Владо Трифонов12 март 2012, bTV, предаването „Тази сутрин”. Гост е Бойко Борисов, за да обясни финансовото състояние на държавата, цените на лекарствата, фонда за лечение на деца, бонусите и, разбира се, да отговори на питанията на гражданите.
Амбициозна и напълно реализуема задача за всеки телевизионен журналист, който държи нещата в свои ръце, научил се е да задава стегнати и ясни въпроси, настоява за конкретни отговори и не позволява лирически отклонения като това за кучето Борко, което било излапало кокошките на майката на Б.Б., след което тя много страдала.
Стана точно обратното: в типичен за него стил министър-председателят още в самото начало даде да се разбере кой е коркорбашията в студиото и на кои теми ще бъде даден приоритет. Така че на двамата водещи Ани Цолова и Виктор Николаев не им остана друго, освен предпазливо да се вмесват в пролуките, като внимават да не ядосат събеседника с някоя погрешно изтървана дума. В резултат на което отново бяхме уведомени, че неграмотното управление на „предишните” е причина за всичко лошо в държавата (да оправдаваш собствените си кусури с провалите на отминали правителства също не е много грамотно), а Борисов е целият в бяло.
Да видим какви въпроси можеше и трябваше да бъдат зададени на българския премиер.
От думите му се подразбра, че министрите са знаели за бонусите в подчинените им ведомства, но са предпочели да го излъжат. Естественото питане на всеки средностатистически водещ би било: как е допуснал това, след знае всичко в държавата? И щом са го преметнали, защо не ги е отстранил? Да, но аз ги принудих да върнат парите – ще каже той. Добре, но каква е гаранцията, че утре няма да го излъжат за нещо друго, да им стане навик и тайно да му се присмиват? Пък и дали вече не го правят?
Нататък:
- Защо досега не е признал поне една своя грешка? Не смята ли, че това би стимулирало останалите българи да сторят същото?
- Защо България е страната с най-ниската минимална работна заплата в ЕС и как смята, че се оцелява с 350-400 лв. на месец?
- Според него добре ли оцеляват министрите и висшите държавни чиновници със заплати от 3000 лв. нагоре? Срещу каква свършена работа?
- Как ще коментира твърдението, изразявано къде гласно, къде полугласно, че в „Герб” на почит са единствено „мутри, милиционери и спортни полуидиоти”?
- Вярно ли е, че енергийният министър Трайчо Трайков е роднина на Георги Трайков, вицепремиер в правителствата на Георги Димитров, Васил Коларов и Тодор Живков? И че същият, заедно с още десетина висши чиновници, е протеже на кръга „Капитал” и на Цветелина Бориславова, подбирала кадрите на „Герб”?
- Вярно ли е, че Николай Младенов е син на щатен служител на ДС, внук на активен борец против фашизма и капитализма, племенник на Петър Младенов и без тайните служби никога е нямало да стане министър на външните работи?
- Как би опонирал на обвинението, че днес, както и вчера, във властта са децата, внуците и обслужващият персонал на БКП-елита?
- Не смята ли, че ако подобни упреци останат без отговор, това още-повече ще отдалечи правителството от европейските стандарти на поведение и управление?
Незададени въпроси, отговорите на които щяха да са интересни на всички.
...
Преди време бях писал, че смисълът на телевизионния водещ - извън клишетата за визия, образование и обща култура - е умението да изненадаш не само събеседника, но и себе си. Да измъкнеш човека в студиото от уюта на реториката. Да превърнеш предаването в нещо повече от пространство за банално и повърхностно публично говорене. Да питаш не за да отбиеш номера и да отчетеш присъствие, а заради микроскопичното движение към истината за човешката двойственост: физическо-духовно, добро-зло и многото нюанси помежду.
Такива водещи се създават с възпитание и обучение, така, както се създават собственици на телевизии (биографията на Красимир Гергов, собственик на bTV, заслужава специално внимание!), премиер-министри, граждани, народ. Остава да бъдат открити възпитателите и педагозите. По-точно агентурните им досиета в архивите на Държавна сигурност.