Свободата днес и тук 05 Февруари 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

В Турция се очертават остри дебати за съставянето на нова конституция

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Бурак Акънджъ от АФП

 

Анкара, 10 май 

        Турският парламент се зае с изработването на нова конституция, която се предполага, че ще заличи всякаква следа от генералите превратаджии - амбициозен проект, който се превърна в ново бойно поле между ислямо-консервативното управление и опозицията.

        "Фазата на съставяне на новата конституция започна", обяви в понеделник премиерът Реджеп Тайип Ердоган. И потвърди намерението си за трансформиране на сегашната парламентарна система в президентска система покрай президентските избори през 2014 г.

        Ердоган, който има доминираща роля в турската политика от десет години и ръководи Партията на справедливостта и развитието /ПСР, с ислямистки корени/, превърна Турция в регионален фактор със силен икономически растеж /8,5 процента през 2011 г./, предизвикващ завистта на ЕС, към който Анкара иска да се присъедини.

        Той спечели три последователни парламентарни избори от 2002 г. насам, но няма да може да се кандидатира за четвърти мандат, според устава на ПСР.

        Според анализаторите Ердоган би желал да смени премиерския си пост с този на президент, разполагащ с истински пълномощия, и да продължи да ръководи страната.

        "Ние ще обсъдим всичко това, дали да бъде президентска или полупрезидентска система", каза той в понеделник, като добави, че последната дума ще има парламентът, където ПСР има голямо мнозинство.

        Ердоган вече бе обвинен в авторитаризъм от опозицията след увеличаването на арестите на журналисти през последните месеци. Той и неговите амбиции пораждат спор.

       "Вече живеем в условията на един полудиктат, отиваме ли към една конституционна диктатура?", се пита Ръза Тюрмен, депутат от основната просветска формация Народнорепубликанската партия и бивш съдия в Европейския съд за правата на човека.

        "Ние не гледаме благосклонно на една президентска система", предупреди Девлет Бахчели, лидер на националистите в парламента.

        "Ако всичко мине, както той /Ердоган/ го желае, и той стане първият президент на Турция с пълномощия по американски или френски модел, ще има дебат за разделението на властите", посочва Мурат Йеткин, главен редактор на в."Хюриет дейли нюз".

        Специална парламентарна комисия се консултира с гражданското общество и религиозните малцинства, за да изработи текста /на конституцията/, който ще бъде четвърти от създаването на турската република през 1923 г.

        Целта е да се изработи по-демократичен текст в замяна на сегашната конституция, която бе наследена от генералите, взели властта през 1980 г.

        Ердоган заяви, че гледа положително на текст, който "ще постави на преден план гражданина, а не държавата". Проектът ще бъде завършен до края на годината и ще бъде подложен на референдум.

         Реформите, осъществени от ПСР, значително намалиха влиянието на военните, които някога бяха основни политически играчи и самопровъзгласили се пазители на светските принципи. Десетки висши военни са в затвора, обвинени в участие в заговори срещу режима.

        Но конституцията от 1982 г. остана в сила въпреки множество поправки.

        Очертават се ожесточени битки в парламента по новия текст: прокюрдската Партия за мир и демокрация иска по-големи права за 12 до 15 милиона кюрди /от население от общо 73 милиона/, на което се противопоставят другите формации.

       Народнорепубликанската партия, която осъжда ислямистки уклон на управлението, настоява в новия текст да бъде запазено позоваването на основателя на модерна Турция Мустафа Кемал Ататюрк и на неговото светско наследство.

        "Съществуват сериозни въпросителни за метода, който да се възприеме. Този процес може във всеки момент да заседне", предупреждава Ибрахим Кабоглу от истанбулския университет Мармара, който е сред консултираните експерти. /БТА//Милена Маркова/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional