Свободата днес и тук 20 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Изпитът на Букурещ

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
в. “Файненшъл таймс”, 8 февруари

Новият румънски премиер Михай Ръзван Унгуряну казва, че ще води правителство, което се нуждае от обществено доверие. Той замени някои министри от управляващата партия в старото коалиционно правителство с нови, по-млади политици. Но възстановяването на доверието на избирателите ще изисква повече от смяната на няколко лица. Ще бъдат необходими дълбоки усилия за реформиране на  политическа и съдебна система, все още смятана за връзкарска и корумпирана две десетилетия след свалянето на Николае Чаушеску. Протестите, които заляха Румъния през последните седмици, изненадаха политиците и може би помогнаха за свалянето на предшественика на г-н Унгуряну - Емил Бок. Те бяха разпалени отчасти от недоволството от румънската програма за икономии - цената на 20 милиардния заем от МВФ и ЕС.  Двуцифрените орязвания на заплати и бонуси тежко удариха  втората по бедност страна в ЕС.

До миналия месец румънците бяха пример за понасяне на болка. Но при   ограниченията, сред народа се поражда чувството, че политическият елит не е споделил страданието. Макар президентът Траян Бъсеску да спечели две поредни победи на президентски избори с антикорупционна платформа, първата важна присъда дойде едва миналия месец, а продължава да се говори много за политически клиентелизъм сред всички партии. 

Румъния и България бяха приети в ЕС под условие да приемат следене на усилията в борбата с престъпността и да наложат правов ред. Доклад на ЕС тази седмица показва, че все още много трябва да бъде направено, макар Румъния да се е справила  по-добре от България.

Падането на предишното правителство може би е свързано също толкова с политически сметки, колкото и с уличните протести. То ще даде на управляващата Демократично-либерална партия време да възстанови своята намаляваща популярност преди изборите по-късно тази година, като същевременно се дистанцира от мерките за икономии. Но ако това е единствената цел, това е погрешна цел. Трябва да има  значителни усилия от всяко ново правителство да лансира правовия ред и прозрачността, основите на стабилно общество. Формалните процедури на демокрацията, като свободни избори, не са достатъчни. Има урок и за други страни в региона като Македония, Сърбия и Черна гора. Както и Румъния, те се опитват да се справят с икономическата криза в Европа. Доста трудно е да правиш напредък, когато външната икономика се препъва. Но това ще бъде една изгубена битка без  продължителни усилия от политическите класи да създадат прозрачна политическа, съдебна и бизнес култура.

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional