Свободата днес и тук 20 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

17 фев 2012, 15:14, 6853 прочитания Кога прокуратурата влиза под завивките

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Росен Босев, http://www.capital.bg/

"Прокурор подслушва съдии и политици, следил невярна любовница." Подобни заглавия заляха медиите в средата на миналия ноември. Лично главният прокурор Борис Велчев заяви пред медиите, че "Окръжният прокурор на Хасково е подслушвал не само местни магистрати и хора от властта, но и такива от централно ниво." Официално в пресата изтече единствено името и длъжността на Председателя на ВКС Лазар Груев. От източници на "Капитал", както и документи, с които вестникът разполага, става ясно, че сред тях са и зам.-председателят на Народното събрание Анастас Анастасов, членът на Висшия съдебен съвет Стефан Петров и т.н.

Няколко дни по-късно след искане на главния прокурор от длъжност беше отстранен окръжният прокурор на Хасково Иван Ванчев – според официалните твърдения причината е, че "е уронил престижа на съдебната власт, като е нарушил конституционното право на посочените по-горе лица за неприкосновеност на личния им живот".

Сюжетът действително звучи стряскащо. Нещата обаче далече не седят точно така. Зад загрижеността на прокуратурата и ГДБОП за конституционните права на висшите магистрати и политици седи явна злоупотреба с правомощия, която има като резултат дискредитирането на непослушните и разчистването на ключов съдебен регион за нови назначения.

Страх и омраза в Хасково

В началото на миналия ноември държавата командирова в Хасково група служители на ГДБОП, следовател от Софийската градска прокуратура (СГП) и прокурор от Върховна касационна прокуратура. (ВКП).

Всички те са представители на елитни служби и няма защо да са изпратени без сериозен повод. Смесеният екип остава в града няколко дни – проведени са дълги разпити с местни съдии и прокурори и техните роднини. Те работят по разследване образувано срещу неизвестен извършител, който е изнудвал неизвестен човек. За разпит са извикани председателката на Районния съд в Хасково Миглена Тянкова и окръжният прокурор на града Иван Ванчев. Двамата имат връзка и това е известен факт в града. Тя е разведена, а той не е женен и няма нищо неморално в това. Няма оплаквания към работата им.

От източници в Хасково "Капитал" научи, че Тянкова е била откарана от служители на ГДБОП в помещенията на местната полиция. Източниците ни коментираха, че й е било обяснено, че Ванчев я е следил, подслушвал и записвал всички телефонни разговори в продължение на два месеца, както е записвал (видео и аудио) всички нейни срещи. Всичко това срещу сумата от …180 хил. лв.

От източници в прокуратурата "Капитал" научи, че срещу Ванчев няма образувано досъдебно производство, но Тянкова е била разпитвана в СГП във връзка със случая. Там и е било обяснено, че през септември и октомври 2011 г. е била охранявана от ГДБОП. Пред "Капитал" тя отказа да коментира този факт, но изрично заяви, че не е знаела за никакви заплахи и охрана и е научила за това...  от прокуратурата.

По същото време в София е задържан 26-годишният частен детектив Николай Стоянов. От източници в прокуратурата "Капитал" научи, че той е арестуван заедно със сестра си пред дома им от служители на ГДБОП, които не им дали обяснение защо ги задържат – подходът е лаконичен - имат прокурорско разпореждане. За сестрата на детектива казват, че я арестуват, защото е с него.

След гастрола на най-елитната прокуратура и полицейска служба в Хасково Ванчев е временно отстранен от длъжност, а срещу него е образувано дисциплинарно производство. Името на Тянкова обаче се поява във всички медии. Все в първоначалния контекст – любовница, следене и подслушване на висши магистрати и политици. Главният прокурор Борис Велчев тогава коментира, че забележките му не са към работата на Ванчев, а към други негови действия.

Истината...

Цялата история започва през лятото на миналата година, когато Ванчев наема частния детектив Николай Стоянов. Дава му задача да провери дали при две посещения в София приятелката му Миглена Тянкова се вижда с други мъже и ако да – какви са отношенията им. Става дума за две нейния пътувания през август и септември.

В подробен доклад частният детектив фиксира нейна среща с председателя на ВКС Лазар Груев в кафене в градинката на Софийския университет. Детективът не разпознава Груев, а го описва по физически белези. Разговорът им е определен в доклада като "служебен". След тази среща тя се вижда в ресторант на ул. "Съборна" и с члена на ВСС Стефан Петров.

При второто посещение – през септември 2011, детективът отбелязва, че Тянкова посещава празненството по случай 20-годишнината на ВСС в Резиденция Бояна. След церемонията тя отива в ресторант "Етно" заедно с дузина магистрати, като в компанията е и зам.-председателят на парламента Анастас Анастасов.

Месец и половина след като частният детектив предава информацията на Ванчев, ГДБОП, следствието и ВКП акостират в Хасково и започват разпитите. И ако досъдебното производство все още е срещу неизвестен извършител, срещу Ванчев започва дисциплинарно производство във ВСС – той е обвинен, че, наемайки детектива и разпореждайки му да следи високопоставени магистрати и политици, е накърнил престижа на съдебната система и е нарушил нормите на етично поведение на магистратите.

От предложението за дисциплинарно преследване на Ванчев става ясно, че телефонът му е бил подслушван през цялото време. СРС-та не могат да се използват по дисциплинарни дела, а се отпускат по конкретно дело за тежко умишлено престъпление. Или поне така казва законът. Такова според Велчев не е извършено от Ванчев.

Всичко това можеше и да е вярно, но... От източници в прокуратурата "Капитал" научи, че при разпитите детективът Николай Стоянов ясно казва, че не е получавал поръчка да записва или заснема когото и да е било, а само да наблюдава Тянкова и че това е продължило два дни. И още - в България има стотици детективски агенции, които имат общо сдружение, етичен кодекс и т.н. Ако правоохранителните органи бяха последователни, те би следвало да преследват всяка една от тях.
 

Банка за компромати

Отношенията между Ванчев и Тянкова са съвсем лични и държавата няма правно основание да се меси в тях, а още по-малко да ги прави публично известни, при това силно изопачени в общественото пространство.

"Никой не ме е изнудвал, заплашвал или принуждавал. А само аз мога да знам дали е така", коментира съдия Тянкова пред "Капитал" и после уточни, че не може да изнася факти от дисциплинарното производство, защото то е висящо. Тази информация е важна, тъй като прокуратурата е намерила основание да се намеси в "защита" на Тянкова, като водещите разпита й са я убеждавали, че тя е пострадала от изнудване.

Магистрати, които са контактували с Тянкова по това време, разказват, че тя е била тотално съкрушена от случващото се и от оказания й психологически натиск. И един съществен нюанс, случаен или не – през цялото време (и на подслушването на партньора й Ванчев, и на разпита й) тя кандидатства за председател на Окръжния съд в Хасково. Неин конкурент там е досегашният председател Росен Русев, който почина през есента.

Преди няколко седмици в скандала се намеси и депутатът от РЗС Яне Янев, който каза, че "един от тримата големи" (председателите на ВКС и Върховния административен съд и главният прокурор) е искал "сексуални услуги" от Тянкова, за да израсне тя в кариерата.

Тянкова е поставена в ситуация "Параграф 22" – в обществото циркулира невярна по думите й информация – тя не е била подслушвана, не е била снимана в продължение на месеци от Ванчев, никога не е била изнудване, никой не й е предлагал повишаване срещу "сексуални услуги", но тя не може да се защити - защото й е забранено да изнася информация. Като магистрат не трябва да изнася пред публика данните по дисциплинарното производство срещу Ванчев, защото то е закрито до приключването му, нито тези от наказателното производство, започнало, за да я защитава. А процедурата по конкурса тече, репутацията й е накърнена от публикации в пресата, които, случайно или не, повтарят реплики на разпитващите я органи.

Именно със същия мотив Иван Ванчев отказа да коментира фактите: "Мисля, че се установи, че всичко, което беше лансирано в медийното пространство, не отговаря на истината. За 22 години нямам нито едно наказание. Не съм бил човек на нито една партия, на нито един главен прокурор."

Контрабандата, глупако

След като няма известно правно основание за подслушването на Иван Ванчев, Миглена Тянкова никога не е била жертва на престъпление, казусът между Ванчев и Тянкова се свежда до личен, а основанията за дисциплинарно преследване стават крехки и все повече противоречиви. Възниква въпросът какъв е истинският мотив на атаката, при това на най-високо ниво в йерархията на МВР и ПРБ, срещу двамата. Ясно е само, че слабостта на Иван Ванчев е употребена, а Тянкова е засегната и от нея, и от тези, които претендират, че я защитават.
Именно този проблем маркира и самата Тянкова в концепцията си, която представя пред ВСС: "Към момента отворен остава въпросът кой всъщност има интерес от провокациите и манипулациите, от допълнителното дестабилизиране на съдебната система и кой създаде всъщност "скандала". А кой е мишената и защо? Дали този "скандал" просто се изпусна от контрол, или всъщност следва предварително начертания си сценарий?"

Наблюдаващият делото прокурор - Румяна Арнаудова (която води разследването срещу Ваньо Танов за изнасяне на класифицирана информация), каза за "Капитал", че няма да коментира разследването срещу неизвестния извършител, защото е "още висящо" и се "извършват процесуално-следствени действия". Тя не отговори на въпросите кой е бил изнудван и от кого.

Освен ясните въпроси е ясно и друго. Едно нещо прави Хасковския съдебен окръг изключителен в сравнение с останалите – границата с Турция и стотиците дела за контрабанда – на акцизни стоки, на наркотици и китайско карго. Единият от сигналите срещу покойния председател на съда – Росен Русев беше именно, че е резпределял сам на себе си големите дела за контрабанда.

Този скандал чака разрешението си и истинските факти. И те трябва да бъдат обявени публично. А дали някой ще поеме отговорност за компрометирането на замесените магистрати и за опитите за социално инженерство - едва ли.
 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional