгария не е бил толкова суров, колкото в Полша, Румъния или ГДР. "Имаше диктатура, но не беше кървава от 60-те години насам", смята историкът.
 

 

 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional