Сергей Балмасов, “Правда”, 10 февруариФренските медии бият тревога и съобщават, че в Източното Средиземноморие може да се появят руски центрове за радиопрехващане. “Фигаро” цитира френско-сирийски предприемач, свързан уж с върхушката на сирийските тайни служби, според когото Москва успешно продава подкрепата си на Асад и като част от цената настоява да се отвори отново радиопрехващателната станция на планината Касюн. Темата била сред въпросите, обсъдени от директора на руското външно разузнаване Михаил Фрадков с ръководството на сирийските специални служби*.
Става дума да се поднови дейността на центъра за радиопрехващане “Сигма”, започнал работа след Шестдневната война от 1967 г. Събитията от войната нагледно демонстрираха нуждата от такъв център - Израел направи на пух и прах армиите на Египет и Сирия, подготвени от Съветския съюз. Съветското ръководство и арабските му съюзници, наканили се да изтласкат в морето израелските войски, подцениха възможностите на Тел Авив и проспаха разгръщането на силите му, нанесли мощен изпреварващ удар.
Създаването на центъра за радиопрехващане целеше тъкмо да не се повтаря това в бъдеще, да бъдат защитени от израелска атака и Сирия, и други държави. Планината Касюн доминира над местността, тъй че съветските, а по-късно и руските специалисти можеха да прехващат данни, излъчвани в голяма част от Израел.
Освен това центърът “Сигма”, ръководен от Първо главно управление на КГБ (много от функциите му днес са поети от Службата за външно разузнаване), имаше и други задачи - да следи израелския ядрен център в Димона и дейността на американците в региона, включително в Ливан.
Някои източници твърдят, че станцията е работела пълноценно от края на 70-те. Според други обаче през 1973 г. вече е действала, благодарение на което войната от 1973 г. едва не е довела Израел до катастрофа.
Има сведения, че сирийският удар по Голанските възвишения бил нанесен, след като Дамаск получил необходимите разузнавателни данни от съветски специалисти. Те сочели, че израелските сили на Голансикте възвишения са нищожни, и сирийците успели да осигурят на това направление почти десеторно превъзходство срещу бронетанковата дивизия на ЦАХАЛ **.
Освен това получената от “Сигма” информация дала възможност да бъдат обезвредени десетки работещи срещу Сирия агенти от тайните служби на Израел, САЩ, Франция и арабските страни в Залива.
Преди около 10 години обаче уникалният център бе закрит. Почти едновременно под предлог, че поддръжката им струва твърде скъпо, бяха затворени и станциите за радиопрехващане в други страни като Виетнам и Никарагуа.
Но може би е време да се поправят нещата? Кореспондент на “Правда” разговаря на 24 януари със сирийския президент и научи от него, че има готовност руското присъствие в Сирия - във всички сфери, да бъде разширено. Башар ал Асад сподели учудването си, че изразеното още през 2009 г. желание на Русия за активно взаимодействие, включително във военната област, все още не е добило реални форми.
Както заяви пред “Правда” сирийският експерт Али Салим Асад, “в случая става дума не само да бъде подновена дейността на радиопрехващателната станция “Сигма” в южната част от страната, закрита през 2001 г. почти едновременно с най-мощната и най-важна станция за проследяване в Куба. Има данни, че сирийското ръководство е готово да отпусне на Русия и територия в Северна Сирия, където да построи център за радиопрехващане, за да контролира военни обекти в Турция.
Руските експерти може да проявят интерес най-вече към неотдавна задействания там радиолокатор, разположен едва на 160 км от сирийската граница - той е съставна част от системата за ПРО, изграждана около границите на Русия. И появата на съответни руски обекти в Сирия може да се нареди сред асиметричните отговори, адресирани към САЩ, които създават противоракетна отбрана явно в разрез с руските интереси.
Колкото до прехващателния център “Сигма”, подновяването на дейността му не обещава особени проблеми. Има данни, че станцията дори не е била в режим на консервация - след като руският екип си е заминал, там са работели специалисти от Иран.
По всичко личи, че днес Русия смята рязко да засили сътрудничеството между своите и сирийските силови структури. Има данни, че през последните дни у нас са пристигнали десетки руски военни и други съветници. Французите първи биха тревога, че руските обекти за радиопрехващане може да заработят отново, което издава, че това е сериозно предизвикателство за НАТО”.
Тъй че безпокойството на Запада по повод действията на Русия в Сирия е разбираемо. Както знаем, защитата на националните интереси започва още отвъд държавните граници; режимът на Башар Асад за нас е уникална възможност да отвърнем на редица предизвикателства от НАТО. Съществен ефект обаче ще има само в случай че възстановим пълноценно присъствието си във Виетнам, Куба, Никарагуа и други страни. Още повече, че приятелските режими там са готови да възстановят дейността на радиопрехващателните станции на символична цена.
*Фрадков придружаваше в Сирия руския външен министър Сергей Лавров, посетил тази страна на 7 февруари - б. р.
** Въоръжените сили на Израел - б. р.