БТА
Москва, 9 февруари /БТА/
Руската военна прокуратура и властите в сибирския Красноярски край разследват поредното извънредно произшествие в армията на Русия, пише "Независимая газета".
Във вторник в Красноярск почина от вирусна пневмония войник от стратегическите ракетни войски и почти още 20 други военнослужещи са в болница с диагноза остро респираторно вирусно заболяване (ОРВИ) За лечение от пневмония са изпратени в болница и 23-ма военни от друго местно ракетно поделение, пояснява вестникът, като цитира съобщение на руското министерство на отбраната.
Депутатът от местния парламент в Красноярски край Юрий Швиткин свързал заболяванията и смъртта на войника с евентуален стремеж на военното командване да скрие фактите и да помогне на болните със свои сили. Друга версия, представена във вестника, ги обяснява с униформите, неподходящи за суровата зима в Сибир, и "недостатъчните температури в казармите".
Това не е първият случай на масови заболявания в руската армия. Миналата есен близо 30 войници се разболяха от пневмония на Мулинския полигон в Централна Русия и един почина; малко по-рано пневмония и ОРВИ поразиха няколкостотин военни в западния град Воронеж и също имаше смъртен случай; през декември 2010 г. в в сибирския град Юрга над 200 войници бяха настанени в болници с простудни заболявания. Почти във всички случаи за спасяване на войниците бяха търсени цивилни медици, посочва изданието.
Масовите заболявания в руската войска се дължат на "системни грешки в реформирането на военната медицина", довели по-специално до недостиг на военномедицински заведения, заяви за
"Независимая газета" пожелал анонимност лекар експерт, работил продължително време в Главното военномедицинско управление към министерството на отбраната.
За "системни грешки в реформата на армията и (военноморския) флот" - ликвидиране на военни болници, съобщава и Юрий Тарлавин от руския национален синдикат на военнослужещите, говорил пред вестника.
По официални данни на министерството на отбраната, днес в 17 от 83-те региона на Русия изобщо няма военномедицински учреждения, а в още 30 региона гарнизоните са твърде отдалечени от тях, добавя "Независимая газета".
/Андрей Шарков/