БТА
Москва, 5 април /БТА/
Международната кризисна група (МКГ) предупреждава, че са възможни нови кръвопролития в Южен Киргизстан, информира руският в. "Комерсант".
Според авторите на доклад, подготвен от МКГ, киргизстанците от Ошка област подлагат на дискриминация местното узбекско население, заради което в региона може да избухнат нови
междуетнически сблъсъци, подобни на тези от 2010 г., когато загинаха стотици. Този път обаче в конфликта може да бъде въвлечен и съседен Узбекистан, пише изданието.
Две години след клането узбеките в Ошка област са в ужасно положение - абсолютно безправни, беззащитни, при това жертви на съзнателно разпространени митове, заявява в интервю за всекидневника вицепрезидентът на МКГ Ален Делетроз.
"Основният мит" според него гласи, че причина за кървавите събития от юни 2010 г. е бил стремежът на узбеките от региона да се отцепят от Киргизстан, както "вярват днес огромното мнозинство от киргизстанците".
"Всъщност узбеките не издигаха никакви сепаратистки лозунги. В частни разговори киргизстанските политици признават това, но категорично забраняват да бъдат цитирани", посочва експертът. "Създава се идеална среда за междуетническа омраза. И то изкуствено, съзнателно", добавя той.
След събитията от 2010 г. узбеките бяха уволнени от всички ръководни постове в Ошка област и от силовите структури. Полицията задържа млади узбеки и за да ги пусне, иска откуп от по 2-3 хиляди долара. Днес на планетата няма много места, където част от населението открито и безнаказано да притеснява друга, но Ош е тъкмо такъв район - пример за етническа сегрегация, казва Делетроз.
Узбекистан фактически не се намеси в киргизстанските събития от 2010 г., освен че отвори границата за близо 100-те хиляди бежанци, но твърде скоро ги върна. Мнозина узбеки от Ош подкрепят опонентите на днешния узбекистански президент Ислам Каримов и Ташкент ги разглежда като опасни елементи. Узбекистанските тайни служби действат активно в Ошка област, но със задача да се борят срещу узбекски опозиционери, а съвсем не за да бранят от гонения местното население, посочва
вицепрезидентът на МКГ.
"Узбекистанските медии подминават темата. Те малко я споменаваха впрочем и през 2010 година. Жителите на Узбекистан обаче са свикнали да черпят информация от други източници и знаят за положението в Ошка област. И ако там отново започне клане, не съм сигурен, че Узбекистан ще успее да остане настрана", заявява Делетроз.
Киргизстанските власти само подклаждат омразата между двете общности в Ошка област, местните узбеки не вярват, че някой ще ги защити, и все повече насочват погледи към исляма. Неотдавна един от тях извърши самоубийствен терористичен атентат в Пакистан и обясни в прощално писмо, че отмъщава за страданията на семейството си през 2010 година. Това е много опасна тенденция - от ситуацията може да се възползват радикали ислямисти, предупреждава експертът.
Русия също като други държави би могла да отправи сигнал до властите в Киргизстан, че е необходимо да направят поне първата крачка - да спрат гоненията срещу узбеките и да ги върнат на
ръководните постове в Ошка област, заявява Ален Делетроз пред "Комерсант".
Международната кризисна група е създадена през 1995 г. и всяка година публикува близо 80 доклада за положението в горещи точки на планетата. Миналата година МКГ предсказа, че свалянето
на либийския лидер Муамар Кадафи може да дестабилизира 10 държави южно от Сахара. Бунтът на туарегите в Мали и разцеплението на страната показват, че събитията се разиграват точно по този сценарий, отбелязва руският вестник./Андрей Шарков/