БТА
София, 9 март /БТА/
Предстоящата годишнина от цунамито и земетресението в Япония на 11 март е сред темите в западния печат днес.
С наближаването на първата годишнина от земетресението на 11 март, японският Червен кръст разкритикува неуспеха на правителството да постигне споразумение с местните власти за подходящ план за възстановяване, пише британският в. 'Телеграф". Бюрократичното забавяне и неуспеха да се приеме "голям план" задълбочават страданията на жертвите в най-силно засегнатите райони от бедствието", отбелязва Тадатеру Коное, директор на Японския червен кръст.
"Централното правителство предложи различни сценарии, но срещна силната съпротива от местните правителства и от хората, засегнати пряко от земетресението и цунамито", заяви Коное за Ройтерс.
Коментарите му разкриват все по-голямото чувство на недоволство сред жителите, които са все по-разтревожени от бавния темп на възстановяване в най-силно засегнатите области.
Дарения за над 3,2 милиарда британски лири (400 милиарда йени) бяха събрани от Червения кръст миналата година. С тях бяха изплатени обезщетения на жителите за 2,3 милиарда британски лири.
Всички с изключение на два от 54-те реактора в Япония бяха изключени след бедствието, пише в. "Ню Йорк таймс". Засега не е ясно кога ще бъдат пуснати отново. След като и последният функциониращ реактор ще бъде затворен следващия месец, Япония, някога един от световните лидери в атомната енергетика, ще спре временно индустрия, която произвеждаше една трета от електроенергията на страната. С малко алтернативи, японският премиер Йошихико Нода призова за рестартиране на централите възможно най-скоро и заяви, че подкрепя поетапно прекратяване на
производството на ядрена енергия през следващите десетилетия.
Местни лидери все още обсъждат доколко мъдро е да се възстановяват райони, податливи на разрушителни цунамита, пише в. "Гардиън". Досега нито една от засегнатите общини не е предоставила необходимите планове за възстановяване. Причината са липсата на ресурси и земя и разногласията между местни жители.
Хуманитарната криза предизвика опасения за здравословни проблеми, свързани с разселването и пребиваването във временни жилища. Решение на жилищния проблем за близо 330 000 души, които
живеят във временни жилища, няма да дойде бързо, отбелязва вестникът. Хиляди други напуснаха региона в търсене на работа и ново начало в градове като Сендай и Токио.
/Йоана Бенишева/