/сп. "Икономист", 5 май/
Икономиите жилят, гражданите протестират, политиците се карат и правителството пада. Най-новият пример на страна, в която се развива тази драма, е Румъния, където правителството на Михай Ръзван Унгуряну, на 78 дни, падна на 27 април след като загуби вот на доверие в парламента.
Още един пример на негодуванието срещу икономическите мерки? Затягането на коланите, предприето от дясноцентристката Демократично-либерална партия (ДЛП) през последните три години,
има малко почитатели сред румънците, втория най-беден народ в Европа. Заплатите бяха орязани, а възстановяването от рецесията през 2008-2010 г. е бавно. Застоят в ЕС навреди на износителите. Хиляди румънци излязоха на протести, понякога придружени от насилие, сваляйки правителството на Емил Бок, предшественика на Унгуряну.
Има обаче местни, както и континентални причини за второто ново правителство на Румъния тази година. Унгуряну беше свален след оставки от непопулярната му правителствена коалиция на парламентаристи, преминали в опозиционния Социал-либерален съюз (СЛС), който е с най-добри резултати в социологическите проучвания. Румънските политици, които не блестят с изключителни политически умения в бурни времена, не направиха нещо особено, за да се отърват от репутацията на опортюнисти. Евентуални избори през ноември (ако новото правителство издържи дотогава) ще донесат още промени. Президентът Траян Бъсеску, който някога оглавяваше ДЛП, не би следвало да напусне поста до 2014 г., макар че на избирателите все повече им писва и от него.
Новият премиер е Виктор Понта, лидер на Социалдемократическата партия, която доминира в СЛС. Понта е критик на мерките за икономии. При поемането на поста той обеща да поправи социалните несправедливости". Той планира да повиши заплатите в държавния сектор с 15 на сто след 25-процентно орязване през 2010 г. Стойността на леята падна до рекордно ниско равнище спрямо еврото три дни след номинирането на Понта. Рейтинговата агенция Фич предупреди, че може да понижи рейтинга на Румъния, ако новото правителство стане жертва на популизма.
Предвид всичко, това изглежда малко вероятно. Понта обяви, че ще спазва обещанията, дадени на Международния валутен фонд и Европейския съюз миналата година в замяна на кредитна линия на стойност 5,3 милиарда евро, която засега е неизползвана. Това означава по-голям икономически натиск. Румъния се стреми да намали бюджетния дефицит до 1,9 процента от БВП тази година от 4,4 процента през 2011 г. Изненадващият избор на Флорин Джорджеску за министър на финансите изглежда има за цел да вдъхне увереност на кредиторите на Румъния.
СЛС, непривично обединение на социалдемократи и либерали, се радва на рейтинг от около 50 процента в проучванията на общественото мнение, макар че в страна, където политиците са смятани в голяма степен за корумпирани кариеристи, това вероятно не отразява друго, а прекомерна антипатия към ДЛП. И все пак, ако Понта бъде по-гъвкав от предшественика си, той би могъл да отведе формацията си до явна победа на едни ноемврийски избори. А това може да е шанс за изкарване на цял мандат.
/БТА//Мина Иванова/