Свободата днес и тук 10 Февруари 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Президентските избори в Русия – коментари от централния руски печат

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
БTA

В руските президентски избори няма да има втори тур, констатира в заглавие “Независимая газета” и коментира:

“Победата на (премиера) Владимир Путин изглеждаше неизбежна”.

Владимир Путин е избран за президент на Руската федерация, заяви тази сутрин ръководителят на Централната избирателна комисия Владимир Чуров, обявявайки изборния резултат.

По предварителни данни, получени след обработването на над 99 процента от протоколите, Путин получава 63,75 процента от гласовете. По-рано стана ясно, че водачът на руските комунисти Генадий Зюганов остава на втора позиция с малко над 17 на сто, а на трета е бизнесменът Михаил Прохоров с почти 8 процента.  Следват лидерът на либералдемократите Владимир Жириновски и Сергей Миронов, който оглавява партия “Справедлива Русия”.

Официозът “Росийская газета” отбелязва безпрецедентния брой наблюдатели на изборите и припомня съобщения на агенциите, че международните наблюдатели не са открили съществени нарушения.  “Комерсант” обаче споменава за например “лъженаблюдатели” в Москва, а “Независимая газета” - за бюлетини с готови “чавки” срещу името на Путин, открити в град Дзержинск на р. Ока в европейска Русия.

Наблюдателите, кандидатите и изборните комисии са на различни мнения за нарушенията през вчерашния изборен ден, пише “Комерсант”. Според вестника, цитиран от Би Би Си, нарушенията не са били повече, отколкото на изборите за Държавна дума през декември.

“Поръчението на Путин да се проведат честни избори не е изпълнено”, твърди “Ведомости”, според който “прозрачните урни и видеокамерите” не са попречили да има подкуп на избиратели, неправомерно добавяне на бюлетини и други нарушения, както и да бъдат прогонвани наблюдатеи от изборните секции.

“Фактически нищо не се е променило. Административната машина работи, макар и не тъй демонстративно може би”, заявява пред вестника Григорий Мелконянц от неправителственото сдружение “Голос”, наблюдавало вота.

“Основната нечестност” според “Ведомости” е, че изборните резултати “на практика е невъзможно” да бъдат оспорени в съда.

“Естествено Владимир Путин не е спечелил тези избори.  Изборите минаха по процедура, която вече не осигурява легитимност на победителя”, коментира “Новая газета”.

Това признават и самите власти. От края на декември в Думата лежи законопроект, който признава за несправедлив днешния ред за произвеждане на президентски избори, допълва изданието.

Нечестните избори са коренът, който подхранва буйно разцъфтялата корупция в Русия. И всички програми, преговори, дискусии извън тази тема ще са напразно изгубено време, смята авторът на “Новая газета”. Защото нечестните избори са “отворена врата” към възможността “в крайна сметка да ви преметнат. И със сигурност ще ви преметнат”, прогнозира той.

Основната сензация на изборите може да стане третата позиция на милиардера Михаил Прохоров. За него гласува не само младежта, но и по-възрастната част от електората, пише “Независимая газета”. Като ново лице в кампанията Прохоров “може би отговаря на копненията, надеждите и потребностите на голяма част от т. нар. сърдити граждани - креативната класа”, отбелязва изданието.

“Ведомости” нарича успеха на Прохоров “основната изненада в изборите”. Според десния руски политик Леонид Гозман, главната заслуга не е на кандидата бизнесмен - просто голяма част от неговите поддръжници “са гласували против мита за оранжевата революция и за да покажат на Путин, че има конкуренти”.

Експертът Николай Петров нарича Прохоров “ново лице в омазненото тесте” от политически карти, но не и кандидат на протеста. Прохоров е удобен за Путин, тъй като има много компромат срещу него, а третото място не ще му позволи да стане голям политически играч. Същевременно дясната партия, която организира милиардерът, ще има подкрепа от 6 до 8 на сто и ще води твърда финансова политика, а това е важно за Кремъл, коментира политологът.

“Властта не успя да реши основната задача на тези избори: да повиши легитимността си. Проблемът не е как мина вотът, а как бяха подбирани кандидатите и как вървеше кампанията”, заявява Петров. Според него, Путин си подбира съперници, определя правилата на играта, а после посочва с какъв резултат да спечели, допълва “Ведомости”.

“Новая газета” изброява ред сценарии, които според руски социолози може да се разиграят в страната след изборите.

Според сценарий под наслов “Вяла Русия”, който подкрепят 46,1 от запитаните, режимът ще имитира отделни отстъпки и готовност за диалог с опозицията. Протестното движение не ще може да се самоорганизира и в крайна сметка ще угасне.

Вторият сценарий - “Изземане”, какъвто очакват 37,3 на сто от анкетираните, предвижда режимът частично да задоволи исканията на протестиращите, “да изземе инициативата от тях и да задържи властта”.

За другите сценарии остават под 17 на сто от гласовете.  Най-малко вероятен е сценарият, наречен “Диалог”, сочи допитването. Експерти обаче предупреждават, че сценарият “Изземане” може да се превърне в друг, наречен “Политически хаос”, а “Вяла Русия” - в репресивен вариант, кръстен условно “Тянанмън”.

Симпатизанти на Путин и полицаи излязоха вчера в центъра на Москва, а в Интернет се появиха първите сведения за изборни нарушения. Привърженици и противници на властта откриха пролетния сезон на конфронтация и се готвят за митинги вечерта в понеделник, пише “РБК дейли”.

“Представители на ЦИК опровергават повечето сигнали за нарушения и говорят за планирани провокации (. . .)  Уличната борба за власт и за изборни резултати тепърва започва”, прогнозира всекидневникът.     

Пети март ще е не по-малко труден за Москва от дългоочаквания изборен ден, предрича и “Независимая газета”.

В столицата са планирани над 15 масови акции. Полицията вече над седмица работи в засилен режим; уверява, че ще гарантира сигурността на разрешените и ще спира всички неразрешени митинги, посочва изданието.

Началникът на московските сили на реда Владимир Колоколцев обещал полицията “да реагира с всички сили в рамките на закона” при провокации по време на днешната опозиционна акция “, планирана с една само цел - да бъде поставена под съмнение легитимността на изборния процес”.

Според него в Интернет били открити призиви “хората да бъдат въоръжавани с арматура, дръжки от лопати и подобни предмети”.  Колоколцев обаче опровергал слуховете, че в Москва били докарани специални части от Чечения за противодействие срещу протеста.

Изборите не са приключили. Основната схватка предстои - и ще се води не за проценти, а по повод това дали са легитимни и достоверни резултатите, обобщава електронният в. “Утро”.

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional