Свободата днес и тук 10 Февруари 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

ВАС отмени наказанията на колегите си по случая "Приморско"

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Росен Босев, http://www.capital.bg/

Панайот Генков (вляво) и Андрей Икономов
 

© Красимир Юскеселиев
 
 

С три решния, обявени едновременно в петък, три различни състава на Върховния административен съд (ВАС) отмениха дисциплинарните наказания наложени на колегите им Панайот Генков, Андрей Икономов и Николай Урумов.

Тримата бяха наказани с намаляване на заплатата от Висшия съдебен съвет (ВСС) след като стана ясно, че техни роднини са получавали парцели от община Приморско, използвайки процедура за крайно нуждаещи се.

Покрай скандала наказания получиха още и председателят на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов и дъщерята на Николай Урумов – Деница, която е младши съдия в Благоевградския окръжен съд. В края на миналата година, ВАС отмени уволненията на Пенгезов (окончателно) и Урумова (на първа инстанция).

Според съдиите Наталия Марчева, Атанаска Дишева и Даниела Мавродиева, ВСС не е доказал действия на колегата им Андрей Икономов, които да нарушават Етичният кодекс. От доказателствата по дисциплинарното дело ставало ясно, че майката на Икономов – Елка е получила отстъпено право на строеж в Приморско. За Андрей Икономов обаче е доказано единствено, че през 2005 година е посетил строежа. Според ВАС "ВСС не е установил и доказал, извършено от магистрата активно поведение /лично действие/, което да представлява нарушение по смисъла на ЗСВл. Наличието на съмнение, на вероятност за извършено нарушение, не може да обоснове ангажиране на дисциплинарна отговорност."

Сходни са и констатациите на съда по делото на Панайот Генков. Съдиите Светла Петкова, Наталия Марчева и Николай Гунчев пишат в решението си, че магистратът може да носи дисциплинарна отговорност единствено за извършени от него действия. Те приемат, че "съдия Генков би могъл да бъде наказан, ако отстъпеното право на строеж на дъщеря му е в резултат на негово поведение, в случая действие." Според ВАС обаче е установено, че "единственото действие, извършено от съдия Генков, което е прието за доказано в решението на дисциплинарния състав (и може да бъде установено от събраните по делото доказателства), на което се основава решението, е закупуването на част от построеното."

Делото на Николай Урумов е решено от съдиите Светла Петкова, Атанаска Дишева и Даниела Мавродиева. Според тях ВСС е доказал единствено дейстивия на дъщерята на Николай Урумов – Деница, които "не са предмет на настоящото дисциплинарното производство." Отново ВАС приема, че "ВСС не е изследвал, формулирал и доказал фактически осъщественото лично действие на магистрата и не го е преценил от гледна точка на дължимото поведение съобразно етичните правила."

Трите дела се гледаха при закрити врати, след като наказаните магистрати поискаха това. Казусите бяха обвяени за решаване в средата на януари. И трите решения на ВАС могат да бъдат обжалвани от ВСС пред петчленен състав на съда.

Скандалът около магистратските роднини с имоти в Приморско избухна през пролетта на 2010 г.

След серия от публикации стана ясно, че през 2004 г. Елка - 80-годишната майка на съдия Андрей Икономов (известен с решението с което закри парк Странджа) получава правото да строи въхру 430 квадратни метра мкрай морето срещу 1677 лв. Преди това тя заявява, че живее като крайно нуждаеща се. Пет години по-късно там е построена жилищна кооперация, която Елка апортира в търговско дружество, управлявано от братът на съдия Икономов – Андрей.

Пак през 2004 година, Ваня Генкова – дъщеря на съдията от ВАС Панайот Генков декларира в община Приморско, че живее с петима души в малко жилище. Малко след това общината й отпуска земя, върху която тя пострява четириетажна сграда. През 2009 г., Ваня Генкова продава на баща си два апартамента. На същата дата тя продава и три апартамента на бизнесмена Лука Ангелов. В края на същата година година родителите й (Панайот Генков и съпругата му Жанета) продават жилищата си в кооперацията на брата на Лука Ангелов - Иван. И двамата бизнесмени, които са известни с фирмата си Градус, имат дела в отделението на ВАС на което по това време Генков е председател. 

Дъщерята на третият "оправдан" съдия – Николай Урумов – Деница, се сдобива с имот в Приморско най-късно – през 2007 година. Парцелът от 469 кв.м. тя получава срещу 1829 лв. През 2010 г. на имота е построена четириетажна сграда. През всичките тези години Николай Урумов е разглеждал дела на община Приморско. След скандала, общината се опита да си върне имота, но съдът отмени действията й.

За разлика от Деница Урумова, Ана Пенгезова - дъщеря на председателя на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов реши да върне доброволно полученото правото на строеж. През 2004 г. Ана Пенгезова декларира, че живее на адрес на ул. "Ропотамо" 30 в Приморско - в роднини на бившата секретарка на кметa на общината. След това тя получава правото да застрои 563 кв.м срещу сумата от 2195 лева. През следващите години е излята плоча, но след скандала Пенгезова връща правото на строеж.

Последният известен магистратски роднина с имот в Приморско е синът на бившия апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов - Петър Попов. През 2004 г. той декларира, че живее с още четирима в жилище от 60 кв.м на ул. "Трети март" в града. Молбата му е удовлетворена и срещу сумата от 1829 лв. получава правото да застрои площ от 469 кв.м. Йордан Иванов беше уволнен от системата заради контакти с плевенския бизнесмен Красимир Георгиев-Черния.

След избухването на скандала с Приморско, тогавшаният председател на Върховния административен съд Константин Пенчев отстрани Андрей Икономов, Панайот Генков и Николай Урумов като председатели на отделения във ВАС. По същото време ВСС започна проверка, която прерастна в дисциплинарни производства. Софийска градска прокуратура започна разследване за подкуп, което беше прекратено в последствие.

По време на дисциплинарните производства ВСС видимо действаше вяло и не желаеше да разкрие всички факти покрай скандала. Етичната комисия така и не потърси връзка между трите случая и гледаше да не се задълбочава много покрай фактите. В крайна сметка ВСС реши да не наказва строго съдиите от ВАС и единствено им нали заплатите. Като мотив ВСС прие, че обществото е инвестирало много в тези магистрати не може да ги загуби. Съветът реши да уволни Деница Урумова, въпреки, че по време действията си, тя не е била все още магистрат. 

Другият уволнен (като председател на Софийския апелативен съд) беше Веселин Пенгезов, който по това време беше открито нападан от вътрешния министър Цветан Цветанов. Днес наказанието на Пенгезов е отменено, а той помага на Цветанов във войната му срещу председателката на Съюза на съдиите - Мирослава Тодорова. Миналата седмица той съобщи на медиите, че е получил анонимна бележка с дело на съдия Тодорова, което трябва да провери.
 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional