Свободата днес и тук 20 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Новата вълна - кандидат-балансьори на следващата власт

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Биляна Рилска, в. Дневник

ГОРД - 1 и 2, "България на гражданите", "България на гражданите и регионите", Атака 2... Това е само началото на задаващата се поредица политически движения, за които се говори напоследък. Те отсега изчисляват кой колко депутати може да вкара след изборите през 2013 г., пресмятат предимствата на различни предизборни конфигурации. Ако не всички, то част от тях не крият целта си да играят ролята на малкия, но необходим партньор в следващото управление.

Сега му е времето за раждане на нови формации, смятат наблюдатели. Процесът се развива година и половина преди редовните общи избори. Партийното строителство започва с граждански движения (така стартира и ГЕРБ), които могат да се превърнат в политическа партия. Политологът Румяна Коларова не изключва и втора вълна "нови партии" следващата пролет тъкмо преди изборите по примера на НДСВ (2001) и "Атака" (2005).

Повечето нови сдружения са резултат на това, че някой с някого се е скарал по една или друга причина, както казва един социолог, а не защото има силна гражданска енергия. Изключение като че ли прави бившият еврокомисар Меглена Кунева, която обяснява своята "България на гражданите" с онези близо половин милион българи, които подкрепиха президентската й кандидатура.

Политически хамелеони и феникси

Подозрителното отношение към новите проекти идва най-вече от това, че повечето се събраха все около личности, които неведнъж сменяха партийната си принадлежност. Да погребваш собствените си политически грешки и гафове, като се прераждаш с ново име е престъпно като кражба на идентичност - сменяш цифра от ЕГН-то или буква от името си, за да кажеш, че си нова личност, коментира Румяна Коларова. И илюстрира с присъствието на Любен Дилов-син в новото сдружение Гражданско обединение за реална демокрация (ГОРД) на Слави Бинев, който пък е втори мандат евродепутат от листата на "Атака".

Дилов е като феникс - изчезва от една партия и после възкръсва другаде - е сравнението на Коларова. Бившият продуцент на "Ку-ку" започна политическата си кариера с "Гергьовден", работил е в предизборния щаб на Петър Стоянов, когато президентът се кандидатира за втори мандат, бил е със СДС в коалиция ОДС, бил е със земеделците на Мозер и демократите, както и с ВМРО, а на последните избори с формациите на Стефан Софиянски и Евгени Бакърджиев направи нова ОДС, която се изправи срещу "Синята коалиция" на местния вот в столицата.

Емблематичен е и пътят на Тодор Великов, който в последните месеци подготвя консервативен проект "България на гражданите и регионите" заедно с колегите си напуснали РЗС. Великов е депутат от СДС в 38-ото Народно събрание, бивш областен координатор на ДСБ, депутат от листата на РЗС и бивш организационен секретар на формацията на Яне Янев. След като напусна РЗС преди повече от година, бързо стана един от шестимата депутати, които декларираха подкрепа за правителството на ГЕРБ, направиха го и пред Европейската народна партия в Брюксел.

Бившият външен министър в кабинета "Сакскобургготски" и някогашен депутат от коалицията СДС и деец на Зелената партия Соломон Паси отрича твърденията, че замисля нова партия, но пък като председател на клуб "Либерално общество", често прави сбирки с разнородни политици и лидери на формации в зала "Киото" на хотел Кемпински (заради това даже клубът започнал да се нарича "Киото"). Оттук тръгвали и слуховете за нова партия. Затова на една от последните срещи Паси изрично уточнил, че не е вярно. Идеята била да се постигне обединение около НДСВ с други по-малки формации като ВМРО-НИЕ на бившия пловдивски кмет Славчо Атанасов, различни земеделци, отцепници от десните партии и други.
 
В центъра или в патриотично-националистическото поле

Повечето от новите проекти се заявиха в центъра или на патриотичното поле, тъй като дясното изглежда заето от ГЕРБ, вляво БСП е монополист. Според социолога Юрий Асланов, който е и в ръководството на БСП, обаче колкото повече са формациите, наредили се за центристкия вот, толкова по-голяма е вероятността те да отблъснат избирателите и гласовете да се разводнят.

Асланов не е убеден в безусловността на потенциала и на Меглена Кунева. Посочи, че на президентските избори през 1992 г. Жорж Ганчев получи близо 1 млн. гласа и на тази основа направи партия, която после на парламентарните избори с мъка прескочи бариерата за влизане в Народното събрание. Още повече че Кунева се конфронтира с част от хората, които работиха за президентската й кампания, като Института за модерна политика на Борислав Цеков, бивш депутат от НДСВ и "Новото време".

Борислав Цеков също "пише" политически проект. До два-три месеца се очаква национална среща на граждански сдружения, които да се обединят за общи политически действия. "Ще направим конгломерат от сдружения, които са активни в множество области - има такива, които участваха с граждански листи на последните избори, има и потребителски", каза Цеков. Вече е имало една среща за бъдещите общи действия, в която са участвали доста неправителствени организации. Макар че си поставя политически цели, обединението обаче никога няма да прерасне в партия, заяви той.

В сравнение с политическия център патриотично-националистическата ниша изглежда претъпкана. Освен досегашните по-успешни играчи ВМРО на Красимир Каракачанов и "Атака" на Волен Сидеров се появи и Национален фронт за спасение на България около телевизия СКАТ (която отдавна се отдели от "Атака"). Той не е за подценяване с петото място, което получи кандидатът му за президент Стефан Солаков.

На националистическата вълна вероятно ще остане и бъдещата формация на съпругата на Сидеров - Капка Сидерова и сина й Димитър Стоянов. Доскоро двамата имаха амбиция да овладеят "Атака" през смяната на Сидеров и разпадането на парламентарната група, но сондажи с партийни PR специалисти ги убедили, че "Атака" вече е мръсна дума и трябва нещо свежо.

Про-ГЕРБ линията на Сидерова се оказва препъникамъкът пред партньорство със Слави Бинев, който има друга позиция. Той заяви движението си като обединение на "успелите в личен план хора", но щял да търси и предизборен съюз с партията на СКАТ.

Има опасност никоя от многобройните формации да не влезе в парламента, смята Юрий Асланов. Той изключва от тази "разправия"  ВМРО, защото макар и да не са достатъчно за самостоятелно представителство, формацията има 80-90 хил. лоялни избиратели и ако ВМРО потърси коалиция, може да има успех.

Не бих отписал "Атака" в лицето на Волен Сидеров, защото "Атака" се "храни" за сметка на ДПС и в мига, в който се появят и най-малките съмнения, че Ахмед Доган се готви да влезе във властта в някакъв коалиционен формат, веднага ще настъпи подем за "Атака", коментира Асланов. Противовес на Доган опитват да създадат и бивши активисти от партията му, които правят Гражданско обединение за реформи в държавата. Съкращението пак е ГОРД като при проекта на Слави Бинев.

Мощен проруски опит за патриотичен проект

Нароилите се движения са опит за политическо инженерство, смята Румяна Коларова. Най-важният въпрос обаче е не как, а с чии пари и дали някои от тях не са експерименти на един и същ кукловод. Може да се окаже, че спонсорите са съществено по-малко от проектите, допусна тя.

Убедена съм, че ще има много мощен проруски опит, каза Коларова. Тепърва ще го видим, но със сигурност трябва да бъде някакъв вид патриотичен проект, смята тя.

Законът за политическите партии има стриктни изисквания за финансиране на политическите формации. Може би това е една от причините, поради която всички тези заявени лидери не бързат да регистрират свои партии. Докато бъдещето им се избистри, слуховете ще продължат да приписват настойничество над тях на фигури с богатство и сенчесто влияние.

Четете пълните мнения на Румяна Коларова "Един кукловод може да залага няколко политически опита" и на Юрий Асланов - "Сега е времето за политически проекти"
 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional