Борис Бабич от ДПА
Белград, 21 май
Томислав Николич спечели президентските избори в Сърбия в неделя, описвайки ги като "връх" на своята кариера, кариера, продължаваща над две десетилетия, която силно се люшкаше от бурите на събитията в региона.
Той спечели изборите като нов проевропеец срещу стария проевропеец Борис Тадич, независимо от военните си подвизи в по-далечното минало и по-неотдавнашните му гафове.
През последната една и половина години Николич предприе гладна стачка, за да форсира предсрочни избори, навличайки си критики от местни и западни представители и измъквайки се от това няколко дни по-късно.
По време на кампанията се разбра, че Николич е получил университетската си диплома няколко години по-рано при много съмнителни обстоятелства. Противниците му казаха, че той си я е купил вместо да учи за нея и той не можа да убеди никого, че това не е точно така.
Миналата седмица той остро обвини властите, че са подправили изборните резултати и заплаши да бойкотира втория кръг на президентските избори срещу Тадич. След това Николич отново се отметна, отправяйки неясни заплахи, че в неделя ще се бори физически, за да защити всеки глас.
Победата му в неделя шокира мнозина в Сърбия, особено след като социолозите предрекоха лесна победа за Тадич.
Но преди последните му хаотични изцепки, Николич направи и оцеля при един много по-голям обрат, който прокара пътя му към президентския пост.
Когато югославската федерация започна да се разпада в края на осемдесетте години под надигането на национализма, Николич стана известен като високопоставен политик от крайнодясната Сръбска радикална партия.
В началото на деветдесетте години той и Сръбската радикална партия бяха активни в набирането на доброволци за армията и за полувоенни части, сражаващи се в Хърватия и Босна, някои от които извършиха военни престъпления.
През десетилетието Николич вярно следваше ръководителя на Сръбската радикална партия, който бе също негов политически баща - Воислав Шешел, който в момента чака присъда на съдебния процес за военни престъпления в съда на ООН в Хага.
Николич последва Шешел и в популистката реторика, обещавайки на последователите си да разшири територията на Сърбия и заплашвайки несръбското население.
По времето, когато Сърбия водеше последната си война в Косово през 1998-99 г., Сръбската радикална партия бе част от режима на Милошевич, а Николич бе югославски вицепремиер. Когато сраженията в Косово накараха НАТО да се намеси срещу Сърбия, режимът на Милошевич се разправи жестоко с вътрешната опозиция.
Сред жертвите бе и журналистът Славко Чурувия, който бе застрелян, докато беше под директно наблюдение на тайната полиция. Николич по-късно каза, че не съжалява за смъртта на Чурувия, който бе наречен "предател" от режима. Убийците му още не са открити.
Когато Милошевич падна по време на масовите бунтове през 2000 г., Сръбската радикална партия премина в опозиция, но Николич пордължи да действа, леейки реторика и сипейки обиди в парламента, обещавайки да продължи да се бие за сръбската земя.
Популизмът помогна на Сръбската радикална партия да спечели най-много места в два кръга парламентарни избори - през 2003 г. и 2007 г., но също я превърна в политически парий в момент, когато Сърбия искаше да постигне напредък към членство в ЕС.
Шешел се предаде на трибунала в Хага през 2003 г., за да бъде съден, и остави партията на Николич. Но през 2008 г. бившите най-добри приятели се разделиха заради опитите на Николич да направи по-умерена позицията на партията и да я направи приемлива за западните служители.
В резултат Николич излезе от Сръбската радикална партия и създаде Сръбската прогресивна партия, като целеше да заеме до голяма степен свободния десен център. Той разми реториката си и направи опит да промени мрачната си физиономия, като се усмихваше повече.
Това проработи при избирателите, тъй като Сръбската радикална партия не спечели нито едно място в парламентарните избори на 6 май, а Сръбската прогресивна партия спечели най-много места. Въпреки това, партията на Николич изглежда отново ще остане извън правителствената коалиция.
/БТА/Светла Митева/